України замало: рф пригрозила вгатити по Польщі
Відкриття у Польщі бази протиракетної оборони США в Міністерстві закордонних справ росії назвали провокацією та пригрозили потенційним ударом по ній. >>
Шведський Риксдаґ ухвалив історичне рішення.
Парламент Швеції підтримав у вівторок, 15 грудня, можливість вступу країни до Північноатлантичного альянсу.
Уряд у Стокгольмі тепер зобов’язаний внести у стратегію безпеки запис про можливість приєднання до НАТО, якщо виникне така необхідність.
Відповідно до схваленого у Риксдаґу (парламенті) голосами опозиції заклику, як і Фінляндія, Швеція повинна допустити можливість приєднання до НАТО, аби зміцнити співпрацю у сфері безпеки та оборони.
Наголошено, що «варіант НАТО» означає, що шведська держава зберігає готовність членства в Альянсі та уважно стежить за змінами у міжнародній політиці безпеки.
Запис про можливість вступу Швеції до НАТО підтримали опозиційні партії: ліберально-консервативна «Поміркована коаліційна партія», християнські демократи та партія «Шведські демократи».
Проєкт підтримали також «Партія центру», яка зазвичай співпрацює з соціал-демократичним урядом, а також «Народна партія» – ліберали. Ці політичні сили вважають, що всезростаюча агресивність Росії змушує Швецію шукати сильних союзників.
Ключовою для здобуття більшості з цього питання була зміна позиції «Шведських демократів», котрі раніше були проти членства Швеції у НАТО, хоча, як вони стверджують, «варіант НАТО» не означає автоматичного членства в Альянсі.
Звернення опозиції щодо можливості вступу Швеції до НАТО розкритикувала міністр закордонних справ Анн Лінде (соціал-демократи). «Спекуляції на тему членства Швеції у НАТО не є добрими для нашого суспільства», — заявила Лінде.
Минулого тижня внесення можливості вступу Швеції в НАТО у стратегію безпеки підтримали також голосами опозиції комітети оборони і закордонних справ шведського парламенту.
Згідно з коментарями у шведських ЗМІ, рішення парламенту є історичним кроком, що наближує Швецію до НАТО. Швеція вже співпрацює з Альянсом, проводить спільні навчання, а її солдати беруть участь у військових місіях цієї організації.
Починаючи з 1990 років з ключових документів поступово зникали записи про те, що Швеція є нейтральною країною. Зміна підходу була підтверджена прийняттям у 2009 році доктрини солідарності з країнами Скандинавії та країнами ЄС.
Одночасно з голосуванням про можливість вступу країни в НАТО парламент Швеції підтримав збільшення оборонного бюджету країни на найближчу п’ятирічку відразу на 40%, це найбільше нарощування військових витрат королівства за останні 70 років.
Необхідність їх підвищення влада пояснює зростанням напруженості в регіоні, зокрема через дії Росії і передбачуване збільшення її військового потенціалу в наступне десятиріччя.
Міністр оборони Швеції Петер Хультквіст пояснив депутатам парламенту: «Це викликано новою ситуацією в галузі безпеки — у зв’язку з російською агресією щодо Грузії, анексією Криму, конфліктом в Україні, діями в Білорусі, підвищенням військового потенціалу Росії, комплексними навчаннями, активністю в Арктиці і в районі Балтійського моря. Ми побачили нове середовище в сфері безпеки і те, що вони готові використовувати військову міць також для досягнення політичних цілей».
Як очікується, до 2025 року обсяг оборонного бюджету Швеції досягне майже 9 мільярдів євро (89 млрд крон). Частина коштів піде на модернізацію озброєння і підвищення оборонних і наступальних можливостей країни в області кібербезпеки.
Хультквіст і цього разу аргументував: «Відбуваються кібератаки на шведські компанії, на шведську владу, на збройні сили, урядові установи, на різні організації у Швеції. Іноді це відбувається щодня, тому перед нами ця проблема постає постійно».
Зараз Швеція, яка не є членом НАТО, витрачає на свою оборону 1,1% ВВП. Планується, що до 2030 року чисельність збройних сил Швеції виросте з 55 тисяч до 90 тисяч осіб.
Відкриття у Польщі бази протиракетної оборони США в Міністерстві закордонних справ росії назвали провокацією та пригрозили потенційним ударом по ній. >>
Через загрозу атаки дронів російське відомство цивільної авіації тимчасово закривало аеропорт Волгограда, а в Ростовській області заявили про влучання в один із «промислових об’єктів». >>
У Бєлгородській області рф українські сили атакували завод, який серед іншого виготовляє вантажні дрони для російської армії, також був приліт в арсенал зброї в Новгородській області рф, >>
Сьогодні, 19 листопада, біснуватий правитель рф володимир путін своїм указом затвердив оновлену ядерну доктрину Росії, невдовзі після того, як Білий дім дозволив Україні бити углиб РФ. Умовою застосування ядерної зброї названо "старт балістичних ракет". >>
Сили оборони в ніч на 19 листопада уразили арсенал матеріально-технічного забезпечення російських військ у районі міста Карачев Брянської області. >>
Обласний суд Ростова ухвалив незаконний вирок двом громадянам України у справі про шпигунство. Максим Махно та Сергій Ткаченко отримали по 12 років позбавлення волі. Докази їхньої провини публічно не були представлені. >>