В кабінеті у мамолога: як запобігти раку молочних залоз

13.10.2020
В кабінеті у мамолога: як запобігти раку молочних залоз

Мамографія — один із важливих методів діагностики молочних залоз — допомагає виявити патологію на ранніх стадіях. (Фото з сайта aiu.org.ua.)

Кожна восьма жінка в Україні має проблеми з молочними залозами.
 
Щороку в нашій країні реєструють 19 тис. нових випадків раку молочної залози, і, на жаль, майже 7 тисяч хворих із таким діагнозом помирають.
 
Кожна п’ята смерть обумовлена пізньою діагностикою, тож лікарі нагадують: вчасна профілактика, лікування і здоровий спосіб життя здатні зберегти жінці здоров’я.
 
Жовтень — місяць, коли про цю проблему традиційно мовиться багато в усьому світі.
 
Його називають «рожевим жовтнем» — за кольором стрічки, яка привертає увагу до жіночого здоров’я.
 
Медики закликають представниць прекрасної половини людства відкласти усі нагальні справи і завітати до кабінету мамолога, перевірити здоров’я молочних залоз. За програмою МОЗ «Медичні гарантії 2020» це можна зробити безкоштовно. 

Не налякати, а пояснити

«Така програма, зокрема, передбачає для кожної жінки впродовж року цілий комплекс послуг: функціональні обстеження — мамографію, УЗД молочних залоз і (за потреби) біопсію. А також консультацію мамолога, — розповідає хірург-мамолог Київського міського клінічного ендокринологічного центру, заслужений лікар України Ігор Ковальчук. — Усе, що необхідно, — взяти скерування від свого сімейного лікаря і звернутися до будь-якого медичного закладу України, записатися в електронну чергу і прийти на прийом до лікаря, якому довіряєте». 
 
Під кабінетом Ігоря Семеновича — черга пацієнток, які чекають на консультацію з уже готовими результатами обстежень. П’ятдесятирічна Лілія приїхала з Черкас. 12 років тому жінка мала хірургічне видалення доброякісного утворення в молочній залозі, відтоді періодично навідується до кабінету мамолога задля профілактичного огляду.
 
«Тепер, коли у свого сімейного лікаря можу взяти направлення і приїхати з ним до Києва, до свого фахівця, — дуже зручно, — ділиться жінка. — Навіть якщо нічого не турбує, варто обов’язково раз на рік прийти на огляд і консультацію. З Ігорем Семеновичем ми знайомі давно, і , що мені дуже подобається: він ніколи не залякує пацієнток незрозумілими термінами, не ображає, не каже (як часто в наших лікарнях трапляється, на жаль) — «де ви були раніше, подивіться, до чого ви себе довели!» Стрес — точно не той стан, який потрібен жінці в такій ситуації». 

Скласти «пазли» в один малюнок

Як пояснює Ігор Семенович, жоден метод діагностики не є стовідсотковим підтвердженням діагнозу, тому відповідальний лікар не буде перекладати на голову пацієнтки лавину незрозумілих термінів і страшити неприємними перспективами. 
 
Дуже важливо поглянути на ситуацію комплексно, скласти всі «пазли» в одну картинку. Велику роль відіграє і протокол попередніх обстежень, й аналіз скарг пацієнтки, сімейний анамнез розвитку хвороби, що дозволяє врахувати можливі ризики.
 
«Наприклад, якщо рак молочної залози був у мами, рідної тітки, сестри — маємо детально вивчити анамнез. За потреби — запропонувати пацієнтці генетичне дослідження. Адже це — прямий фактор ризику недуги. Важливо також враховувати гінекологічний анамнез: скільки було вагітностей, пологів, чи мала жінка аборти. Бо це може також негативно впливати на молочну залозу. Крім того, необхідно зважати на ризики, пов’язані зі способом життя, харчуванням, способом мислення», — зауважує Ігор Ковальчук.
 
За словами фахівця, завдяки програмі «Медичні гарантії» в Україні створюється основа скринінгового процесу. Незалежно від того, має жінка скарги на здоров’я чи ні, але якщо їй виповнилося 40 років, сімейний лікар повинен направити її на мамографію. У цьому один з основних елементів профілактики.
 
«А вже маючи результат, при додатковому обстеженні лікар може виявити певну проблему. Важливо правильно інтерпретувати клінічні вогнища (дані мамографії, УЗД, біопсії), і лише після цього виробити стратегію лікування. 

Невдоволення собою запускає механізм недуг

Лише на 10% наше здоров’я залежить від лікарів і фармацевтів, а на 90% — від соціуму, природного середовища і способу життя, наголошують лікарі.
 
«Маємо відкрито говорити і нагадувати про фактори ризику: регулярне паління, яке в 35-40 разів підвищує ризик онкологічних недуг, надлишкова вага й ожиріння, які також провокують розвиток злоякісних недуг, — розповідає Ігор Ковальчук.
 
— А ще — регулярна фізична перевтома, психічні перевантаження, невмотивовані дієти — все це відчутно б’є по здоров’ю. Зверніть увагу: дослі­дження американських учених доводять, що робота в нічну зміну впродовж тривалого часу подвоює ризик раку МЗ. Це пов’язано з порушенням вироблення мелатоніну. Людський організм — система взаємопов’язана. Збій на одній ланці рано чи пізно провокує негативні наслідки для здоров’я в цілому. 
 
На жаль, невміння любити себе, піклуватися про себе та своє здоров’я — згубна риса характеру. І її, цю рису, що особливо сумно, передають із покоління в покоління. Неспроста мовиться, що люди, які дотримуються активного способу життя, мають снагу до самореалізації, живуть в емоційній злагоді з собою, вміють любити і бути вдячними за любов, значно менше хворіють і легше справляються з недугами.
 
Натомість накопичені образи, невміння прощати, озлобленість та агресивність, як і почуття невдоволення собою й невмотивована прискіпливість до близьких, підточують організм і запускають механізм важких недуг. У жінок від такої дисгармонії насамперед потерпають молочні залози». 
 

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ 

Запорукою здоров’я молочних залоз є їх регулярні самообстеження. Найкраще це робити з 8-го по 11-й день менструального циклу, коли груди ще не набряклі і добре піддаються пальпації.
Запам’ятайте чотири основні правила.
 
1. Поклавши руки на талію, перед дзеркалом уважно огляньте груди. Перевірте, чи немає таких відхилень:
а) зміна форми; б) втягнення соска; в) почервоніння чи збільшення певних зон; г)ямочки чи лущення шкіри; д) виділення із соска.
 
2. Підніміть руки вгору, щоб оглянути нижню частину грудей. Перевірте наявність перерахованих відхилень.
 
3. Ляжте на спину, покладіть руку за голову, підкладіть скручений рушник під плече. Круговими рухами масажуйте груди і зони навколо них, шукаючи підозрілі вузли чи ущільнення під шкірою. Можна використати лосьйон або крем.
 
4. Прийміть душ. Намиліть руки і робіть кругові рухи подушечками пальців від основи молочної залози до соска. Намагайтеся обстежити всі зони грудей, а також навколо ключиць та зони під пахвами.
 
Якщо виявили будь-які незвичні утворення чи зміни — зверніться до мамолога.
 

ВАЖЛИВО!

Терміни профілактичних візитів до лікаря-мамолога
 
Вік до 35 років:
 
— УЗД молочних залоз — раз на рік,
— огляд гінеколога — раз на рік,
— мамографія — за показниками.
 
Вік від 35 до 50 років:
 
— огляд мамолога — раз на рік,
— УЗД молочних залоз — раз на рік,
— огляд гінеколога — раз на рік,
— мамографія — раз на 2 роки.
 
Вік від 50 років:
 
— огляд мамолога — раз на рік,
— УЗД молочних залоз — раз на рік,
— огляд гінеколога — раз на рік,
— мамографія — раз на рік.