Колишні політв’язні, історики, громадські діячі та активісти обурені ганебним шоу, влаштованим навколо начебто «вручення підозри» п’ятому президенту України Петру Порошенку, і переконані, що це не робить честі владі і повертає країну в часи Януковича.
Про це йдеться у відкритому зверненні, ініційованому політв’язнем, учасником ініціативи «Першого грудня» Йосифом Зісельсом.
Громадські активісти з науковими званнями та в’язні сумління різних поколінь закликають припинити політичні переслідування, натомість спрямувати зусилля на консолідацію суспільства у протидії російській агресії.
«Звернутись із цим листом нас спонукали останні події, які повертають нашу державу в часи Януковича. Сваволя, вибіркове правосуддя, політичні переслідування після Революції гідності мали назавжди полишити Україну. Ми обурені діями ДБР та ОГПУ, які повертають ці огидні явища в українську дійсність. Це — ознаки формування в Україні поліцейської держави», — наголошується у зверненні.
І додають: «Ганебне, незаконне, непрофесійне шоу, влаштоване навколо начебто «вручення підозри» п’ятому Президенту України, народному депутату України Петру Порошенку не робить честі владі. Воно значно погіршує імідж нашої країни у світі. Такі дії дискредитують саму правоохоронну систему, руйнують і без того невисоку довіру до неї. Суспільству посилається небезпечний сигнал: «органам» закон не писаний. А отже, завтра будь-чиї права можуть розтоптати — було би політичне замовлення».
Автори наголосили Володимирові Зеленському, що «не варто наслідувати приклад Януковича», який «призводить до руйнівних наслідків, і в першу чергу для влади». Підписанти констатують, що в Україну повернулись репресії проти політичних опонентів.
На їхню думку, звинувачення президента України за видання указу про кадрове призначення у Службу зовнішньої розвідки України виглядають дивно, адже це його конституційні повноваження. Крім іншого, йдеться у листі, це може поставити під сумнів будь-які кадрові рішення, які ухвалює як нинішній, так і майбутні очільники держави, і це — небезпечний прецедент.
Відкритий лист підписали загалом понад сто достойників. Серед них, зокрема, письменник і дипломат Юрій Щербак, академік НАНУ, Герой України Ігор Юхновський, релігієзнавець, в’язень сумління Ігор Козловський, ексміністр освіти і науки Сергій Квіт, керівник Центру європейських гуманітарних досліджень НаУКМА Костянтин Сігов, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», колишній політв’язень і поет Микола Горбаль, директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. А підтримали звернення у соціальних мережах тисячі українців.
Нагадаємо, Петру Порошенку 10 червня спробували вручити підозру в будівлі Державного бюро розслідування без участі генпрокурора. Слідство навіть вирішує питання щодо взяття під варту колишнього президента, нині народного депутата Петра Порошенка у справі щодо призначення заступника керівника Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка у 2018 році, інформував офіс генерального прокурора.
За даними слідства, Порошенко підозрюється у тому, що шляхом видання явно злочинного наказу схилив військову службову особу — керiвника Служби зовнішньої розвідки України — до перевищення ним влади та службових повноважень, тобто умисного вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав та повноважень, вчиненого в умовах особливого періоду (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 ККУ).