І цю «пісню про село» почнемо, знову-таки, з останніх кабмінівсько-парламентських новин. Високі сторони дійшли згоди, що неврожай — це не зловорожі витівки хліборобів та всіляких агрофірм. Просто вищі сили, вочевидь, прогнівалися: може, на експортерів зерна, а може, й на все сільське начальство. І от (для того, щоб було не так боляче від нестачі хліба та борошна) тим, хто нині везе зерно в Україну, вирішено дати зелене світло. Світло виглядає так: імпортні поставки пшениці звільняються від мита та постачальники-імпортери не платять при ввезенні пшениці ПДВ (втім, мусять-таки його сплатити за півроку).
Вочевидь, з'являться у продажу мінімум два сорти «соціального» — тобто дешевого, але поживного, висококалорійного, хліба. У свою чергу, місцеві адміністрації не мають прямо обмежувати ціни на «несоціальні» хліб та борошно. Натомість на ці товари пропонується встановлювати обмеження рентабельності — відповідно до затрат виробника: якщо для того, щоб зробити білу булку, він витратив 1 грн., то продавати її виробник має, наприклад, на 5 — і не більше — відсотків дорожче. І так до 1 липня 2004-го. Те ж регулювання, але виглядає трохи більш по-ринковому...
І ще один суттєвий момент — треба, нарешті, зняти ці спецкордони між областями, які не дають можливості перевозити (продавати, купувати) хліб та борошно зі, скажімо, Донеччини, на, скажімо, Луганщину. Про що вже начебто і домовилися.
Йдемо далі по селу. З першого січня 2004, у зв’язку з пенсійною реформою, буде запроваджено 32% відрахування до Пенсійного фонду із заробітної плати у сільському господарстві. Ці відрахування мають сплачувати роботодавці — агрофірми тощо. А щоб вони не захворіли з перенапруги, роботодавцям належить компенсація цих пенсійних відрахувань — компенсація, ясна річ, з бюджету. На це потрібно десь 900 млн. грн., а зважаючи на неврожай та депутатський популізм, остаточно вийде мільярда півтора. У бюджеті наступного року замість цих 1,5 млрд. заплановано 180 млн. Чорні діри трапляються, як бачимо, не тільки у космосі. Отже, цього року буде — скоріш за все — закладена ще одна неприємність для року майбутнього.
А назагал 2003 року рідна держава «вкачала» у рідне село — і напряму, і опосередковано — більш як 14 мільярдів гривень. Через дотації на молоко-м'ясо, через компенсацію по ставках банківських кредитів, через закупівлі до Держрезерву. Власне, все як завжди. Крім одного: у 2003 продали сільгосппродукції на 22 відсотки менше, ніж минулого року. А це, якщо у гривнях, мінус 4 млрд. Так що найбільший, глобальний, «привіт» від неврожаю полягає у зниженні реального ВВП України на 12% від запланованого. Відповідно змінилися на вигляд і всі реальні макропоказники цього року. Наприклад, на сьогодні той же ж Пенсійний фонд недофінансований вже на 10%. Щоправда, і в уряді, і в Пенсійному фонді при плануванні майбутні доходи традиційно і свідомо занижують, так що 10% «мінус» — це поки що не катастрофа. Однак симптоми насторожують. Неприємно, скажімо, що знову почала зростати заборгованість держави бюджетникам.
Якщо скласти все докупи і припустити, що до кінця року все буде йти так, як ішло, то під ялинку одержимо бюджет-2003 з дефіцитом у шість-сім відсотків. Від якої пічки танцюватиме бюджет наступного року, залежить не в останню чергу від швидкого (наскільки це взагалі можливо) та ефективного подолання наслідків стихійного лиха — неврожаю. А поки що аграрним серпом таки урізали річний наш ВВП. Як і було сказано.