Україна стала значно менше споживати природного газу. І при цьому злегка наростила його видобуток. Співставлення цих цифр дало змогу Прем’єр-міністрові Володимиру Гройсману навіть прогнозувати швидкий перехід на «блакитне паливо» власного видобутку.
Причому напрочуд стахановськими темпами — вже через три роки. І при цьому влада обіцяє зниження вартості газу для населення, — але тільки після перемоги України у Стокгольмському арбітражі...
Цими днями Україна відзначила чергову дату: вже понад 400 днів ми обходимося без російського газу. Весь необхідний імпорт наша країна черпає лише у Євросоюзі. Причина: купівля газу у східного продавця обставлена цілою низкою політичних вимог, зокрема, російська сторона не бажає підписувати доповнення до двостороннього контракту зразка 2009 року, вкрай невигідного для України. І, як вважає наша сторона, доволі застарілого документа, який не враховує нових реалій на світовому газовому ринку.
І взагалі, за минулий рік наша держава скоротила імпорт природного газу на 32,7%, тобто, на 5 млрд. 376 млн. кубометрів у порівнянні з 2015 роком. Торік ми купили 11 млрд. 78,4 млн. кубометрів цього виду палива.
Щоправда, у грудні минулого року імпорт становив 1 мільярд 659 млн. кубiв, що в 3,7 раза більше, ніж за аналогічний період 2015-го. Найбільше газу ми імпортуємо зi Словаччини, на другому місці йде Угорщина, на третьому — Польща.
На думку експертів, сьогодні завчасно стверджувати, що скорочення споживання газу, яке ми можемо побачити на основі падіння імпорту, є ознакою більш інтенсивної економіки. Радше, навпаки, — показником того, що у нас падає виробництво.
Тим часом після падіння у 2015 році Україна торік наростила видобуток власного газу. Видобуток природного газу в Україні в 2016 році, за оперативними даними, збільшився на 0,7% в порівнянні з 2015 роком — до 20,29 млрд. кубометрів. Торік, нагадаємо, падіння видобутку становило 1,4% (на 0,274 млрд. кубометрів). У грудні 2016 року видобуток газу становив 1,749 млрд. кубометрів, що на 1,5% більше, ніж за аналогічний місяць 2015 року. За цей період видобуток газу ПАТ «Укргазвидобування» становив 1,253 млрд. кубометрів, ПАТ «Укрнафта» — 106,5 млн. кубометрів, іншими компаніями — 389,6 млн. кубометрів.
Раніше глава «Укргазвидобування» Олег Прохоренко прогнозував, що Україна зможе до 2020 року за рахунок власного газовидобутку забезпечити 90% потреби в газі за умови споживання не більше 30 млрд. кубометрів на рік.
Перед Новим роком цю тезу взяв на озброєння очільник вітчизняного Кабміну Володимир Гройсман, який заявив, що цей показник має стати орієнтиром для вітчизняної газовидобувної галузі. «Ми ставимо завдання до 2020 року перейти на максимальний власний видобуток газу і на свій газ, і це позитивно впливатиме на розвиток національної економіки та курс валюти», — заявив Прем’єр, додавши, що нашій державі треба розвивати сланцеве газовидобування.
Показник у 30 мільярдів кубометрів внутрішнього споживання, окрім цього, записаний і в Енергетичній стратегії. Статися це має до 2025 року, але шляхом раціональнiшого споживання енергоресурсів. Таким чином, Україна має знизити споживання газу на 11% за десять років — із 2015 року.
Тим часом НАК «Нафтогаз України» пообіцяв знизити ціни на газ усередині країни. Станеться це, щoправда, лише у випадку, якщо наша держава переможе Російську Федерацію на судовому засіданні у Стокгольмському арбітражі, що триває вже другий рік. «Якщо ми зможемо у рамках справи про купівлю-продаж газу довести нашу позицію, то це означатиме зниження справедливої ціни для України у порівнянні з тією, що діє зараз. Це стосуватиметься всіх», — заявив очільник «Нафтогазу» Андрій Коболєв. Адже у випадку перемоги в цій справі Україна отримає компенсацію за недоотримані доходи від транзиту газу.
Щоправда, на платіжки на ЖКГ ця «запланована» перемога зможе вплинути не раніше, ніж на початку наступного опалювального сезону: чекати на рішення суду у Стокгольмі доведеться ще не менше ніж півроку.