Понад 50 років тому, стаючи президентом США, Джон Кеннеді промовив слова, які бажано періодично згадувати.
Звучать вони так: «Не питайте, що ваша країна може зробити для вас — питайте, що ви можете зробити для своєї країни».
На жаль, сімдесятирічне перебування України у складі СРСР майже викорінило в її громадян відчуття особистої причетності до справ у державі. Пересічний українець звик чекати від неї майже все, включно з чистим подвір’ям біля свого будинку.
Та поступово стан речей змінюється, причому доволі часто завдячуючи впливу західних традицій. Такою, зокрема, є традиція прибирати береги річок, яка знайшла відображення у Міжнародному дні чистих берегів.
Його відзначають 15 вересня, причому не лише «шляхом» проведення урочистих зборів і застілля, як у нас заведено, а реальним прибиранням берегів.
Завдячуючи ініціативі Державного агентства водних ресурсів України, відповідна акція цього року набула поширення. Підтримали захід Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство освіти та науки.
Підставило плече і представництво Європейського Союзу в Україні. Тож, прибирання берегів охопило різні регіони України від сходу до заходу. У цьому можна, зокрема, переконатися зі сторінок «Фейсбука», на яких вміщено фото багатьох груп людей та зібраних ними мішків зі сміттям.
Масову акцію проведено в Києві на березі Дніпра. З огляду на підготовчу роботу тут зібралася немала кількість добровольців — понад сто осіб.
Окрім представників профільних установ, в акції взяла участь молодь, зокрема студенти Національного авіаційного університету, Києво-Могилянської академії, учні середніх шкіл.
Результатом спільного прибирання берега стала купа мішків із зібраним сміттям, які одразу були вивезені. Комунальне підприємство «Плесо» надало і техніку, і людей.
Загалом добровольці разом зібрали кілька тонн різного мотлоху. Чого там тільки не було! Особисто мені, приміром, вдалося «вполювати» навіть стару ватяну ковдру, «загублену» кимось у кущах!
Приємною родзинкою заходу стало те, що по його закінченні всіх учасників пригостили пловом. Крім того, кожен отримав еко-сумку з промовистим надписом «Я прибрав. Твоя черга».
І хоч сміття було зібрано дуже багато, тим, хто його збирав, було зрозуміло, що це лише краплина в морі. Для радикального поліпшення стану наших водних об’єктів потрібно ще працювати і працювати.
Тепер нагадувати про свою особисту причетність до справ у державі буде мурал, намальований на бетонному укосі набережної Дніпра. На ньому великими літерами написано: «Чистий Дніпро починається з тебе». Якщо згуртуємося, то він таки стане чистим.
Віктор ВИШНЕВСЬКИЙ,
доктор географічних наук