Пауза, котру довелося вичекати вітчизняній чоловічій збірній з гандболу для того, аби знову потрапити на чемпіонат Європи, виявилася неймовірно довгою, розтягнувшись практично на декаду. До того, як українські гандболісти здобули право на участь у фінальній частині ЧЄ-2020, раніше «синьо-жовті» грали на Євро в далекому 2010 році.
Усі попередні спроби пробитися на престижний міжнародний турнір завершувалися для збірної України неприємними фіаско. В одних випадках невдачі супроводжувалися скандалами, в яких наставники критикували своїх підопічних через їхнє непрофесійне ставлення до своїх обов’язків, в інших ситуаціях «синьо-жовтим» елементарно не вистачало потенціалу для підкорення кваліфікаційного бар’єра.
Водночас перед стартом відбору на ЧЄ-2020 президенту ФГУ Андрію Мельнику нарешті вдалося зібрати під синьо-жовтим прапором потужну команду на чолі з досвідченим тренерським дуетом Сергієм Бебешком i Миколою Степанцем.
Власне присутність на тренерському містку відомих в українському гандболі спеціалістів і стала тим світлом, на яке злетілися імениті виконавці й від якого змогла запалитися гра українських збірників.
І нехай вихід на ЧЄ не вийшов красивим і елегантним — iз перших двох прохідних місць у грі. Потрапляння до числа третіх кращих колективів своїх квартетів, яким також дісталися перепустки на Євро, — важливий і доленосний момент в історії вітчизняного гандболу.
«Вихід на чемпіонат Європи — це перемога всього українського гандболу: збірної, тренерів, федерації, всіх, хто допомагає працювати у клубах. Ми, зі свого боку зробили все, що могли. За останні 10 років команда не виходила на топ-турніри, тепер це вдалось. Це — успіх. Ми потрапили до складної групи у відборі (разом з олімпійськими чемпіонами данцями та чорногорцями) і, вважаю, зіграли тут вдало», — відзначив очільник «синьо-жовтих» Сергій Бебешко.
Не в останню чергу місце в когорті фіналістів ЧЄ-2020 українська збірна отримала завдяки розширенню кiлькостi учасників турніру з 16 до 24. За словами президента ФГУ, цей прорив був життєво необхідним для гри в ручний м’яч в Україні. «Звичайно, завершення групового турніру виявилося дещо змазаним. Але нам був потрібен стрибок, початок, потрібно було будь-що пройти на Євро. Звичайно, хотілося зробити це більш впевнено: з першого або другого місця. Але я переконаний, що у збірної України все ще попереду», — наголосив Андрій Мельник.
На майбутньому континентальному форумі, котрий у січні 2020 року прийматимуть Австрія, Швеція та Норвегія, на першому груповому етапі українській збірній протистоятимуть північномакедонська, чеська та австрійська національна команди.
«Це один iз найкращих варіантів з усіх, які могли бути. Є групи, що виглядають більш складними. Але ми не маємо недооцінювати суперників. Ми на цьому рівні новачки і нам буде складно», — так прокоментував результати жеребкування головний тренер «синьо-жовтих» Сергій Бебешко. При цьому очільник ФГУ прагне, аби збірна України змогла вийти з групи й поборотися за місця, котрі дозволять їй потім узяти участь у кваліфікаційному турнірі на Олімпіаду-2020.