Одним махом дуже тяжко осягнути всю глибину кризи, в яку занурився олімпійський спорт після того, як Всесвітня антидопінгова агенція почала системно розкручувати допінгову проблему.
Показовою в цьому питанні є справа російських легкоатлетів, яким міцним муром загородили підступи до міжнародних змагань.
Зрозуміло, що забороненими стимуляторами зловживають не тільки в Росії — приміром, відбиватися від допінгових звинувачень нині змушений навіть легендарний бігун, восьмиразовий олімпійський чемпіон Усейн Болт, п’ять колег якого по збірній Ямайки погоріли на допінгу.
Утім історія з допінгом у російському спорті, де його прикриттям, як стверджують у ВАДА, займалися на державному рівні, потребує від міжнародних організацій особливо пильної уваги.
Особливо принципову позицію в російській допінговій справі після зміни свого керівника зайняла Міжнародна федерація легкої атлетики, яка не побоялася відсторонити атлетів iз Росії від усіх міжнародних стартів, зокрема й Олімпіади-2016.
Окрім того, в ІААФ створили Робочу групу на чолі з норвежцем Руне Андерсеном, якій доручили слідкувати за тим, як росіяни виправляють свої допінгові помилки. За словами Андерсена, роблять у Росії це вельми повільно.
Відтак жодних підстав для того, аби дозволити їхній збірній узяти участь у літньому чемпіонаті світу в Лондоні, у ІААФ немає.
Відтак єдиний шлях, який наразі дозволяє представникам російської легкої атлетики вийти в люди, — пройти незалежне тестування та під нейтральним прапором заявитися на міжнародні старти.
Як інформує ІААФ, iз подібним клопотанням до неї звернувся вже 31 атлет із Росії. Серед них — і колишній член збірної України, списометальниця з Криму Віра Ребрик, яка, нагадаємо, після анексії росіянами півострова змінила громадянство.
Варто зауважити, що не все гаразд із фармакологічною чистотою спортсменів і в Україні, атлети котрої не раз потрапляли до числа порушників антидопінгових правил.
Тож, реагуючи на вимоги часу, днями в Федерації легкої атлетики України відбулися збори тренерської ради, де, обговоривши питання антидопінгової діяльності в українські легкій атлетиці, прийняли Декларацію про неприйнятність допінгу.
У документі йдеться про те, що її підписанти — тренери, фахівці та особи, які беруть участь у підготовці атлетів, — заявляють про свою непричетність до застосування та розповсюдження допінгу; зобов’язуються докласти вичерпних зусиль до профілактики, запобігання застосування та розповсюдження допінгу і його остаточного усунення у спорті; не використовувати заборонені речовини та методи у своїй роботі та в будь-який спосіб перешкоджати такому використанню.
Керівництво ФЛАУ закликає всю легкоатлетичну громаду країни поставити свої підписи під цією Декларацією.
До речі, в Ефіопії, згідно з новим законом, спортсменам, яких спіймали на вживанні заборонених препаратів, загрожує кримінальна відповідальність.
Одним iз перших, кому загрожує кількарічне позбавлення волі за порушення антидопінгових правил, може стати ефіопський марафонець Гірмай Бірахун, в організмі котрого виявили сумнозвісний мельдоній.
Прикметно, що стали африканські спортсмени генератором іще одного цікавого нововведення.
Проаналізувавши масштаби переходів легкоатлетів iз Чорного Континенту до інших країн планети, президент ІААФ Себастьян Кое вирішив заборонити легкоатлетам змінювати громадянство.