Субсидії, на які так розраховувало чимало пересічних українців, невдовзі можуть залишитися лише приємним спогадом для незаможних громадян.
Нагадаємо, що цей «солодкий» термін означає адресну безготівкову допомогу сім’ї й надається на погашення витрат із оплати житлово-комунальних послуг.
Субсидія призначається одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок.
Першими ластівками наприкінці червня вже стали «ощасливлені» кияни з восьми районів столиці, котрим повідомили, що грошей на компенсацію пільг з оплати ЖКГ не буде.
І причина, як завжди, банальна — гроші, які були виділені Києву з держбюджету на цей рік, закінчилися ще навесні, хоча сума, здавалося б, була чималою — субвенція на оплату пільг і субсидій із комуналки становила 1,17 млрд. гривень.
Щоправда, у Мінфіні заспокоюють: мовляв, ми готуємо відповідний проект змін до бюджету на 2017 рік, щоб додатково виділити 15 млрд. гривень на виплату пільг і субсидій усім підприємствам, що надають комунальні послуги. Але ж той поки що примарний проект мають затвердити нардепи, а чи затвердять?
Непереливки стало й власникам приватних будинків, які вимушені боротися з холодом за допомогою вугілля, електроенергії чи природного газу — їм на цілий місяць скоротили тривалість опалювального сезону.
До слова, зміниться й сума субсидії, оскільки знижки надаються на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, які в травні в Кабміні «урізали»: зокрема, якщо нещодавно для опалення одного квадратного метра виділялося п’ять із половиною кубів газу, то наразі дають лише п’ять.
До речі, розрекламовані й нав’язані у «світлі реформ» по всій країні ОСББ можуть дуже скоро накритися, адже вони на 70% фінансуються за рахунок субсидій, й в умовах відсутності компенсацій із бюджету й накопичення боргів — занепадають і втрачають можливості виконувати свої функції.
За словами колишнього першого заступника голови КМДА Олександра Мазурчака, заборгованість із відшкодування субсидій перед ОСББ по всій країні зросла до 2 млрд. гривень (а загальний борг держави перед постачальниками житлово-комунальних послуг із відшкодування субсидій та пільг узагалі сягнув 35 млрд. гривень).
«Робота ОСББ — це не класична господарська діяльність. Постачальники послуг не хочуть втратити клієнтів, розуміючи, що тут провина не ОСББ. На жаль, ринок ЖКГ-послуг зараз не повністю ринковий і частково перебуває в ручному управлінні. Ось якби субсидій не було, тоді можна було б говорити про повністю ринкові відносини», — переконаний виконавчий директор Асоціації управителів багатоквартирних будинків Андрій Никончук.
І дійсно, якби українці отримували пристойні зарплати, то не було б потреби у подачках від держави й питання субсидій просто не виникало б.