Позавчора в міністерстві оборони Росії відбулася нарада з питань модернізації Збройних сил РФ, але засідання вийшло далеко за межі «модернізації». Недарма на нараді були присутні президент Володимир Путін, голова його адміністрації, секретар РБ, директор ФСБ, голова генштабу, міністри, сенатори і депутати. Фактично, йшлося про майбутнє російської армії та нову військову доктрину, в якій з'являються нові сенсації. Вони були викладені у виступі міністра оборони Сергія Іванова і вносять суттєві зміни у «Військову доктрину РФ», яка діє з 21 квітня 2000 року. Наразі це є лише пропозиції міністерства оборони, але у будь-який момент можуть бути внесені президентськими указами до діючої «Військової доктрини РФ», як стверджує інтернетівське видання Gazeta.ru.
Те, що запропонував Іванов, лякає. Виходячи з досвіду «останніх збройних конфліктів початку цього століття» (за цим формулюванням однозначно вгадуються Афганістан та Ірак), міністр оборони зробив висновок, що Росія повинна внести у свою військову доктрину можливість завдання превентивних ударів по чужій території та використання ядерної зброї, «якщо того будуть вимагати інтереси Росії чи її союзницькі зобов'язання». При цьому Іванов наголосив: «Вища форма превентивних дій — ядерний удар». Міністр конкретно не назвав США та НАТО, але між рядків його виступу проглядає, що вони, поруч iз міжнародним тероризмом, можуть становити найбільшу небезпеку для Росії. Також у представленому міністром документі «червоною ниткою» проходить думка, що Америка та НАТО є головними потенційними ворогами Росії. Запропоноване Сергієм Івановим можна викласти іншими словами: Росія залишає за собою право першою нападати на інші країни, не очікуючи на це дозволу ООН. Як це зробили США в Іраку. Такого не було навіть у військовій доктрині СРСР у роки «холодної війни». Якби українське керівництво дійсно було українським, то не вступало б в азійські союзи, а намагалося якомога надійніше захиститися від країни, міністр оборони якої пропонує завдавати превентивних ударів по чужій території також у випадку «нестабільності у прикордонних країнах, яка породжується слабкістю їхнiх центральних урядів». Іванов уперше вигадав та вжив термін «транскордонні загрози», який розшифрував із властивою російським військовим «чіткістю та елегантністю»: «Це такі загрози безпеці Російської Федерації, які, за формою вираження є внутрішніми, а за своєю суттю зовнішніми». Та думка міністра зрозуміла без пояснень: Росія проголошує право військового втручання у справи сусідніх країн.
І навіть не військові. У новій доктрині Іванова в окрему статтю виділений захист російською армією... економічних інтересів Росії. За словами міністра, захист економічних інтересів Росії «може включати в себе за рішенням президента операції з використанням Збройних сил». Виходить так, що Росія може відібрати з допомогою зброї у сусідніх країн-васалів те, що їхні лідери ще не встигли віддати добровільно.
Схоже, російська армія буде інструментом вирішення й інших російських проблем, бо на засіданні президент Путін особисто пообіцяв, що відтепер збройні сили не будуть скорочуватися. На завершення засідання Сергій Іванов видав фразу: «Ми не бряцаємо зброєю», але президент Путін навіть під час зустрічі з пресою ще не охолов від воєнного запалу та заявив: «Наші сили ядерного стримування перебувають у хорошому стані, є плани їх розвитку... Наші воєнні можливості поза конкуренцією».