Будь-якій недузі, як відомо, легше запобігти, ніж боротися потім з її наслідками. Профілактика застудних хвороб — тема, актуальна в будь-яку пору року, а нині, в осінній період, — і поготів. Як зміцнити імунітет?
Надокучлива реклама, що лине на наші голови з телеекранів та радіоеферів, намагається скерувати нас до тих аптечних препаратів, у яких зацікавлений їх виробник — адже піклується про збут. Вони недешеві, а яка від них користь, наскільки вони ефективні, — питання неоднозначне.
До того ж «промислові» вітаміни слід вживати обережно, порадившись із лікарем. Однак існує чимало простих, доступних народних засобів, не менш дієвих та приємних на смак. Чаї, відвари з трав, вітамінні суміші... Спробуємо відібрати кілька рецептів, які стануть у пригоді кожному.
Ожиновий еліксир
Чай із трав’яних зборів — відмінний засіб для запобігання застуді та грипу. Звісно, важливо знати, які саме трави та плоди мають протимікробну, антивірусну та загальнозміцнювальну дію, і пити такі чаї щодня, курсами по два-три тижні, не пропускаючи жодного прийому.
«Саме так: тільки регулярне вживання чаїв та настоянок матиме ефект, адже одна чашка для імунітету — крапля в морі, — розповідає лікар-терапевт Марія Світловська. — Звісно, ніхто не каже, що пити настої доведеться цілий рік. Вживаємо їх переважно восени і взимку — саме тоді, коли дуже легко застудитися. Трав’яний чай варто готувати собі по дві чашки на день — уранці та ввечері (перед сном)».
Отже, які саме чаї — наші спільники у боротьбі з підступною застудою?
Наприклад, ромашково-суничний. Аби отримати його, перемішайте у рівних пропорціях суничне листя та квіти аптечної ромашки. Помістіть суміш у скляну банку. Для приготування чаю столову ложку суміші заварюйте склянкою окропу. Настоюйте 20 хвилин, потім процідіть. Чай потрібно пити свіжим, відразу як заварився. Цей напій відмінно зміцнює імунітет.
Ефективно запобігає застуді та лікує її напій із чорної смородини. У ньому багато вітаміну С, який (і це добре відомо) допомагає організму долати вірусні захворювання. Заварювати листя чорної смородини найкраще у класичний спосіб: дві-три столові ложки подрібненого листя залити двома склянками (півлітра) окропу і залишити на 15 хвилин. Можна вживати засушену з гілочками і листям суницю, малину. Вони також багаті на «антивірусні» речовини.
Якщо маєте можливість заварити листя ожини — отримаєте ще один цінний вітамінний напій. Три столові ложки сухого подрібненого листя необхідно залити 0,5 л окропу. Проваріть усе це на водяній бані хвилини 10, дайте настоятися півгодини.
Відтак залишається процідити відвар — і пити. Листя ожини має протизапальну, бактерицидну й потогінну дію. І заспокійливу також, що дуже доречно в міжсезоння, коли люди стають вразливими до депресії.
Доцільно чергувати такі напої: смородиновий, малиновий, ожиновий.
Шипшина — скарбничка вітамінів
Не менш ефективні, ніж трав’яні чаї, і настої з ягід — шипшини, калини, горобини, обліпихи, журавлини.
«Шипшина — справжня скарбничка вітаміну С, — нагадує Марія Світловська. — Для відвару візьміть дві-три столові ложки ягід, залийте 0,5 л окропу і настоюйте в термосі цілу ніч. Перед вживанням відвар краще розбавляти кип’яченою водою у рівних пропорціях. Дуже корисний шипшиновий напій із медом».
В осінній період доречна настоянка з горобини. У її ягодах багато вітамінів А, В і Е, різних мікроелементів. Аскорбінової кислоти у ній не менше, ніж у лимонах, стверджує дієтолог. Аби приготувати напій із горобини, візьміть дві столові ложки сухих плодів і 200 мілілітрів окропу.
Проваріть на повільному вогні 10 хвилин. Дайте настоятися 20 хвилин, процідіть, а ягоди відтисніть. Вживати напій краще по півсклянки двічі-тричі на день. Корисно заварювати як червону, так і чорну горобину. Можна поєднувати із шипшиною. Ефективна для здоров’я і вітамінна маса з горобини: змішайте ягоди з медом або перетріть із цукром.
Імунітет подякує вам за обліпиху. У м’якоті її плодів чимало вітамінів, які організм потребує для боротьби з вірусами. Візьміть до уваги відмінний антивірусний рецепт з обліпихою: одну столову ложку ягід розтовчіть у чашці і залийте склянкою окропу. Залиште, доки охолоне. Коли напій стане теплим, додайте чайну ложку меду — і вживайте на здоров’я.
Ягоди калини, яка відома своїми лікувальними властивостями, корисно поєднувати із зернами граната. Пані Марія радить змішати їх у рівних пропорціях, скласти у скляну банку і зберігати у прохолодному місці. А перед вживанням одну столову ложку суміші слід розбавити склянкою кип’яченої води кімнатної температури, пити необхідно до їди, двічі-тричі на день.
І лимонне масло з медом
Можна приготувати і так звані вітамінні компоти, які відмінно гартують імунітет. Візьміть такі трави, як меліса, іван-чай (їх можна купити в аптеці). На літр окропу додайте п’ять столових ложок суміші цих трав. Заваріть — і настоюйте дві години. Для ягідного вітамінного компоту скористайтеся плодами журавлини, чорної смородини і вишні. Зваріть їх у двох літрах води — без цукру. Коли настоїться — процідіть. Потім змішайте два відвари — трав’яний і ягідний.
«Простий і дієвий винахід — вітаміні суміші із сухофруктів, — каже Марія Світловська. — Можна брати будь-які (родзинки, курагу чи інжир). Раджу такий рецепт: півкілограма моркви і яблук, 200 грамів родзинок, лимон і кілька столових ложок меду. Моркву і яблука варто натерти на дрібній тертушці, курагу — дрібно порізати, лимони перемолоти на м’ясорубці. Все перемішати. Вживати по одній-дві столові ложки двічі або тричі на день».
У період вірусних захворювань лікар рекомендує вживати більше лимонів. Сік лимонів дуже корисний і багатий на вітаміни, але багато його не вип’єш — через концентровано кислий смак. Відтак можна зробити лимонне масло, яке має доволі цінних речовин і зміцнить організм. Для приготування візьміть один лимон, 100 грамів м’якого натурального вершкового масла і дві-три столові ложки меду.
Лимон треба опустити на кілька хвилин в окріп, аби став м’яким, а потім перемолоти разом зі шкіркою на м’ясорубку. Додати масло та мед — і добре перемішати, до однорідної суміші. Таку вітамінну масу можна вживати як звичайне масло: робити бутерброди, додавати до каш і супів.