А тепер уявіть собі, що вам випала така нефартова карта. Погоди нема — і море відпадає, а відпочивати мусиш. Тут і виникає питання — як? Особливо увечері, коли ви вже не маєте можливості гуляти по руїнах Херсонеса або оглядати красоти Великого каньйону. Якщо ви в Ялті, Алушті, Судаку, Феодосії, Севастополі чи будь-якому іншому великому місті — ви ще маєте шанс себе кудись приткнути. А якщо ви ховалися подалі від цивілізації і вас закинуло у невеличке містечко на зразок Сімеїзу? У кращому випадку вас чекають нудні холодні вечори за пластмасовими столиками у кафе на набережній. У випадку, якщо немає дощу. Це вам не Болгарія, і танцювати на розжареному вугіллі у ресторані ніхто не буде. Привабити клієнта тутешні харчові заклади й не намагаються власними «родзинками». А навіщо? Курортник і так до них прийде, бо подітися все одно нікуди. Щоправда, якщо це ще не зовсім село — тут є кінотеатр (звісно, без будь-якого натяку на долбі діджітал), де у вересні крутять те, що в київських кінотеатрах йшло ще у травні-липні. Якщо пощастить, буде й комп'ютерний клуб (при шаленому везінні — навіть з iнтернетом). Та чи насидитесь ви там по 10 гривень за годину?
Розваги й екскурсії — то взагалі окрема стаття поборів. На території палаців і заповідників грошей не беруть хіба що за повітря. Приміром, вхід до Лівадійського палацу коштує 10 гривень. Вхід до його італійського дворика — ще 5. Окремо треба заплатити за фото-відеозйомку. При цьому зауважте, що Лівадійський палац створено, по суті, з нуля — тривалий час тут був санаторій. А отже, цінних рідкісних експонатів і очікуваної царської розкоші ви тут не побачите. І навіть прискіпливий і уважний турист огляне експозицію за 30-40 хвилин. Водночас вхідний квиток до Херсонеського заповідника коштує 5 гривень. Але тут за ці гроші ви можете оглянути два музеї, два храми і хоч цілий день гулятимете по руїнах старовинного городища.
А знайомі розповіли й узагалі кумедну історію з життя кримських «остапів бендерів». Коли їхня компанія побачила в небі орла і зупинилася, щоб поспостерігати за птахом, до них підскочив місцевий хлопчак і видав: «За прогляд арла — двє грiвні».
Вранці — сніданок, увечері — діарея
Словом, настрій бойовий і в приїжджих, і в приймаючої сторони. Бо і ті, й інші борються за виживання. Перші намагаються якомога дешевше зняти житло, найзручніше вмоститися на пляжі, смачно і дешево поїсти. Другі ж навпаки — у них завдання продати усе якомога дорожче, вклавши в пропонований товар якомога менше затрат і зусиль. Приміром, на якому ще курорті восени ви знайдете такі ціни на овочі й фрукти? Дині — по 2 гривні за кіло, кавуни — по 60 копійок, виноград 4—7 гривень, груші і яблука — від 3—4 гривень. Навіть для Києва дорогувато. Такого немає ніде в курортних містах ні Краснодарського краю, ні Кавказу, ні Болгарії. Севастополь, куди ми поїхали на екскурсію, на цьому тлі здався просто дешевим раєм — 30 копійок кавуни, по 50—80 копійок дині.
Харчування в місцевих генделиках — теж на київському рівні, тобто недешеве. Але відчуття того, що тут раді вам і вашим грошам — жодного. Сусідка по пансіонату, яка попередні кілька років відпочивала в Болгарії, ділилася враженнями: ціни фактично однакові, але меню «там» — це цілий талмуд, а не 2—3 сторінки, де основі страви — сосиски і пельмені. Навіть всю відпустку харчуватися можете в одному місці так, щоб не замовляти двічі одну й ту саму страву. Та й порції — щоб наїстися, а не поклювати. І «поклювати» далеко не завжди якісно, втім за кілька днів до печії і діареї просто звикаєш.
Зате кримське обслуговування більш ніж «ненав'язливе». «Розслабити булки» не можна ні на мить. Тільки й пильнуй, аби в рахунку якійсь страві не приплюсували «зайві» кілька гривень. А про такі тонкощі ресторанного етикету, що вино наливають у присутності клієнтів, а не приносять уже готове в келихах, а цукор до чаю чи кави подають окремо, в більшості закладів, схоже, й уяви не мають. Та й навіщо метушитись біля клієнта? Адже чайові вже й так включені в рахунок — 10 відсотків за обслуговування.