Ви вже приготували копилки для колекціонування новеньких металевих гривеньок? Розслабтеся, бо їх буде не настільки багато, щоб вистачило усім напхати дерев'яні грибочки, діжечки і порцелянові свинки. Вилучати з обігу паперові гривні Нацбанк уже передумав. Власне, не те щоб зовсім передумав, а тільки уточнив інформацію. Мовляв, журналісти все не так зрозуміли. Як зазначено в повідомленні НБУ, інформація деяких ЗМІ щодо вилучення НБУ з обігу банкнот номіналом 1 гривня не відповідає дійсності й неправильно відображає позицію Нацбанку щодо цього питання. Насправді ж банкноти номіналом 1 гривня залишаються в обігу паралельно з монетами відповідного номіналу (а ніхто й не сумнівався, що це справа не одного дня і монетна «революція» затягнеться на певний час). Крім того, у перспективі НБУ планує випустити в обіг банкноти номіналом 1 гривня нового зразка, що замінять нинішні й перебуватимуть в обігу разом з адекватними монетами 1 гривня зразка 2001 і 2002 рр.
Цю ж думку озвучив на прес-конференції і глава НБУ Сергій Тигіпко: Національний банк не буде вилучати з обігу банкноти вартістю 1 гривня. За його словами, Нацбанк продовжить до кінця 2003 року випуск одногривневих монет, які будуть ходити нарівні з банкнотами, а також випустить одногривневу купюру нового зразка. Але, наприклад, ще в серпні під час урочистостей на Банкнотно-монетному дворі той же Сергій Тигіпко стверджував, що Нацбанк вирішив не випускати більше банкнот номіналом 1 гривня і повністю перейти на монети відповідного номіналу. Отже, думали-передумували, але паперову гривню залишили поруч з одногривневими монетами.
Зате американці виявилися більш послідовними у своїх планах щодо зміни кольору й «зовнішності» своєї валюти. Від учора до обігу ввійшли 20-доларові банкноти нового зразка з посиленими елементами захисту та світлим кольоровим фоном, повідомляє ForUm, посилаючись на посольство США в Україні. Тих, у кого в загашниках «завалялись» серед стратегічних запасів старі «двадцятки», відразу заспокоїмо — після випуску банкнот нового зразка вони залишатимуться в обігу.
Прикрасити «зелененькі» довелося з метою «випередження технологій підробки американської валюти», йдеться у повідомленні посольства. За останніми даними, частка фальшивих доларових купюр у світовому обігу складає 0,001—0,002 відсотка, тобто 1—2 банкноти на кожні 10 тисяч купюр.
Найпомітніша зміна у дизайні 20-доларової купюри — це світлі відтінки зеленого, персикового та блакитного кольорів, додані до фону банкноти. Розмір нових купюр залишається незмінним, на них буде збережено такий самий, проте дещо збільшений портрет президента Ендрю Джексона на лицьовій стороні та зображення Білого дому на зворотній. На 20-доларову банкноту буде нанесено фонове зображення орла синього кольору, а також орла та щита кольору «зелений металік» праворуч від портрета.
Протягом кількох наступних років услід за «двадцятками» з'являться оновлені «полтинники» та «сотки». Таку дрібноту, як 1 і 2 долари, не змінюватимуть (хто ж їх підроблятиме?), питання оновлення крупніших у.о. залишається на стадії розгляду.
Посольство США в Україні передало до Національного банку України 30 тисяч плакатиків та брошур про нові банкноти. Детальніше ознайомитись із купюрою нового зразка можна на веб-сайті http://newdollar.ru.