Ранжир ламають латиші

14.10.2003
Ранжир ламають латиші

Девід Бекхем навряд чи назве суботній матч проти турків вдалим. (РЕЙТЕР)

      Ні для кого не секрет, що європейські та світові футбольні форуми — це великі бізнес-проекти. І головні прогнози щодо прибутків португальського чемпіонату залежать від того, збірні яких країн приїдуть на Євро. Саме з цієї точки зору організатори перебували на межі банкрутства, маючи на увазі, що до останнього туру шанси на вихід у фінальну частину зберігали зовсім не привабливі у фінансовому плані ісландці та боснійці. Ці збірні, втім, «но пасаран». Але «загроза» залишається — у вигляді не рейтингових збірних Уельсу та Латвії. Прибалти показали, як можна створити національну команду, не маючи клубів європейського рівня, пристойного чемпіонату і хоч трохи яскравих зірок, та обігрувати у вирішальному для себе матчі шведів на їхньому полі. Футбольна «Тре крунур», до речі, не програвала вдома десять років. До суботи. Щоправда, поляки — головні конкуренти латишів — вустами «гірника» Маріуша Левандовського назвали поведінку скандинавів в останньому матчі недотриманням принципів «фейр плей»...

      В останньому турі відбіркового етапу найзаплутаніша ситуація була у 2-й групі. Настрій любителів сенсацій був у ногах боснійців і... люксембуржців. І останні ледь не створили диво, програвши лише 0:1, і це при тому, що до цього награли на 0:20!. Один рикошет-гол, нічия — і норвежці були б за бортом. У другому матчі данців влаштовувала нічия, тоді як балканцям потрібна була лише перемога — не така вже й неймовірна, якщо зважити, що вони грали вдома. Але перші два місця посіли все ж авторитетніші  збірні північних країн.

      У 10-й групі росіянам треба було розраховувати на те, що швейцарці не виграють у ірландців, які самі, до того ж, зберігали шанси на вихід із групи. Наші сусіди свою справу зробили, перемігши непоступливих грузинів, які при цьому спромоглися першими відкрити рахунок на початку матчу — Овчинникова застукав зненацька черговий рикошет. Однак найнейтральніша країна свій шанс уперше зіграти в континентальному фіналі не втратила, чисто перегравши ірландців із їхніми футбольними традиціями.

      Ми ледь не забули, що були матчі і в «нашій» групі. Іспанська мрія не збулася — за 20 хвилин до кінця гри в Афінах Цартас реалізував пенальті, і ця перемога вперше за 20 років вивела еллінів на чемпіонат Європи. А збірна Іспанії, даремно розгромивши вірмен, вперше гратиме у «плей-оф».

      Ісландці до останнього вірили у литовців, яким треба було «лише» не програти у Шотландії. Щоправда, футболісти з «країни гейзерів» могли й самі вирішити свою долю. Але, вочевидь, ще не доросли, щоб вигравати у Німеччини.

      Розрекламований матч у Стамбулі прихильників смаженого розчарував. Ні, звичайно, плакат «Ласкаво просимо у пекло» був, як і надзвичайний галас на трибунах. Проте футбольна федерація і поліція Туреччини не дали жодного шансу дебоширам — англійські «ультрас» залишилися або вдома, або за межами стадіону. Щодо гри, то вона була провокаційною для гарячого натовпу. Після того, як Бекхем не забив пенальті, розпочалася словесна «бійка» Девіда з Оджаланом Алпаєм, яка продовжувалася до перерви, коли у справу втрутилися майже всі гравці обох команд. І скільки поліцейських було потрібно, щоб це зупинити? Один — арбітр П'єрлуїджі Колліна, який сказав свої пару слів Бекхему та Алпаю. Бідолашний англійський капітан після цього забив головою незарахований гол з офсайду, на табло лишилися нулі, які стали свідченням прямого потрапляння Англії на Євро, а туркам виписав квитки у «плей-оф».