За давньою традицією, щоразу напередодні чергового «українського класико» обов’язково має спалахнути якась резонансна тема у вітчизняному футболі.
Доволі часто вона стосується суддівського питання, тож не дивно, що й цього разу, перед першим у новому чемпіонаті побаченням «Динамо» та «Шахтаря», в українських ЗМІ розпочали активно обговорювати можливий прихід на допомогу нашим футбольним суддям «відеоасистентів».
Після того, як на нещодавньому чемпіонаті світу так званий ВАР (відеоасистрефері) пройшов офіційне випробування, президент ФФУ Андрій Павелко заявив, що вітчизняний футбол готовий до запровадження цієї революційної новації. Для цього у Будинку футболу вже навіть виділили кошти на закупівлю необхідної відеотехніки.
«Ми досягли домовленості з ФІФА та УЄФА щодо впровадження в українському футболі системи ВАР. Отримали дозвіл від Міжнародної федерації футболу на підписання договорів iз ліцензованою компанією, котра займається технологією ВАР, та дали добро комітету арбітрів ФФУ на придбання обладнання», — заявив Андрій Павелко.
Попри те, що ФІФА на чолі з її новим очільником Джані Інфантіно активно просуває відеоасистентів у суддівську практику, далеко не всі представники футбольного світу жваво підтримують нову ідею, проти котрої, до слова, наполегливо виступав попередній очільник Міжнародної федерації футболу Йозеф Блаттер.
Приміром, у Європейському футбольному союзі, котрий віднедавна очолює словенець Александер Чеферін, не поспішають втілювати в життя, котре перебуває під його контролем (зокрема, єврокубки) інноваційний продукт, називаючи його сируватим. Щось подібне про ВАР кажуть і в окремих провідних футбольних лігах Старого світу, попри те, що в останні роки там активно тестували систему відеоповторів.
Приміром, в англійській прем’єр-лізі відмовилися від послуг відеоасистента рефері через те, що 14 з 20 клубів, які беруть участь у турнірі, виступили проти нього, назвавши новітню технологію недопрацьованою.
Попри те, що після завершення чемпіонату світу-2018 Джані Інфантіно наголошував, що система ВАР дозволила мінімізувати ймовірність суддівської помилки, повністю ідеальною робота головного арбітра в компанії нового помічника все ж не стала.
Як приклад, доленосне пенальті, котре у фіналі ЧС-2018 Франція — Хорватія після перегляду відеоповторів та довгих вагань аргентинський рефері Нестор Пітана призначив у ворота хорватів, схиливши таким чином шальки чемпіонських терезів на бiк французьких футболістів.
«Пенальті такого роду (після потрапляння м’яча в руку) у фіналі чемпіонату світу не ставлять», — ледь не в один голос говорили всі незгодні з рішенням Пітани представники футбольної громадськості.
За великим рахунком, після запуску системи ВАР добре відомий своєю суб’єктивністю людський фактор нікуди не дівся, адже прийняття остаточного вердикту в сумнівних та спірних ситуаціях усе одно залишається за людиною зі свистком.
Не дивно, що після фіналу ЧС у Москві кількість противників «відеоповторів» у футболі серйозно не зменшилася. Так, одразу троє футболістів київського «Динамо» — Денис Бойко, Віктор Циганков та Микола Шапаренко — переконують, що «відеоасистент» футбольному рефері не потрібен. «Усе одно має місце людський фактор. І хоча повтори сприятимуть чесній грі, але через зупинки в матчі футбол втратить свою видовищність», — своїм баченням на ситуацію поділився молодий віце-капітан «Динамо» Циганков.
Утім, що б не казали футболісти, але вочевидь обов’язкове та тотальне запровадження системи ВАР у футбольному господарстві — це справа часу. Часу, котрий знадобиться технічним працівникам на виправлення отриманих від дійових осіб під час тестування зауважень та внесення до системи побажань футбольної спільноти.