Якісний стрибок у підготовці вітчизняних паралімпійців, який асоціюється з приходом на пост президента Національного комітету спорту людей з інваліднiстю України Валерія Сушкевича, торкнувся не тільки літніх дисциплін.
Такими ж плідними, як і літні Паралімпіади, на останній з яких наша збірна встановила історичний рекорд за кількістю здобутих медалей, для вітчизняних спортсменів є й зимові Паралімпійські ігри.
За неповні перші три дні паралімпійського марафону, котрий у період з 9 до 18 березня триватиме в південнокорейському Пхенчхані, наші співвітчизники вже здобули 9 нагород.
У перший же день Паралімпіади українські «зимовики» вибороли п’ять нагород, захопивши таким чином разом iз командою США лідерство в загальному заліку медалей.
І це, незважаючи на те, що в складі «синьо-жовтих» лише два десятки спортсменів. Щоправда, до цього числа не входять так звані атлети-супроводжувачі, котрі виконують роль провідників для незрячих лижників на змагальних трасах.
На відміну від свого кадрового потенціалу, медальні амбіції українських паралімпійців у Пхенчхані значно потужніші.
«На дебютних для себе зимових Паралімпійських іграх — у Нагано-1998 — збірна України здобула лише дев’ять нагород. Відтоді такого малого ужинку в нас більше не було», — під час проводів атлетів до Південної Кореї наголосив Валерій Сушкевич.
При цьому найуспішнішою для «синьо-жовтих» наразі вважається зимова Паралімпіада 2006 року в Турині, де, вигравши сім золотих відзнак та поклавши до скарбнички загалом 25 нагород, українські паралімпійці посіли високе третє місце в медальному заліку.
Таку ж кількість дорогоцінного металу зібрали наші спортсмени й на попередніх Іграх у Сочі й, схоже, в Пхенчхані порушувати свої медальні традиції не планують.
Символічно, що прапороносцем в українській команді на церемонії відкриття Паралімпіади-2018 був учасник усіх попередніх зимових Ігор спортсменів з обмеженими можливостями, неодноразовий їхній призер, 39-річний лижник Віталій Лук’яненко.
Уже на старті змагань наш титулований паралімпієць задав ритм решті для своїх колег по команді, виборовши для України перше «золото» в Пхенчхані. Перемога в лижних перегонах на дистанції 7,5 км для спортсменів iз вадами зору зробила Лук’яненка п’ятиразовим чемпіоном Паралімпійських ігор.
Наступного дня колега Віталія по лижній команді — Максим Яровий, тріумфувавши на 15 кілометровій дистанції сидячи, подвоїв кількість «золота» в українській скарбничці.
Завдяки ж успіху Ігоря Рептюха в 20-кілометрових перегонах вільним стилем лижників iз вадами опорно-рухового апарату, котрі відбулися в третій змагальний день Паралімпіади, в доробку української збірної стало три золотi відзнаки.
Перед тим Рептюх узяв «бронзу» на дистанції 7,5 км. Загалом, завдяки старанням лижників (серед яких і новоспечені призери Людмила Ляшенко, Оксана Шишкова та Анатолій Ковалевський) за три змагальні дні українська паралімпійська команда здобула в Пхенчхані дев’ять медалей; відтак посідає в медальному протоколі високе третє місце.