У Черкаській області нині проживає більше 10 тисяч ветеранів АТО. Ці люди мають статус учасника бойових дій, 624 з них — інвалідність унаслідок війни, а 269 осіб — члени сімей загиблих героїв. Усі вони мають пільги, гарантовані державою.
Як розповідають «УМ» у Черкаській облдержадміністрації, у Шевченковому краї для підтримки цих захисників країни успішно діють кілька обласних програм, зокрема до 2020 року розраховані комплексна «Турбота» та програма забезпечення житлом; до 2022 року — програма медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки учасників антитерористичної операції, родин Героїв Небесної сотні, постраждалих під час Революції гідності та бійців-добровольців.
За словами директора департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА Руслана Чикала, минулоріч за рахунок коштів обласного бюджету матеріальну допомогу в майже 2 млн. грн. одержали 4280 учасників АТО.
«Торік за ініціативи уряду було змінено механізм надання послуг iз психологічної реабілітації бійців — за принципом «гроші ходять за людиною». Це дозволило якнайкраще враховувати потреби бійців та відшкодовувати вартість наданих послуг місцевими органами соціального захисту населення на психологічну реабілітацію. Отож iз державного бюджету для цього було виділено 764,7 тис. грн. та оздоровлено 99 осіб», — розповідає посадовець.
За словами Руслана Чикала, минулого року за таким принципом оплачували й санаторно-курортне оздоровлення постраждалих учасників Революції гідності та ветеранів АТО, коли з держбюджету виділили понад 2,5 млн. грн. Однак цих коштів вистачило, аби оздоровити лише 312 осіб.
Тож область, на умовах співфінансування з місцевими бюджетами районів та міст обласного значення, виділила 600 тис. грн. Це дало змогу оздоровити ще 144 особи в місцевому санаторії.
Водночас Руслан Чикало уточнив, що до співфінансування не долучилися Звенигородський, Кам’янський, Канівський, Смілянський, Тальнівський, Чорнобаївський райони та місто Ватутіне.
Стосовно ж проходження соціальної та професійної адаптації, то з державного бюджету області, за словами Руслана Чикала, виділили близько 1 млн. грн., які розподілені пропорційно до кількості учасників АТО. Відтак професійну адаптацію пройшли 204 колишні захисники.
«Торік отримали грошову компенсацію на житло і внутрішньо переміщені особи, які брали участь в АТО , на що із державного бюджету Черкащина одержала 53 млн. грн. для 60 осіб. У цілому ж за час дії програми 102 родини учасників АТО вже отримали своє житло», — наголошує директор департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА.
У Черкаській області успішно діє і програма пільгового кредитування, яка дає змогу поліпшити житлові умови тим бійцям, які не підпадають під дію державної програми. Тож минулого року з місцевих бюджетів для її реалізації виділили 14 млн. грн., зокрема 1 млн. грн. з обласного.
У результаті — 21 родина учасників АТО минулого року поліпшила власні житлові умови. У цілому за період дії програми 43 родини придбали нові помешкання.