До старту «мундіалю» залишаються лічені дні — вже цього четверга збірні розпочнуть боротьбу за престижний трофей. Але до країни-господарки турніру — Росії — у світової спільноти ставлення неоднозначне.
Минулого тижня Гельсінська комісія США запропонувала організувати церемонію нагородження переможців ЧС-2018 «за межами Росії». Зокрема, комісія закликала учасників і гостей форуму не висловлювати «публічного схвалення на адресу Володимира Путіна як глави держави, яка приймає цей турнір».
6 червня на сайті Opendemocracy опублікували петицію, у якій правозахисники, європарламентарії, українські та закордонні письменники і культурні діячі закликали світових лідерів не відвідувати чемпіонат світу, доки Кремль не звільнить усіх українських політв’язнів.
Минулого тижня про дипломатичний бойкот «мундіалю» оголосила Австралія — підтримувати гравців від імені держави буде лише посол. Раніше про таке ж рішення повідомили Велика Британія та Ісландія.
В Україні ж до останнього тривали дискусії щодо трансляції турніру. Національна громадська телекомпанія відмовилась від показу матчів, а 30 травня стало відомо, що поєдинки можна буде подивитися на телеканалі «Інтер».
Минулої середи парламентський Комітет з питань свободи слова підтримав проект постанови про недопущення трансляції в Україні ЧС-2018. Таку ініціативу схвалив і президент ФФУ Андрій Павелко: «Верховна Рада зацікавлена діяти в інтересах суспільства. Особисто моя позиція — я б не показував турнір. Це популяризація країни-агресора, федерація відмовилась від квоти квитків і акредитацій».
Також він заявив, що з офіційної делегації ФФУ в Росію ніхто не поїде, представляти Україну буде уповноважений з посольства. «Поїздки у приватному порядку — це особиста справа кожного», — додав Павелко.
Але в Раді не вистачило голосів, щоб проект постанови включити у порядок денний. Цей тиждень — непленарний, тож парламент не зможе заборонити трансляцію.
Водночас, попри численні заклики влади до бойкоту «мундіалю», квитки на матчі чемпіонату, за даними прес-служби ФІФА, наразі придбали близько 6 тисяч українців.
Раніше повідомляли, що ФІФА заблокувала жителям анексованого Росією Криму онлайн-купівлю квитків на «мундіаль». Тепер же в організації не дозволили і відкривати фан-зони на окупованому півострові.
Самі ж учасники форуму минулого уїк-енду провели останні спаринги перед стартом фінальної частини. Німеччина, якій доведеться захищати чемпіонський титул, нарешті здобула першу перемогу у 2018 році, мінімально здолавши Саудівську Аравію. А володар світової корони-2010 — Іспанія — у непростому матчі дотиснула непоступливий Туніс.
Значно краще у «товарняках» iдуть справи у бразильців — Неймар і К° розгромили Австрію. Зірковий форвард «селесао» забив 55-й гол за національну команду (третій результат в історії збірної) та повторив бомбардирський доробок легендарного Ромаріо. Зважаючи на темпи результативності та молодий вік (26 років), нападник «ПСЖ» може побити рекорд «короля футболу» Пеле, в активі якого 77 м’ячів.
В останньому матчі перед стартом ЧС за «жовто-зелених» зіграв і хавбек «Шахтаря» Тайсон — капітан «гірників» відбігав 15 хвилин. А Фред, який напередодні перейшов зі складу донеччан до «МЮ» за 60 мільйонів євро, спаринг проти австрійців пропустив через травму. Утім до першого поєдинку «мундіалю» він, за словами тренера Тіте, встигне відновитися.
ТАБЛО
Товариські матчі. Іспанія — Туніс — 1:0 (Аспас, 84), Франція — США — 1:1 (Мбаппе, 78 — Грін, 44), Польща — Чилі — 2:2, Данія — Мексика — 2:0, Швеція — Перу — 0:0, Сербія — Болівія — 5:1, Бельгія — Єгипет — 3:0, Португалія — Алжир — 3:0, Англія — Коста-Рика — 2:0, Німеччина — Саудівська Аравія — 2:1 (Вернер, 8; Хавсаві, 43 (у свої ворота) — Аль-Джассім, 84).