Увечері 5 березня надійшли повідомлення, що у Великій Британії з сильним отруєнням невідомою рідиною шпиталізований 66-річний росіянин Сергій Скрипаль, якого суд у Москві визнав винним у шпигунстві на користь британської служби зовнішньої розвідки MI-6.
Згідно з повідомленням, 4 березня Скрипалю й приблизно вдвічі молодшій за нього жінці, прізвище якої не розголошують, близько 16-ї години за місцевим часом стало зле в торговельному центрі в Солсбері.
Скрипаль служив у Головному розвідувальному управлінні Росії, завідував кадрами, у 1999 році пішов у відставку, маючи звання полковника.
У 2004 році його арештували, а у 2006 році Московський окружний військовий суд визнав Скрипаля винним у шпигунстві й призначив йому 13 років ув’язнення.
У 2010 році тодішній президент Росії Дмитро Медведєв помилував Скрипаля. Згодом у рамках найбільшого після «холодної війни» обміну колишнього розвідника та ще трьох росіян, засуджених за шпигунство на користь США й Великої Британії, обміняли на 10 агентів російських спецслужб, затриманих у США в червні того року.
Після цього Скрипаль отримав притулок у Британії, де йому призначили пенсію.
Станом на 6 березня Сергій Скрипаль та його супутниця (за даними російських ЗМІ, це його 33-річна донька Юлія) залишалися у відділенні інтенсивної терапії однієї з британських лікарень у критичному стані. У постраждалих не виявили видимих травм.
У місцевій лікарні в обох діагностували отруєння невідомою речовиною. За даними ЗМІ, після інциденту на території торговельного центру працювали люди в захисних костюмах, а житло Скрипаля обшукали.
У вівторок люди в костюмах хімічного і радіологічного захисту провели знезараження кількох вулиць Солсбері — поруч iз парком і поблизу лікарні, в якій лікують постраждалих.
Але частина центру міста Солсбері на півдні Англії залишається закритою, фахівці в захисному одязі продовжують роботи зі знезараження.
Центр Солсбері нині нагадує, швидше, знімальний майданчик фільму про шпигунів, ніж тихе містечко за двi години їзди від Лондона, на південному заході Англії, зазначає Бі-Бі-Сі.
«Разом із нашими агентствами-партнерами ми ведемо кілька досліджень, щоб точно визначити, від чого ці двоє людей знепритомніли, і з’ясувати, чи є ознаки злочинної діяльності», — цитує Бі-Бі-Сі заяву представник поліції графства Вілшир Крейґ Голден.
У місцевому відділку поліції запевнили, що наразі в Солсбері ніякої загрози здоров’ю людей немає. Але влада вживає додаткових заходів безпеки, оскільки історія пана Скрипаля дуже схожа на отруєння Олександра Литвиненка в Лондоні 2006 року.
Тоді колишній офіцер ФСБ був отруєний ізотопом полонію. Розслідування виявило десятки місць у центрі Лондона, які були радіоактивно забрудненими.
Показово, що минулого року несподівано помер 43-річний син Скрипаля. За словами джерел Бі-Бі-Сі, він помер, коли перебував на відпочинку в Росії.
Причина смерті (печінкова недостатність) тоді ніби не викликала жодних підозр. Тіло сина перевезли для поховання в Британію.
Ця обставина, припускають співрозмовники Бі-Бі-Сі, могла бути використана російськими спецслужбами для з’ясування місця перебування батька.
Сергій Скрипаль важко переживав втрату сина. Його дружина пішла з життя ще раніше — в 2012 році. З близьких людей iз ним залишилася лише донька, яка теж тепер опинилася на лікарняному ліжку поруч iз батьком.
Що ж, КДБ славився умінням усувати тих, кого вважав своїм ворогом, включно з членами їхнiх родин.