Кайданки для «Браслєта»: деталі гучного скандалу з побиттям хлопця в Полтаві
Увечері 7 листопада працівники ДБР затримали в Полтаві трьох чоловіків, причетних до побиття в ресторані молодого киянина. >>
Солдат В’ячеслав Олексієнко і Капітан Войтенко.
За інформацією видання «Ракурс», отриманою з власних джерел, 14 лютого близько 9:20 на позиції поблизу селища Новолуганське Донецької області зник зв’язок. Для з’ясування обставин туди вирушила група у складі трьох військовослужбовців 81ї окремої аеромобільної бригади. Під час переміщення бійців близько 10:10 стався вибух — здетонував мінний шлагбаум. На місці загинули командир взводу Олександр Войтенко, солдати В’ячеслав Олексієнко (обидва з Кременчука) та харків’янин Дмитро Мироненко. Як було заявлено згодом, бійці підірвалися на п’яти мінах ТМ62, встановлених у шаховому порядку.
46річний капітан Олександр Войтенко служив командиром взводу вогневої підтримки у 1й десантноштурмовій роті військової частини А1493, 33річний В’ячеслав Олексієнко — стрільцемпомічником гранатометника, а 26річний Дмитро Мироненко — старшим стрільцем.
Військові побратими загиблих, які прибули на похорон до Кременчука, говорять поармійському скупо.
«Капітан Войтенко був хорошим, справедливим командиром. Хлопці за ним були як за кам’яною стіною», — каже Олександр Серба.
«Чесний, прямий iсправедливий. Жив і служив, як солдат, й помер, як солдат», — відгукується про загиблого В’ячеслава Олексієнка боєць 92ї окремої механізованої бригади Олександр Кравченко. — Яке б йому завдання поставили, все виконає. Я в ньому був упевнений на всі 100%. Хорошим хлопцем був, таких у Кременчуці можна перерахувати на пальцях однієї руки».
«Проводимо в останню путь дійсно мужніх, хоробрих та доброзичливих військовослужбовців 5ї батальйонної тактичної групи, — сказав, виступаючи на похороні, заступник командира частини майор Петро Гоц. — Завдяки їхній мужності та самопожертві наша країна зберігає незалежність й державний суверенітет».
До речі, 5та батальйонна тактична група формувалася з бійців Кременчука, Кременчуцького та Глобинського районів, тому неофіційно носила назву «Кремінь».
Солдат Олексієнко родом із села Потоки Кременчуцького району з позивним «Самурай» до війни працював у службі безпеки будівельного магазину «Своя лінія», де досі його пам’ятають як одного з кращих співробітників. Пішов добровольцем на фронт у третю хвилю мобілізації. У 2014—15 роках у складі 92ї бригади воював під Щастям Луганської області. Служив у танковому батальйоні водієммеханіком.
Повернувшись додому, так і не зміг знайти себе у мирному житті, тому знову вирішив укласти контракт iз ВСУ. На цей раз на п’ять років. Родина відмовляла, але він сказав: «Хтось повинен там бути! Я йду захищати свій власний дім, свою державу, своїх людей».
Півтора року тому Слава вдруге одружився й майже одразу після весілля вирушив на фронт. З Іриною в нього було велике й світле почуття. На жаль, він не встиг стати батьком, а його мати втратила єдину дитину.
Олександр і Наталія Войтенки прожили разом 22 роки. Вони обоє виросли в офіцерських родинах: їхні батьки свого часу працювали в міліції, обидва очолювали службу Державтоінспекції й були добре знайомі між собою. Саша й Наталя, які почали зустрічатися під час навчання в училищах (вона вчилася на медика, він — на військового), з’ясували це на другому побаченні. Олександр після закінчення Полтавського вищого командного ракетнозенітного училища зв’язку служив у ВДВ, у спецпідрозділі СБУ «Альфа». У березні 2018го пішов на фронт. Своє рішення прийняв самостійно, пояснивши його тим, що хоче підтримати тих, хто воює проти агресора.
«Напередодні, 13 лютого, ми говорили з ним по телефону близько 12ї ночі, — розповідала Наталія Войтенко інтернетвиданню Obozrevatel. — Наступного дня у мене був вихідний, і він сказав, що до 10ї години ранку дзвонити не буде, щоб я виспалась. Був День закоханих, я прокинулася і набрала його приблизно о 9:43. Але номер був поза зоною. Я подумала, що, можливо, він зайшов у штаб, там зв’язку немає. Минула година, друга, а зв’язку з чоловіком не було. Я нервувала, набирала його, але безуспішно. Мені залишалося тільки чекати. Згадала, що він втратив там свої окуляри, вирішила сходити і купити йому нові. Хотіла відразу відправити їх поштою, знову набрала, щоб уточнити адресу відділення. Але він усе ще перебував поза зоною.
Тоді я заходилася готувати на кухні, і тут пролунав дзвінок подруги. Вона тільки сказала: «Наташа» — і зробила паузу. Я відразу зрозуміла, що Саші немає. Виявляється, вже всі соцмережі, весь інтернет, наші місцеві ЗМІ писали про те, що Олександр Войтенко загинув, а я цього не знала! Бо ніхто з командування так і не зателефонував мені, не повідомив і не висловив співчуття. Ніби й не було людини...»
Остання ротація капітана Войтенка тривала два місяці. Ніби відчуваючи недобре, він сказав дружині на прощання: «Зайко, я їду в один бік». Вона не хотіла цього чути, і внутрішній голос їй нічого не віщував. Лише дуже просила лягти у госпіталь, оскільки десь за півтора тижня до того чорного дня Олександр ходив iз температурою — дала про себе знати стара проблема зі щелепою, вона розпухла. Колись лікарі Київського військового госпіталю його вже оперували з цього приводу. «Медики, з якими він зв’язався, просили його зробити й надіслати їм рентгенівський знімок, — плаче Наталя. — А він усе відкладав. На мої умовляння щоразу знаходив якісь відмовки. То не міг кинути молодих солдатів, то ніким було його замінити. «Так треба, Зайко...» — оце і все пояснення було».
Ховали загиблих у закритих домовинах. У церемонії прощання, яка відбувалася у міському палаці культури, взяли участь представники міської й обласної влади, військових підрозділів ЗСУ, силових відомств, учасників АТО та ООС, громадськості. Напередодні поховання у Кременчуці була оголошена дводенна жалоба за полеглими захисниками. Капітан Войтенко і солдат Олексієнко знайшли свій вічний спокій на Алеї Героїв Свіштовського кладовища.
У зв’язку із загибеллю трьох військових Держбюро розслідувань відкрило кримінальне провадження за ч. 3 ст. 425 КК України «Недбале ставлення військової службової особи до служби, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану».
«Смерть військовослужбовців на контрольованій території — велика трагедія. Ми докладемо всіх зусиль, щоб встановити справжні причини і покарати винних у смерті бійців», — зазначив в.о. директора ДБР Олексій Сухачов.
На місці події працює слідчооперативна група Теруправління ДБР у Краматорську і Головного слідчого управління ДБР. Розглядають три можливі причини трагедії: порушення правил поводження з боєприпасами і вибуховими пристроями, теракт або недбале ставлення військовослужбовців до служби.
У штабі ООС не виключають, що протипіхотні міни були закинуті дистанційно, з дрона, до чого окупанти неодноразово вдавалися в зоні бойових дій. Не виключена також диверсія, оскільки диверсійні ворожі групи проникають крізь українську лінію оборони і мінують позиції ЗСУ.
Президент дав 10 днів на виявлення винних у цій трагедії. Сьогодні цей термін спливає.
Увечері 7 листопада працівники ДБР затримали в Полтаві трьох чоловіків, причетних до побиття в ресторані молодого киянина. >>
Презентація згаданої книжки, ініціатором створення якої є ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», що з 2014 року документує воєнні злочини агресора та злочини проти людяності, відбулася у приміщенні Полтавського академічного обласного театру ляльок. >>
У Терешківському ліцеї, що є опорним навчальним закладом Терешківської територіальної громади Полтавського району, учитель інформатики Віталій Помаз розробив комп’ютерну програму «Шкільна їдальня», що дає змогу батькам замовляти сніданки, обіди для своїх дітей із телефона через мобільний застосунок. >>
Дуже загострилася ситуація довкола Вугледара. Росіяни намагаються оточити місто, яке стало справжньою фортецею для ЗСУ. Там тривають великі танкові бої >>
Внаслідок чергової ворожої атаки пошкоджень зазнали десятки житлових будинків приватного сектору. >>
Захисний костюм, пояс, каска, високі черевики, балон зі стисненим киснем, рукавиці і сокира. >>