Брати по духу. Чи стоїть Грузія на порозі швидкої зміни прокремлівської влади?
У Грузії нарешті здетонувала чергова московська законодавча «вибухівка», одна з тих, котрими нашпигував кремль країну, просунувши до влади своїх ставлеників. >>
Вона дивиться на вже закрите небо.
Сполучені Штати Америки офіційно вийшли з Договору про відкрите небо (ДВН).
Держдепартамент США підтвердив цей крок, зазначивши, що з моменту повідомлення про майбутній вихід минуло шість місяців, і заявивши, що «вихід США набрав чинності 22 листопада 2020 року, і Сполучені Штати більше не є державою-учасницею Договору про відкрите небо».
Про вихід з угоди влада США оголосила 21 травня. Водночас президент США Дональд Трамп заявляв про готовність укласти нову угоду.
Одним із мотивів виходу, як зазначає Рада національної безпеки США, є те, що «Росія грубо порушувала [договір] впродовж багатьох років».
Зокрема, Москва відмовила в проведенні повітряного спостереження в зоні довжиною 10 кілометрів уздовж свого кордону з грузинськими регіонами Абхазія і Південна Осетія, а також розмістила свій аеродром дозаправки в українському Криму, йдеться в заяві Держдепу.
Вашингтон також звинуватив Москву в «нелегальному введенні обмеження на дальність перельоту над Калінінградом» і в «невиправданій відмові США і Канаді в спостережному польоті під час великих російських військових навчань у 2019 році».
Звинувачення Держдепу США мають підстави, але, з іншого боку, Договір про відкрите небо був і залишається одним iз дієвих інструментів контролю за озброєннями. Раніше глава МЗС Німеччини Гайко Маас назвав цей договір «важливою частиною європейської архітектури контролю над озброєннями», що «сприяє безпеці й миру практично на всій Північній півкулі».
Тим часом представниця штаб-квартири НАТО в Брюсселі висловила розуміння рішення США, зазначивши, що Росія «впродовж багатьох років вводить обмеження на польоти, що порушує умови договору». Втім провідні європейські члени НАТО Велика Британія та Німеччина заявили, що і далі дотримуватимуться умов угоди.
За традицією дії Трампа щодо міжнародних угод знайшли негативний відгук і всередині США, суперники президента в особі демократів активно критикують його рішення по ДВН і звинувачують главу Білого дому в порушенні закону.
На їхню думку, американський лідер порушив свої зобов’язання, не повідомивши Конгрес за 120 днів до початку виходу з угоди. Як ішлося в спільному листі сенаторів-демократів, початок виходу США з ДВН без дотримання внутрішнього законодавства або конституційної практики є очевидним політичним маневром у спробі зв’язати руки майбутній адміністрації.
МЗС Росії засудив рішення США. «Вашингтон зробив свій хід. Ні європейська безпека, ні безпека Сполучених Штатів і їхніх союзників від цього не виграли. Зараз багато хто на Заході задається питанням, якою буде реакція Росії. Відповідь проста. Ми неодноразово підкреслювали, що для нас відкриті всі можливості», — йдеться в заяві міністерства.
У Кремлі висловили жаль у зв’язку з рішенням США. Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков також заявив, що вихід США «робить договір далі нежиттєздатним».
Угода про відкрите небо набула чинностi у 2002 році. Її підписали 35 країн. Вона покликана підняти рівень міжнародної стабільності шляхом дозволу країнам-підписантам здійснювати розвідувальні польоти над своїми територіями. Упродовж останніх років спостерігачі США звинувачували Росію у зловживанні своїми правами: здійсненні спостережень із більш просунутим інструментарієм, і не лише в рамках визначених маршрутів.
У Грузії нарешті здетонувала чергова московська законодавча «вибухівка», одна з тих, котрими нашпигував кремль країну, просунувши до влади своїх ставлеників. >>
Нова хвиля, котру розгойдав своїм особисто зліпленим «Ноєвим ковчегом» глава офісу президента Андрій Єрмак, змушує ЗСУ все частіше передавати обурливі привіти з фронту владі на печерських пагорбах. >>
Правоохоронці будуть зобовʼязані заарештувати президента росії володимира путіна, якщо він приїде до Німеччини. Про це заявив федеральний міністр юстиції ФРН Марко Бушманн. >>
Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця привітав рішення Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт путіна та Львової-Бєлової, котрі відповідають за незаконну депортацію укранських дітей. >>
Міжнародний кримінальний суд видав дозвіл на арешт Путіна. Тепер диктатор має статус підозрюваного і за межами Росії його мають заарештувати та передати до суду. >>
Телеканал CBS відтворив інцидент над Чорним морем, під час якого російський винищувач Су-27 намагався перехопити американський розвідувально-ударний БПЛА MQ-9 Reaper. >>