Зважуючи землю: як змінюються настрої українців щодо продажу паїв

19.12.2018
Зважуючи землю: як змінюються настрої українців щодо продажу паїв

За право продати свою земельну ділянку, якщо виникне така необхідність, однозначно висловилася третина власників паїв. (Фото з сайта legalaid.ua.)

Цього тижня Верховна Рада має вирішувати, чи продовжувати дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення ще на рік.
 
 
Цікаво, що, попри заяви політиків-популістів, українці почали підтримувати земельну реформу, — за умов цивілізованого відкриття ринку та захисту прав власників паїв.
 
 
Про це свідчать результати останніх соціологічних досліджень компанії GfK, яка впродовж 2018 року разом iз Центром економічної стратегії  на замовлення проекту Світового банку «Підтримка прозорого управління земельними відносинами в Україні» щомісяця опитувала 1000 респондентів щодо ставлення до відкриття ринку землі.  
 
«Різниця у відповідях респондентів може сягати до 10 процентних пунктів, залежно від того, як було сформульоване запитання: довкола скасування мораторію, чи довкола можливості розпорядитися своєю земельною ділянкою. У другому випадку кількість позитивних відповідей значно більша. Люди хочуть отримати право продати, коли їм буде потрібно. А коли в питанні звучить про мораторій, сприймають це як «страшилку», — повідомив заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.
 
Кількість противників реформи дуже близька до кількості тих, хто не визначився зі своєю позицією. А в низці регіонів — кількість тих, хто не має жодної позиції щодо земельної реформи, переважає кількість противників ринку.
 
«Одна з особливостей відповідей — чимало людей досі не визначились зі своєю позицією. У цілому по Україні «не підтримують» чи «скоріше не підтримують» земельну реформу майже 43%, а не мають чіткої позиції — майже 40%», — зазначає Яблоновський.
 
Більше половини респондентів з півдня, сходу та Києва вагаються з відповіддю. На заході ж більша поляризація прихильників та противників реформи, а тих, хто не визначився, значно менше. Найменше противників реформи у Києві та східних областях.  
 
У вибірці опитувань власників паїв — близько 11%, у близько 29% опитаних паї є в родичів, а 60% — не мають жодного стосунку до землі. Серед власників паїв 32% відповіли, що хочуть мати право продати земельну ділянку, якщо це буде їм потрібно.
 
Серед тих, хто не має відношення до володіння паями, лише 15,8% хочуть мати право купити або продати земельну ділянку; 14,7% погоджуються з необхідністю відміни мораторію.
 
На жаль, з’ясувалось, що українці не вважають земельну реформу пріоритетною.
 
«Але це пов’язано з тим, що вони мало про неї знають.  Тому дуже важливо не зупинятися на питанні «так чи проти», а рухатися далі та пояснювати компроміс iз точки захисту прав людини та переваг реформи. Чим більше респондент знає про земельну реформу, тим краще він ставиться до скасування мораторію. Бо в принципі вже навіть прихильники збереження мораторію не говорять, що ринок не потрібен», — пояснює тенденцію Дмитро Яблоновський.