Мовний закон Ківалова—Колеснiченка визнано неконституційним

02.03.2018
Мовний закон Ківалова—Колеснiченка визнано неконституційним

Конституційний Суд 28 лютого визнав Закон «Про основи державної мовної політики» неконституційним через порушення процедури його ухвалення.
 
Про це повідомляється в оприлюдненому тексті рішення на сайті суду. 
 
Йдеться про мовний закон авторства депутатів від Партії регіонів Сергія Ківалова і Вадима Колеснiченка, який ухвалили на початку липня 2012 року.
 
Він передбачав, зокрема, можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.
 
«Конституційний Суд дійшов висновку, що порушення конституційної процедури розгляду та ухвалення проекту закону №9073 під час його прийняття в цілому на вечірньому пленарному засіданні Верховної Ради 3 липня 2012 року мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття закону. Викладене є підставою для визнання закону неконституційним, згідно з частиною першою ст. 152 Конституції України», — зазначається у рішенні суду.
 
В аналізі матеріалів наголошується, що закон ухвалили за відсутності підготовленого до другого читання проекту закону, висновку комітету щодо нього. Також проект закону включили до порядку денного Верховної Ради без зазначення його повної назви, реєстраційного номера, редакції та ініціаторів внесення.
 
Крім того, у другому читанні не було його обговорення, а народних депутатів позбавили права на розгляд поданих ними поправок та пропозицій.
 
Також у КС згадали блокування народними депутатами виступаючих, фізичне перешкоджання голосування та кнопкодавство під час ухвалення проекту закону.
 
На основі цих обставин КС визнав мовний закон неконституційним.
 
Ще 24 лютого 2014 року Верховна Рада проголосувала за скасу­вання цього закону. Тоді це стало підставою, зокрема,  для заяв про «утиски прав ро­сійсько­­мовного населен­ня в Криму».
 
Водночас тодішній в.о. Голови Верховної Ради та в.о. Президента Олександр Турчинов відмовився підписувати це рішення.
 
28 лютого 2018  року Конституційний Суд виніс рішення щодо Закону «Про основи державної мовної політики». КС ви­знав його неконституційним.