Пам’ятаючи минулий відбір на Євро-2016, куди збірна України пробилася з третього місця в своїй відбірковій групі, вигравши плей-оф кваліфікації у команди Словенії, і порівнюючи його з новими умовами євровідбору, куди для третіх команд «пульок» жодних перепусток уже не передбачено, в таборі «синьо-жовтих» вирішили серйозно поставитися до альтернативного шляху потрапляння на майбутній ЧЄ.
Регламент новоствореного Європейським футбольним союзом турніру під промовистою назвою Ліга націй у контексті передбаченого його умовами розіграшу невеликої кількості (загалом чотирьох) путівок на Євро-2020 не виглядає непролазним для його учасників муром, оскільки побудований на принципах рівності конкурентів. Тобто й самі дивізіони, й створені всередині них групи, й майбутні «плей-оф» (у яких по чотири з кожного дивізіону збірні, котрі не пробилися через основний відбір до фінальної частини Євро-2020, розіграють чотири останні путівки на майбутній ЧЄ), — наповнені командами з приблизно рівним ігровим потенціалом. Відтак у питанні потрапляння на Євро-2020 через змагальний турнір Ліги націй європейські збірні можуть покладатися, в першу чергу, на власні сили.
При цьому виграш своєї «пульки» в Лізі націй дозволить кращим командам підвищитися в класі. Загалом, основним турнірним лейтмотивом ЛН для збірних має стати прагнення підвищитися в класі, що, приміром, для команд, зібраних у підрозділі «В», гарантує можливість потрапляння на майбутній сезон до когорти грандів європейського футболу.
Пригадується, як практично кожен наставник збірної України, коментуючи часто невиразні поєдинки своїх підопічних на міжнародній арені, скаржився на мінімальний досвід зустрічей iз сильним опонентом. Дебютний розіграш Ліги націй «синьо-жовті» розпочали в другому за силою дивізіоні турніру, куди потрапили збірні, котрі на момент жеребкування посідали в рейтингу УЄФА місця з 13-го до 24-го, однак дві стартові перемоги підопічних Андрія Шевченка засвідчили хороші для українських футболістів турнірні перспективи.
У цілому груповий етап ЛН має швидкоплинний характер. Уже в листопаді 2018 року Шевченко та його хлопці матимуть загальне уявлення про своє майбутнє. Випередивши в групі своїх конкурентів — чехів та словаків, — «синьо-жовті» зможуть не тільки підвищитися в класі, а й попередньо забронювати за собою місце для участі у втішному «плей-оф», де навесні 2020 року відбудеться розіграш останніх перепусток на майбутнє Євро.
«У нашій групі ще нічого не вирішено», — після перемог над чеською та словацькою збірними заявив Шевченко. Водночас, здобувши в стартових матчах стовідсотковий результат, «синьо-жовті» одноосібно захопили лідерство в своїй «пульці».
Виїзний поєдинок проти чехів багато хто з футбольних експертів назвав одним із кращих матчів української збірної за останній час. Із першої до останньої хвилини гри в Угерське-Градиште команда Шевченка демонструвала максимальну активність, за що, в підсумку, отримала винагороду у вигляді двох пізніх м’ячів — наприкінці першого та другого тайму відповідно та, як результат, вольової звитяги.
Проте, як часто траплялося з «синьо-жовтими» раніше, після яскраво проведеного першого з двох спарених поєдинків, наступний за ним двобій вони зіграли за абсолютно іншим сценарієм. Утім і прагматичнiший футбол приніс підопічним Шевченка перемогу — долю поєдинку з непоступливими словаками вирішив удало реалізований Андрієм Ярмоленком пенальті. Не виключено, що вайлуватий характер гри «синьо-жовтих» проти збірної Словаччини був обумовлений відсутністю на трибунах «Арени Львів» уболівальників, але такою є плата усього вітчизняного футболу за неналежну поведінку вітчизняних фанатів на трибунах. До слова, на стадіоні в Угерське-Градиште наші ультрас знову нагадали про себе. Найактивнiших із них заспокоювали місцеві поліцейські та ... Андрій Шевченко.
ТАБЛО
Ліга націй. Дивізіон В. Група 1. Чехія — Україна — 1:2 (Шик, 4 — Коноплянка, 45; Зінченко, 90+3; У: П’ятов, Матвієнко, Ракицький, Кривцов, Караваєв, Степаненко, Малиновський, Коноплянка (Циганков, 77), Ярмоленко (Зінченко, 66), Марлос, Яремчук (Селезньов, 85). Україна — Словаччина — 1:0 (Ярмоленко, 80 (пен.); У: П’ятов, Караваєв, Бурда, Ракицький, Матвієнко, Степаненко (Сидорчук, 85), Ярмоленко, Марлос, Малиновський (Зінченко, 71), Коноплянка (Циганков 78), Яремчук.
Турнірне становище: Україна — 6 (2 матчі), Чехія, Словаччина — 0 (по 1).