Право знати право: у якому виші готують найкращих юристів

21.11.2017
Відомо, що останнім часом хіба що лінивий університет не готує правників. Утім, як зазначають у Міністерстві освіти і науки, майбутнім абітурієнтам потрібно уважно придивитися до ВНЗ, які обіцяють своїм студентам золоті гори.
 
Як виявилося, найгірше навчають бакалаврів за спеціальністю «Право» аграрні, правоохоронні та приватні ВНЗ (без жодного місця дер­жавного замовлення).
 
Про це свідчить середній бал випускників ВНЗ цих галузевих груп, який вони отримали під час вступу на магістратуру з «Права» за технологією зовнішнього незалежного оцінювання.
 
Середній бал випускників аграрних ВНЗ складає — 380,7; правоохоронних — 380,86; приватних — 386,38.
 
У той же час найкращі показники з підготовки правників продемонстрували профільні юридичні ВНЗ — середній бал 424,39; класичні університети — 415,84; а також ВНЗ економіки, фінансів, управління та підприємництва — 409,85.
 
«Завдяки незалежному тестуванню ми змогли реально оцінити, який рівень підготовки дають наші університети своїм випускникам за спеціальністю «Право», і жахнулися. Те, що непрофільні ВНЗ будуть давати гірші і навіть значно гірші результати — було очевидно, але нам потрібні були фактичні показники. Досить ілюстративним є той факт, що близько 9% відмінників iз дипломом з відзнакою не подолали поріг «склав/не склав», — зазначила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
 
Загалом же майже 20% вступників на магістратуру з «Права» не подолали поріг «склав/не склав» з усіх блоків тестування. Це близько 3 тис. 225 вступників з 16 тис. 129.
 
Найбільше вступників на магістратуру з «Права» було з числа випускників Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (1 тис.858 осіб) та Національного університету «Одеська юридична академія» (1 тис. 851 особа).
 
Інститут освітньої аналітики МОН також сформував рейтинг ВНЗ відповідно до того, як успішно їхні випускники подолали поріг «склав/не склав» з усіх блоків тестування та який набрали середній бал під час ЗНО.
 
Найкращі результати у випускників таких ВНЗ, як Національний університет «Києво-Могилянська академія» — 470,5 бала; Київський національний університет імені Тараса Шевченка — 448,4 бала; Львівський національний університет імені Івана Франка — 448,4 бала; Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого — 433,7 бала; Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» — 427,1 бала; Національний університет «Острозька академія» — 426,7 бала; Національний університет «Одеська морська академія» — 425,0 балів; Київський національний лінгвістичний університет — 422,0 бали; Полтавський юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого — 420,2 бала; Хмельницький університет управління та права — 419,3 бала. 
 
Найгірший рівень продемон­стрували випускники таких ВНЗ, як Вищий навчальний заклад «Східноєвропейський університет економіки і менеджменту» — 354,2 бала; Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського — 356,9 бала; Академія Державної пенітенціарної служби — 367,9 бала; Академія праці, соціальних відносин і туризму — 368,2 бала; Міжнародний гуманітарний університет — 370,3 бала.
 
МОН інформує, що 2018 року обов’язкове ЗНО складатимуть не лише вступники на магістратуру з «Права», а й на магістратуру з «Міжнародного права».
 
Також проводитиметься експеримент для вступу за результатами ЗНО з іноземних мов на спеціальності галузей знань: «Гуманітарні науки» (крім спеціальності 035 «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Сфера обслуговування» та «Міжнародні відносини» (крім спеціальності 293 «Міжнародне право»).
 
Нагадаємо, що в 2017 році набір на магістратуру за спеціальністю «Право» в Україні здійснювали 104 ВНЗ.
 
Вперше у усіх ВНЗ набір здійснювався за технологією зовнішнього незалежного оцінювання. На базі університетів створили 75 пунктів тестування, у яких функціонували 1 189 аудиторій.
 
На виконання завдання було відведено 240 хв. Тест складався із трьох блоків: тест загальних навчальних правничих знань (75 хв.); тест iз шести базових юридичних дисциплін: конституційне, адміністративне, цивільне, цивільне процесуальне, кримінальне, кримінальне процесуальне право (105 хв.); тест з іноземної мови (60 хв).