Не спромігшись вивести чоловічу збірну України на чемпіонат світу-2019, Євген Мурзін цілком закономірно вирішив і на березневому виконкомі ФБУ оголосив про свою відставку з поста очільника «синьо-жовтих», з якими він пропрацював майже чотири роки. Тоді ж президент федерації Михайло Бродський пообіцяв, що до літа назве прізвище нового головного тренера української національної команди. Утім пошуки наступника Мурзіна дещо затягнулися, й лише днями у ФБУ заявили про підписання дворічного контракту з латвійцем Айнарсом Багатскісом.
Вочевидь першочергові домовленості керівництва Національної федерації баскетболу з авторитетним прибалтійським спеціалістом стосуються вдалого проходження збірною України єврокампанії-2021, кваліфікаційний етап котрої розпочнеться в листопаді поточного року, хоча, без сумніву, головне прагнення Михайла Бродського — участь «синьо-жовтих» у планетарному форумі. Утім, як кажуть, усьому свій час.
Аби Багатскіс був у курсі всіх подій в українському баскетболі й не втрачав тренерського тонусу, президент ФБУ запропонував латвійцю ще й посаду головного тренера столичного клубу «Київ-Баскет», із яким у попередньому сезоні працював Мурзін. Відзначимо, що на віце-чемпіона України в новому сезоні чекає єврокубковий дебют. «Київ-Баскет» зіграє в Лізі чемпіонів замість фінансово знекровленого чемпіона країни — «Хіміка».
«Спонсор южненського клубу, Одеський припортовий завод, уже рік не працює, тому в «Хіміка» великі проблеми з фінансами. У них є хороша молодь, хоча грошей на легіонерів немає. Тому вони й відмовилися від участі в єврокубках, а замість них заявився столичний віце-чемпіон», — пояснив деталі рокіровки керівник ФБУ, який, до слова, також є засновником і президентом «Київ-Баскета». А свою єврокубкову кампанію віце-чемпіон країни розпочне у вересні двома матчами (17 та 20 числа) першого кваліфікаційного раунду проти австрійського «Капфенберга».
Відзначимо, що 52-річний Багатскіс раніше вже працював з українськими колективами, спочатку очолюючи «Кривбасбаскет», а згодом — «Будівельник». Під його орудою «гладіатори» двічі виграли вітчизняну суперлігу та непогано проявили себе в найсильнішому клубному турнірі Старого світу — Євролізі. Після українського етапу тренерської кар’єри латвієць працював у Росії, Туреччині, Ізраїлі та Німеччині. До того ж у період 2011-2017 років Айнарс Багатскіс очолював чоловічу збірну Латвії, яку виводив у фінальні частини чемпіонатів Європи 2011 та 2013 років, а також посів із нею восьме місце на домашньому Євробаскеті-2015.
Нагадаємо, що з латвійськими баскетболістами збірна України в одній групі конкурувала за путівку на китайський «мундіаль»-2019. Обмінявшись в очних дуелях гостьовими перемогами, в підсумку обидві команди залишилися поза когортою фіналістів світового форуму, до старту котрого залишилося трохи менше двох місяців.
ЄВРОБАСКЕТ
Іспанська гегемонія
Вийшло так, що і у відборі, й у фінальній частині чемпіонату Європи-2019 жіночій збірній України випало грати в одному квартеті з найсильнішою командою континенту. Два роки тому іспанські баскетболістки переконливо виграли ЧЄ в Чехії, а минулої неділі у Белграді «червона фурія» так само легко захистила титул, розгромивши, як і у минулому фіналі, збірну Франції. Українська ж збірна завершила ЧЄ в статусі однієї з найгірших команд турніру, не здобувши в групі жодного залікового очка.