Третій рік війни на сході змусив вітчизняний державний концерн «Укроборонпром», в який входить 134 підприємства (серед них заводи танкові, машинобудівні й авіа-) — працювати на повну потужність.
Але підтримка власного виробника почала «вилазити боком», адже деякі зразки зброї, які держава по суті купує сама у себе, — не належної якості.
«Відзначилася», зокрема, продукція столичного заводу «Маяк», який за СРСР виробляв відомі в усьому світі магнітофони, а зараз — спеціалізується на зброї.
Нині підприємство виготовляє осучаснені кулемети КМ калібру 7, 62 мм. У них — «мудро» приварені планки Пікотіні, тому стрільба до 400 метрів неможлива, бо рама вискакує, стаючи у вертикальне положення, й перекриває ціль.
«Люди, взявши непоганий кулемет й хороший приціл, відверто зробили г...о, яке коштує біля 15-17 тисяч доларів, — обурюється відомий волонтер Роман Донік. — Із відкидною рамою кулемет буде швидше здавати позицію ворогу, ніж обороняти бійця».
Проте на заводі своєї провини не визнають. Вважають, у проблемах із кулеметами винні бійці, бо переробляють їх. До речі, на експортних кулеметах планка (для кріплення тепловізорів) є, а на «звичайних» (для зони АТО) — вона чомусь відсутня!?
Інший вид вітчизняної зброї, вартістю півмільйона гривень, до якої є претензії, — 120-мм міномет «Молот».
За основу при створенні взяли б/у російський міномет 2-Б-11. Згодом «Молот» став фігурантом письмової скарги від артилеристів. «…Є ще низка зауважень по шести 120-мм мінометам «Молот», зокрема механізм від подвійного заряджання із загартованої сталі, що може призвести до розриву під час пострілу і поранення о/с».
Про це повідомляли 12 липня цього року, а вже 25 липня на полігоні «Широкий лан» під час навчань, на яких були задіяні «Молоти», загинув командир мінометного розрахунку, а ще 10 осіб — було поранено. Вину списали на бійців, які «не вміють» поводитися зі зброєю.
Ще одна трагедія сталася у ніч із 2 на 3 листопада в зоні АТО: через «Молот», найімовірніше, загинули двоє військових батальйону ЗСУ «Айдар» — Кочетов Сергій (Кот) і Саюк Микола (Француз).
Хоча офіційно смерть «айдарівців» списують на приліт ворожої міни. Втім, це категорично заперечують побратими загиблих.
Варто зазначити, що ще місяць тому головою Наглядової ради «Укроборонпрому» був нардеп Сергій Пашинський. За його головування вдалася кар’єра й сина: 24-річний Антон Пашинський обіймає керівну посаду в дочірньому «Спецтехноекспорті».
Здійснювати контроль за вітчизняними виробниками зброї практично неможливо. Адже вони під «потрійним» «грифом секретності». А це сприяє корупції в «оборонці», на яку лише в 2016 році було виділено 800 млн. грн.
Тим часом у цивілізованих країнах усе оборонне виробництво зосереджене у приватних компаніях. Там безапеляційна відсутність монополії з боку держави.
Щоправда, в Україні неймовірними зусиллями як представників Заходу так і вітчизняними політиками таки було створено Незалежний антикорупційний комітет з питань оборони.