Звістка про масове отруєння дітей українських воїнів, учасників бойових дій із Дніпра, у бердянському санаторії «Лазурний» минулого тижня сколихнула всю Україну.
Адже йшлося про відразу 250 потерпілих.
Саме таку цифру спочатку назвала волонтер Наталя Міщенко, яка з посиланням на батьків першою розповсюдила таку страхітливу новину:
«З Дніпра забрали дітей АТОшників в оздоровчий табір у Бердянськ ... 250 дітей !!! Майже всі діти захворіли якоюсь незрозумілою інфекцією ... Лежать із розладом, блювотою».
І хоч згодом виявилося, що потерпілих значно менше — 46 дітей, 22 з яких шпиталізували до інфекційного відділення бердянської дитячої лікарні, і така цифра вражає.
При цьому стан однієї оцінювався як тяжкий, у всіх інших — середньої тяжкості.
Саме таку інформацію повідомила головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я міськради Дніпра Галина Одинцова.
Починалося все, як і має бути, з тендера на оздоровлення дітей АТОвців, оголошеного дніпровською мерією.
Перевагу було віддано саме санаторію «Лазурний».
Кажуть, вирішальним фактором тут стала доволі приваблива ціна — десь 300 гривень на добу для кожної дитини.
Також до «Лазурного» 11 липня прибули і вихованці однієї з дніпровських шкіл-інтернатів.
Усе інше, як мовиться, залишалося за кадром. Хоча репутація «Лазурного» і не повинна була викликати якісь сумніви.
Цей оздоровчий заклад відомий своїми лікувальними процедурами, насамперед шлунково-кишкового тракту.
Та й можливості його доволі серйозні — відразу 1826 місць тут можуть запропонувати водночас.
Цьогоріч у «Лазурному» виділили окрему частину путівок для дітей військовослужбовців із зони АТО, яких відправляли за бюджетні кошти міст і районів.
Отож інформація про масове отруєння дітей саме в такому санаторії справді була як грім серед ясного неба.
І хоч адміністрація «Лазурного» обставини такої надзвичайної події не коментує, малоймовірно, що біду спричинили якісь зовнішні чинники, як, наприклад, продукти з базару.
Адже батьки стверджують, що всі потерпілі діти харчувалися у їдальні санаторію.
Та й загальна кількість отруєних ніскільки не може обмежитися тими, що опинилися на ліжках у бердянській лікарні.
Адже всіх інших від біди подалі 21 липня терміново забрали до Дніпра.
Таким чином запланований тритижневий відпочинок для них скоротився більш ніж удвічі.
Наразі офіційна причина масового отруєння дітей ще не оприлюднена.
Однак після того, як занепокоєння надзвичайною подією у «Лазурному» висловив і Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, який закликав ужити необхідних заходів, стали відомими чимало цікавих обставин.
Зокрема, директор Департаменту охорони здоров’я Запорізької облдержадміністрації Вікторія Клименко заявила, що санаторій навіть не має власного харчоблоку, а дітей годували в орендованій їдальні, з 17 працівників якої лише у трьох виявилися в наявності санітарні книжки.
Про відкриття кримінального провадження за статтею КК України «Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням» повідомили і правоохоронці.
Керівникам оздоровчого закладу загрожує три роки позбавлення волі.
Не обійшлося без «розбору польотів» і у Дніпрі. Після того, як член тендерної комісії Дніпровської мерії, директор департаменту соціальної політики міськради Людмила Козловська повідомила ЗМІ про розірвання тендерного договору, оскільки курортний заклад не виконав його умови, традиційно різкий як у своїх висловлюваннях, так і в діях міський голова Борис Філатов відреагував на це по-своєму.
Він повідомив про відсторонення із посад як самої пані Козловської, так і начальника управління по роботі з учасниками АТО Сергія Звірка.
«Їхню подальшу долю буде визначено найближчим часом. А якщо вже зовсім по-простому, то відправити дітей до табору, не впевнившись особисто, куди вони їдуть, — це скотство», — наголосив Борис Філатов у притаманному йому стилі.