Бізнесова інформагенція «Блумберг» подала свій щорічний список 50 найбільш інноваційних країн світу (Bloomberg Innovation Index). Рейтинг «Блумберга» укладається з урахуванням семи чинників: процентна частина витрат на дослідження і розвиток у вартості національного валового продукту брутто, частині доданого виробництва у ВВП, продуктивність праці у перерахунку на одного працівника, відсоток високотехнологічних фірм та виробництв у загальній кількості підприємств країни, розвиненість вищої освіти в масштабах країни, відсоток осіб, які задіяні в науково-дослідницькій роботі, в загальній кількості населення країни, патентна активність країни.
Індекс інновативності «Блумберга» спочатку охоплював всі 200 країн світу. Але надалі фахівцям агенції все важче вдавалося здобути принаймні шість чинників, щоб конкретна країна була внесена до рейтингу, тому надалі укладали список iз 78 країн, а в останні роки і взагалі обмежилися 50 країнами, дані про які можна здобути без зайвих ускладнень.
Список другий рік поспіль очолює Південна Корея. Іншими дев’ятьма країнами першої десятки є: Швеція, Німеччина, Швейцарія, Фінляндія, Сінгапур, Японія, Данія, Сполучені Штати та Ізраїль. Цього року Ізраїль витіснив iз 10-го місця на 11-те Францію. Південна Корея утрималася на першому місцi завдяки найкращій у світі патентній політиці, критерію виробництва додаткової вартості та науково-дослідницькій активності, хоча за рівнем продуктивності праці вона займає 32-гу позицію у світі. Цьогорічний лідер набрав 89 балів зі 100 можливих.
Україна у цьогорічному рейтингу опустилася на одну сходинку у порівнянні з 2016 роком — з 41-го місця на 42-ге. У чому ж ми кращі й у чому гірші, з точки зору застосування інновацій? Ми займаємо дуже високе — четверте — місце у світі за відсотком осіб, які зайняті в науково-дослідницькій діяльності, і останнє, 50, місце списку за показником продуктивності праці. Доволі непогане також наше 27-ме місце за критерієм патентної активності. За іншими чинниками Україна посідає у списку місця з 44-го по 47-ме. Загальний бал України у рейтингу становить 50,78. Бал Марокко, що посідає останню, 50-ту, сходинку, становить 43,99. Тобто Україна може у наступні роки взагалі випасти зі списку. Ми й так тримаємося в ньому лише завдяки науковому потенціалу та напрацюванням ще часів СРСР.
Водночас найбільше з усіх 50 країн падіння цього року продемонструвала Росія: опустилася відразу на 14 сходинок — iз 12-го минулорічного на 26-те місце. А найбільший прогрес показують Бельгія, Голландія, Нова Зеландія, Ісландія, Угорщина, Чехія, Словаччина, Мальта та Таїланд. Усі ці країни піднялися у рейтингу на три сходинки у порівнянні з минулим роком. Китай залишився на тому ж місці, що і торік, — 21-му. Сусідня Польща піднялася з 23-го місця на 22-ге. Інші наші сусіди — Румунія та Молдова — взагалі не увійшли до списку.