Як поїхати з дитиною за кордон?

24.07.2018
Пане міністре, нещодавно Верховна Рада прийняла другий пакет законів щодо прав дітей. Як я зрозуміла, ці закони ще не працюють. Коли вони почнуть працювати та як тоді можна буде виїхати з дитиною за кордон? 
Марія Павленко
 

Як змінилися норми щодо виїзду при наявності боргу зі сплати аліментів?

Уже з лютого батьки, які проживають iз дитиною, отримали змогу без перешкод виїжджати за кордон iз дитиною, якщо другий iз батьків має заборгованість з аліментів 6 і більше місяців.
У новому пакеті ми пішли ще далі.
Безперешкодно поїхати з дитиною в іншу країну можна буде, якщо той iз батьків, який проживає окремо, має заборгованість з аліментів чотири місяці. А для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей цей строк скорочено до трьох місяців. Більше того, ці норми стосуються усіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.
Для виїзду за межі країни треба взяти у місцевому органі державної виконавчої служби Мін’юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості. При перетині кордону пред’явити цю довідку співробітникам прикордонної служби. 
Якщо йдеться про виїзд iз хворою дитиною, а борг становить рівно три місяці, необхідно також пред’явити документи, які підтверджують хворобу дитини.

Чи можна виїхати без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

Розробляючи другий пакет законів, ми передбачили можливість для батьків i матерів безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до одного місяця для відпочинку, лікування, змагань чи навчання.
Більше того, ми урівняли в правах обох батьків. Тобто з дитиною може виїхати як той iз батьків, iз ким живе малюк, так і той, хто живе окремо. Однак для цього слід виконати певні умови.
Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає з дитиною?
Перш за все хочу наголосити, що вивезти дитину може лише мати чи батько, яка не перешкоджає другому з батьків бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина чи доньки. За виконання першої умови достатньо поінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини за межі України. 
У листі має бути вказано мету поїздки, куди їде дитина, а також на скільки покидає територію України. Єдиний виняток iз цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків. 
При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред’явити рішення суду про визначення місця проживання дитини або відповідний висновок органу опіки і піклування.

Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо?

Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон, той iз батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належно виконувати батьківські обов’язки і, що найголовніше, — не мати заборгованості зі сплати аліментів.
Батько чи мати, які проживають окремо, повинні отримати нотаріально посвідчену згоду того з батьків, iз ким живе дитина, на виїзд малюка за кордон. Для цього слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення. Якщо дозвіл не наданий упродовж 10 днів iз моменту, коли ви отримали повідомлення про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду. В порядку спрощеного позовного провадження (за скороченою процедурою) суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.
При виїзді з України прикордонникам треба буде показати згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.
Хочу наголосити, що повернутися в Україну треба до завершення строку, який вказаний у дозволі або визначений у рішенні суду. 

Яке покарання за порушення строку вивезення дитини?

Аби збалансувати права й обов’язки батьків, ми встановили реальну відповідальність для порушників. 
За умисне порушення місячного строку встановлено адміністративну відповідальність — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень. Окрім цього, такі батько чи мати втратять на рік право виїзду за кордон iз дитиною.