Черкащанин навчився виготовляти музичні інструменти з овочів

29.11.2017
П’ять років тому житель Черкас Артур Жуковський узявся виготовляти  музичні інструменти з підручних матеріалів.  
 
Він зробив кларнет із редьки, панфлейту і блок-флейту з моркви, ударні — з гарбуза і капусти.
 
А потім із таким  цікавим і незвичним арсеналом музикант влаштував концерт для дітей. 
 
Загалом, як повідомляють черкаські ЗМІ, він зробив близько 50 музичних інструментів. Здебільшого це сучасні копії етнічних народних інструментів.
 
А от досвід роботи з овочами в Артура Жуковського невеликий. На жаль, такі інструменти живуть недовго, тож після концерту слухачі їх... з’їли.
 
Музикант не засмутився, адже сам вегетаріанець та пропагує здорове харчування.
 
«Це був концерт для дітей у студії елементарного музикування. Овочі для виготовлення інструментів взяли місцеві й сезонні. На все пішло десь 10 кілограмів моркви, капуста, редька, гарбуз, перець. І хоча дітлахи овочі на смак не дуже люблять, та інструменти з’їли залюбки», — пригадує музикант.
 
Каже, що любить працювати з дітьми. Наразі він навчає грі на музичних інструментах у Черкаській дитячій школі мистецтв.
 
Черкащанин зазначає, що музичні інструменти його власного виробництва є компромісом між бажанням зіграти на екзотичних духових інструментах та власними фінансовими можливостями.
 
«Музичні інструменти дорого коштують. Через їх недоступність я взявся за творчий пошук. Люблю ф’южн-музику, тобто поєднувати музичні традиції різних етносів. Обираю народні інструменти і трохи їх змінюю. Наприклад, фуяра — словацький народний інструмент. Коли на ньому граєш, то не можна дотягнутися до отвору, через який виходить повітря. Тож можливості звучання обмежуються. Я узяв сибірський інструмент калюку та об’єднав їх — вийшов гібридний інструмент з унікальними звучанням», — розповідає Артур Жуковський.
 
Як правило, музикант виготовляє інструменти швидко. Каже, що калюку зробив із пластикової водопровідної труби за 15 хвилин.
 
Найдовше, десь тиждень, майстру довелося потрудитися над фуярою.
 
Не так давно черкащанин зробив для себе музичний духовий інструмент аборигенів Австралії — діджеріду. Його вважають трансовим музичним інструментом, гра на ньому переносить музиканта у світ духів і містики.
 
«У них під час засухи не було ніде води та вологи. Остання зберігалася у серцевині евкаліпта і її виїдали терміти. Так з’являлася порожниста трубка. Звук із неї виходить специфічний. Для виготовлення цього інструмента знадобився бджолиний віск, а за основу пішла звичайна пластикова труба», — розповідає Артур Жуковський.
 
Каже, що вивчення музичних традицій та інструментів різних народів — це ще й шлях духовного розвитку.
 
«Це занурює у культуру народу. Ми з моїм товаришем, столяром, плануємо виготовити популярний тюркський смичковий інструмент морин хуур. Це слово у перекладі означає «кінь». Є дуже красива легенда про його виникнення і особлива традиція його виготовлення. Якщо в нас вийде його зробити, будемо створювати майстерню з виготовлення музичних інструментів», — ділиться планами черкаський умілець.