Сміття в хаті «Самопомочі»: чому важливі тендери в Дніпрі виграє одна й та ж фірма

12.04.2017
Сміття в хаті «Самопомочі»: чому важливі тендери в Дніпрі виграє одна й та ж фірма

В’ячеслав Мішалов та Артем Хмельников після того, як розгорівся корупційний скандал, запевняли журналістів, що їх обмовляють.

Минулого тижня в центрі Дніпра всім бажаючим роздавали «на халяву» спеціальний випуск місцевої газети «Лица».

Публікація в кольорі на цілий розворот цього друкованого видання, яке виходить у чорно-білому форматі, мимоволі наштовхувала на припущення, що її замовили конкуренти у політичній боротьбі.

Бо, по-перше, «Лица» у Дніпрі просто так задарма не роздають.

А по-друге, сама назва цієї публікації — «Сімейна «Самопоміч»: як секретар міськради Дніпра допомагає бізнесу батька» — на двозначність не страждала.

Тендери для батька від сина

Як уже писала наша газета, після перемоги на виборах міського голови в обласному центрі у 2015 році ставленика «УКРОПу» Бориса Філатова, який її виборов у принциповій боротьбі з висуванцем Опозиційного блоку Олександром Вілкулом, у новообраного мера склалася доволі непроста ситуація.
 
Адже в міській раді отримати лояльну більшість виявилося для нього доволі складним питанням.
 
Більше того, опозиційні до Бориса Філатова Опоблок та «Громадська сила» стали докладати чимало зусиль для того, щоб сформувати свою коаліцію. 
 
За такої ситуації потрапляння до міської ради такої собі «темної конячки» у традиційних політичних розкладах мегаполісу, якою стала «Самопоміч», мимоволі почало перетворюватися на «золоту акцію».
 
І справді, до пори до часу партійці львівського міського голови Андрія Садового займали вичікувальну позицію.
 
Аж доки не отримали якщо й не «золоту акцію», то, зважаючи на кількісну нечисельність фракції, щось близьке до цього.
 
Адже один висуванець «Самопомочі», В’ячеслав Мішалов, став секретарем міської ради, а другий, Артем Хмельников, очолив постійну Комісію з питань міського бюджету, фінансів і місцевого самоврядування. А тепер обоє опинилися в епіцентрі грандіозного скандалу.
 
Як тепер уже стало всім відомо, за час доволі нетривалого перебування В’ячеслава Мішалова на посаді секретаря міськради бізнес його батька став постійно перемагати в найсерйозніших тендерах і встиг отримати з міського бю­джету немалі кошти. 
 
Сам Дмитро Мішалов у Дніпрі — бізнесмен доволі впливовий. Зокрема, він є власником групи будівельних компаній «Майстер».
 
У 90-ті роки був ключовим партнером групи «Приват» у девелоперських проектах. У часи Віктора Януковича Мішалов будував майданчики для гелікоптерів, футбольні й льодові арени.
 
А після перемоги Євромайдану з системи розподілу бюджетних коштів він випав. 
 
Усе повернулося на круги своя для бізнесмена після того, як «Самопоміч» потрапила до Дніпропетровської міської ради. Усього-на-всього за півроку перебування сина на посаді фірми його батька виграли тендерів на суму понад 466 мільйонів гривень. 

Гроші на міст чи на вітер?

Причому чималі бюджетні кошти скеровувалися на недешеві проекти, нагальна необхідність яких викликає сумніви. Одним із них став капітальний ремонт центрального у Дніпрі Нового мосту.
 
Востаннє його ремонтували в 2002 році. Тодішній міський голова Іван Куліченко заявляв, що після цього масштабна реконструкція тут знадобиться щонайменше років через сорок. П
 
роте «припекло» набагато раніше.
 
Тендер на реконструкцію стратегічного об’єкта виграв бізнес батька секретаря міської ради.
 
Наразі на мосту кипить грандіозна робота — переобладнують електромережі, міняють мостові перекриття, зовнішнє освітлення, тролейбусні мережі, встановлюють навігаційну сигналізацію, посилюють дефектні балки.
 
На ці масштабні перетворення з бюджету міста буде витрачено близько 177,79 мільйона гривень.
 
А що, Дніпро може собі це дозволити, адже завдяки децентралізації у 2016 році бюджет міста склав близько 9 мільярдів гривень, що майже вдвічі більше показників минулих років.
 
Причому тендерна пропозиція фірми Мішалова-старшого ТОВ «Завод «Майстер-Профі» щодо реконструкції Нового мосту виявилася однією з найдорожчих, проте перевагу чомусь надали саме їй. 
 
І хоч містяни через цей капітальний ремонт нині мають значні незручності — по одній половині мосту дозволено рух тільки маршрутних автобусів, а тролейбуси і автотранспорт тепер потрапляють на лівий берег і назад через вузенький Старий міст біля залізничного вокзалу, в необхідності таких перетворень ніхто не сумнівався.
 
Аж доки не виплив назовні скандал із «Самопоміччю»… 
 
Сам В’ячеслав Мішалов розцінив це як помсту за низку важливих для міста рішень і закликав лідера «Самопомочі» Андрія Садового втрутитися, провести чесне розслідування і дати по руках тим, хто займається розвішуванням ярликів. 
 
«Ми не можемо говорити про справедливість, розділяючи один одного на вгодних і невгодних людей. Також наполягаю на тому, щоб мені перестали мстити за те, що Дніпро припинив приймати львівське сміття, не підтримав блокаду ОРДЛО, збирався збудувати новий аеропорт», — наголосив В’ячеслав Мішалов, пообіцявши надати чіткий, підкріплений необхідними документами фактаж, «здатний знищити політичні кар’єри тих, хто так ними дорожить».
 
При цьо­му секретар міськради запевнив, що переворот у Дніпрі не вдасться за жодних обставин, а «проплачені ЗМІ, різного роду провокації і брудна брехня — усе це марна трата часу».
 
І хоча з таких аргументів неможливо зрозуміти, кого ж конкретно В’ячеслав Мішалов вважає своїми головними опонентами, адже, наприклад, те, що «Дніпро перестав приймати львівське сміття», апріорі може бути помстою хіба що з боку… Андрія Садового. 

«Самопоміч» у Дніпрі винна перед людьми»

Керівництво «Самопомочі» на скандал у Дніпрі відреагувало оперативно, чітко давши зрозуміти, що сміття у своїй хаті тримати будь-якою ціною не збирається.
 
Минулої п’ятниці народний депутат України від фракції партії Андрія Садового Роман Семенуха разом з керівниками обласної та міської парторганізацій Олександром Лигіним та Андрієм Толстих провели в обласному центрі прес-конференцію, на якій чітко визначили свою позицію.
 
«Робочою групою було, насамперед, встановлено, що ні паном Мішаловим, ні паном Хмельниковим не було вжито кроків чи надано доказів, які б засвідчували те, що наявна у нас інформація є нічим іншим, як обмовлянням. Нами було встановлено, що справді у тендерах брали участь і надалі перемагали фірми, які належать батьку та колишній дружині пана Мішалова», — повідомив журналістам Роман Семенуха. 
 
Озвучив нардеп від «Самопомочі» і деталі ще одного «ефективного» використання бюджетних коштів, що також стало предметом антикорупційних перевірок. Це — кампанія з оснащення шкіл Дніпра інтернетом.
 
На такі, здавалося б, благородні наміри з бюджету міста виділили відразу 40 мільйонів гривень.
 
Однак, як наголосив Роман Семенуха, «всі конкурси для шкіл прописувалися під одну компанію».
 
Ще трагікомічніше: всі школи, яких «ощасливили» цими 40 мільйонами на інтернет, доступ до мережі… отримали раніше. 
 
Отож партійці повідомили, що виконавчий комітет «Самопомочі» рекомендував своїй фракції у Дніпропетровській міській раді виключити В’ячеслава Мішалова та Артема Хмельникова зі свого складу та ініціювати їхнє відкликання з посад, а також про негайне звернення до Національного антикорупційного бюро щодо необхідності перевірки інформації про зловживання колег по партії, яких уже називають колишніми.
 
«Самопоміч» у Дніпрі винна перед людьми. Скажу більше: настільки слабкої підтримки немає в жодному обласному центрі України. У тому ж Харкові «Самопоміч» — це друга фракція міськ­ради. І тому я твердо вважаю, що головне завдання моїх колег — відновити довіру до партії, показати, що ми різко відрізняємося від загального політичного спектра і є партією, а не політичним проектом», — наголосив Роман Семенуха.
 
Проте одна з першопрохідців «Самопомочі» в Дніпрі Катерина Дворніченко повідомляє, що активісти-старожили, дізнавшись про намір включити до партійного списку на місцевих виборах у Дніпрі Мішалова і Хмельникова, ще в 2015 році поїхали до представника партії в Києві Олега Лаврика, якому виклали своє занепокоєння.
 
«Усі наші доводи, у тім числі й документальні, не мали взагалі ніякого впливу. Нам обіцяв Олег Лаврик, що наші документи розглянуть і всіх людей, які замішані в якихось корупційних схемах або ж мають, говорячи фігурально, «чорне минуле», викинуть зі списку, залишать тільки гідних. Це, я вважаю, не було виконано», — заявляє Катерина Дворніченко. 
 
До цього можна додати, що «Самопомочі» катастрофічно не щастить на Дніпропетровщині взагалі.
 
Ще не стерлися з пам’яті недавні вибори міського голови в Кривому Розі.
 
Після того як висуванець цієї політичної сили Юрій Милобог мізерно програв ставленику Опозиційного блоку Юрію Вілкулу, «Самопоміч» організувала у місті гірників масові акції протесту.
 
Зрештою, Верховна Рада призначила в Кривому Розі перевибори.
 
Проте цього разу «Самопоміч» протиставила бувалому і добре знаному містянами Вілкулу «легіонера», та ще й «людину без біографії», як висловилася нардеп Ірина Геращенко, Семена Семенченка.
 
Звісно, за таких обставин «опозиціонер» переміг із величезним відривом.