Щодо економічної складової пропозицій ТНК-ВР. Навесні цього року ТНК запропонувала урядові України заповнити трубу нафтою за власний, ТНКівський, рахунок — якщо за це буде згода на реверсне використання нафтогону в майбутньому. У серпні ТНК заговорила вже про нафту в кредит і, начебто, незалежно від напрямку транспортування. Але не треба бути великим експертом, щоби здогадатися — труба, розрахована на легку, якісну нафту, просто кажучи, зіпсується, якщо її заправити нафтою важкою, з великим вмістом сірки — а саме таким є пропонований ТНК бренд Urals. Реверс не буде тимчасовим, як нам обіцяють, — одного разу закачавши свою нафту до труби, росіяни вже нікуди не підуть. Крім того, нагальної потреби у пожежному порядку заповнювати «Одеса — Броди» технологічною нафтою нема. Принаймні якщо покластися на фахівців Мінпаливенерго, які стверджують, що нафтогін надійно законсервовано.
Далі. Навіть людина не обізнана на всіляких комерційних та енергетичних тонкощах, зрозуміє, що небагато сенсу ганяти нафту спочатку зі сходу на захід (через «Дружбу» до Бродів), а відтак — знову із заходу на південний схід — до Одеси. Та ще й потім перевантажувати ту нафту на танкери й везти її, сердешну, аж через Босфор та, може, ще й Дарданелли... Ці протоки традиційно перевантажені, і стратегія Євросоюзу полягає саме у зменшенні товарних — у першу чергу танкерних — перевезень цим шляхом. Тобто пропозиція ТНК позбавлена великого економічного змісту — принаймні на найближчу перспективу.
Ані Кабінет Міністрів, ані профільні міністерства не робили експертизи тексту контракту. Ті ж фахівці, хто контракт бачив, побажали залишитися невідомими, але пояснили, що цей документ має ознаки кабальної для України угоди. Кабальною угода є тоді, коли одна зi сторін не може з неї вийти без величезної для себе шкоди. Отже, в росіян є сенс домагатися саме такого варіанта, і то дуже великий: політичний чи навіть, вибачте на слові, геополітичний. І цей сенс набагато прозоріший за нафту Urals.
Перш за все — це безпека компанії ТНК на її батьківщині. Адже засоби та інструменти, за допомогою яких нинішня російська влада «мочить» по черзі російських олігархів та й просто потужні компанії, добре відомі. Гусинський, Березовський, Ходорковський, Абрамович зі своїм багатостраждальним «Челсі» — йде новий перерозподіл власності в Росії. Уникнути лихої долі та владного гніву великим російським компаніям можна. Для цього треба бути не просто лояльними та патріотичними, варто ще й прислужитися у конкретних передвиборчих та геополітичних іграх. От ТНК, зокрема, виконує велику російську державницьку справу: адже заблокувати для України можливість качати каспійську нафту — це для Росії означає мати всі важелі впливу на її (нафти) ціну. І якщо трапиться падіння світових цін, то воно вже далеко не так болюче вдарить по російському бюджетові та, насамперед, по прибутках російських енергомагнатів. Утім плани тут набагато грандіозніші.