У нашій країні триває битва за ринок уживаних речей.
Оформлення цього товару, яке сьогодні проводять за правилами і розцінками гуманітарної допомоги, хочуть скасувати.
Головні гравці ринку і навіть споживачі категорично не погоджуються, а сама проблема тим часом набуває загрозливих форм.
Належимо до 70%
За приблизними підрахунками, 70% усіх людей на Землі мають хоч одну річ із секонд-хенду.
На думку експертів галузі, продаж уживаного одягу в Україні є бюджетоутворюючою галуззю. Щоби переконатися у цьому, варто прогулятися по будь-якому українському місту вранці, перед дев’ятою годиною. Магазини із секондом одразу впадають у вічі — величезною чергою в очікуванні відкриття. Адже тільки перші відвідувачі зможуть придбати брендовий одяг за низькою ціною.
«Світова торгівля уживаними речами становить близько 4 мільярдів доларів на рік. Україна перебуває на четвертому місці за споживанням цього одягу. Бізнесмени, які займаються цим бізнесом, сплачують усі передбачені чинним законодавством податки, забезпечують створення робочих місць. При цьому весь процес у нас відбувається легально», — цитують ЗМІ президента асоціації «Дилери одягу секонд-хенд» Владислава Мясоєдова.
Влада ж, розуміючи величезні обсяги ринку, прагне погріти руки у грошових потоках. І при цьому натякає, що розповіді про стовідсотковий легальний принцип є, м’яко кажучи, перебільшенням.
До того ж у Кабміні нарікають на те, що під виглядом секонд-хенду в країну ввозять не лише власне вживані речі. А також уцінені, непродані речі з європейських шопінг-молів, які там купують буквально за копійки, а у нас реалізовують у брендових магазинах. У деяких випадках вартість товару, який на Заході закуповують за копійки, під час реалізації в Україні зростає до 500 разів.
Секонд-хенд чи сток-аутлет
Якщо товар визначають саме як секонд-хенд, то продаж відбувається фактично без митного оформлення. Відтак заробляє на цій схемі тільки бізнес, а бюджет залишається осторонь. У зв’язку з такою практикою Міністерство соціальної політики виключило з Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги 79 організацій.
Як заявив заступник міністра соціальної політики Олег Коваль, Кабінет Міністрів України планує заборонити імпорт секонд-хенду, оскільки під його виглядом у країну ввозять уцінені речі для продажу без митного оформлення. При цьому в «тіні» залишаються величезні суми.
«За тиждень держава у вигляді втрат на митних платежах втрачає близько 2 млн доларів, що на рік становить близько трьох мільярдів. Ми вноситимемо пропозицію про заборону ввезення секонд-хенду в Україну. Зараз пропозиції готуємо разом із Державною митною службою», — сказав Коваль, пообіцявши підключити до справи поліцію, і похвалився, що вже підписав кілька заяв.
У 2019-му на митні території України ввезли понад 122,5 тисячі тонн уживаного одягу та речей. При цьому, за словами Коваля, при оформленні товару було сплачено 1 млрд 228 млн грн податків. Через пандемію галузь втратила величезні кошти.
Якщо за січень, лютий і березень продавці ввезли товару на 13-17 мільйонів доларів, то упродовж наступних місяців торгівля впала в 10 разів і становила близько 1,2—1,4 мільйона доларів. Втім, за даними статистики, вже влітку торгівля вживаним одягом надолужила своє: обсяги ввезення товару в липні навіть побили показник, який існував на початку року. Така ж ситуація і нині.
А от якою вона буде у найближчому майбутньому — залежить від влади. Наша країна, на жаль, залишається доволі небагатою — з переважно незаможними людьми. Які, обираючи собі товари чи послуги, насамперед орієнтуються на фактор ціни. Це робить Україну потенційно здатною до розширення ринку вживаних речей. Принаймні до поліпшення економічної ситуації у державі.