Попри те, що напруги в економічних стосунках з європейськими країнами додали часті спалахи епідемій, уповноважені представники України використовують кожну нагоду безпосереднього спілкування, щоб налагодити продуктивну співпрацю.
Основними темами, обговореними під час зустрічей на Міжнародній конференції високого рівня з проблематики африканської чуми свиней (АЧС) у Празі, стали напрями подальшої двосторонньої співпраці в аграрному секторі між Україною та Чехією.
Зокрема, в рамках візиту до Праги заступник міністра агрополітики Ольга Трофімцева та голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа провели переговори із заступником міністра сільського господарства Чехії Іржі Шіром та головним ветеринарним лікарем країни Збинеком Сімерадом.
«Українська сторона зацікавлена в більш активному використанні експертизи та напрацювань Чеської Республіки в питаннях реформи лісового господарства, системи управління та контролю в органічному сільському господарстві, а також у ветеринарній і фітосанітарній сфері», — пояснила український інтерес заступник міністра з питань євроінтеграції Ольга Трофімцева.
Іржі Шір, зі свого боку, запевнив у готовності розглянути конкретні пропозиції за кожним напрямом співпраці.
Він відзначив зацікавленість чеської сторони у збільшенні двосторонньої торгівлі в агропромисловому секторі.
Для налагодження тісніших контактів між бізнесом України та Чехії, зі слів заступника міністра сільського господарства Чехії, на лютий 2018 року заплановано проведення бізнес-форуму в Києві.
Велику увагу на цьому форумі планують приділити саме бізнесу в аграрній та харчовій галузях.
Обговорили учасники переговорів і можливі шляхи, які дозволяли б реалізувати принцип регіоналізації щодо високопатогенного грипу птиці, а також деякі питання доступу продукції на ринки обох країн.
Володимир Лапа підкреслив нагальну необхідність формування ефективнішої системи обміну інформацією щодо АЧС в обох країнах, включаючи випадки захворювань у дикій природі.
Чеські колеги розповіли про свій досвід реагування на спалах АЧС та застосовані заходи, а також запевнили у готовності до співпраці не лише щодо запобігання та боротьби з АЧС, а й в інших ветеринарних питаннях.
ДОВІДКА «УМ»
За січень-вереснень 2017 року експорт української агропродукції до Чеської Республіки становить $ 18, 577 мільйона.
Головні товари: олія ($2,5 млн.), плоди та горіхи ($1,8 млн.), насіння олійних культур ($1,2 млн.), залишки і відходи харчової промисловості ($1,2 млн.) та інші харчові продукти.
Імпорт із Чехії до України становить $18,5 млн. з наступними ключовими товарами: насіння олійних культур ($1,8 млн.), кондвироби ($1,9 млн.), різні інші харчові товари ($1,4 млн.), сири та йогурти ($1,3 млн.), живі тварини ($1,3 млн.).