Чорно-біла зарплата: скорочення оподаткування не наповнило гаманців

13.10.2016
Чорно-біла зарплата: скорочення оподаткування не наповнило гаманців

Оподаткування зменшили — грошей у людей більше не стало.

Майже рік минув вiдтодi, коли урядовці майже вдвічі зменшили ставку єдиного соціального внеску для роботодавців iз метою детінізації бізнесу.

Якщо y 2015-му середня процентна ставка ЄСВ (Єдиний соціальний внесок) була встановлена на рівні 38% від зарплати, у цьо­му році податок знизили до 22%.

Зменшення навантаження на фонд оплати праці мало б створити оптимістичні умови для виходу зарплати з тіні, але сталося не зовсім так. 
 
Напередодні, під час засідання Ради регіонального розвитку, Президент Петро Порошенко висловив своє невдоволення процесом легалізації заробітної плати, оскільки після зниження податкового навантаження виплати працівникам підвищили недостатньо.

«Ми ухвалили дуже непросте рішення, коли значним чином скоротили єдиний соціальний внесок, передбачаючи, що ту економію, яку бізнес отримав, недоплачуючи податок державі, в повному обсязі буде виплачено на руки людям. Упевнений у тому, що поки підвищення заробітної плати не перевищує тiєї економії, яку власники підприємств отримали через скорочення навантаження на заробітну платню», — пояснює глава держави.
 
За інформацією Державної служби статистики України, y січні—липні цього року розмір середньомісячної заробітної плати становив 4916 гривень. У порівнянні з аналогічним періодом за минулий рік збільшився майже на 25%. Найвищу заробітну плату наразі отримують працівники авіаційно-транспортних, фінансових, страхових та фармацевтичних установ, y сфері інформації, телекомунікації, добування кам’яного та бурого вугілля.

Найменше ж платять на підприємствах поштової та кур’єрської діяльності, охорони здоров’я (!), текстильного виробництва, y музеях, архівах, бібліотеках та інших закладах культури.
 
До слова, середня заробітна плата найвища y Києві — 8101 грн., 5779 — y Донецькій та 4989 — y Київській областях. Найнижчий рівень заробітної плати, який не перевищував 76,2% від середнього по економіці, спостерігався у Кіровоградській, Чернівецькій та Тернопільській областях.

Знижуючи ставку податку, Мінфінансів переслідувало благородну мету підвищення зарплати та легалізації виплат працівникам. Однак, як кажуть, є й інша сторона медалі. Оскільки ЄСВ — основне джерело поповнення Пенсійного фонду, то після його зниження утримання Пенсійного фонду лягло на плечі держави. Як наслідок, y Пенсійному фонді з’явився дефіцит на рекордну для України суму —  більш як 150 мільярдів гривень. До слова, y 2014-му дефіцит становив 80 мільярдів. Тоді дірку в бюджеті залатали за допомогою оподаткування пенсій, що дало y результаті майже два мільярди гривень. 
 
«Ми маємо на сьогодні достатньо дефіцитний Пенсійний фонд.  150 мільярдів і вище дефіциту Пенсійного фонду при загальному бюджеті умовно 700 мільярдів. Ви розумієте, наскільки це серйозна проблема? На сьогодні остаточних будь-яких рішень щодо того, як ми будемо будувати нашу пенсійну систему в країні, немає», — коментує ситуацію Прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

За словами глави уряду, потрібно відкрито поглянути на проблему і вирішувати питання з пенсійною системою. Єдині принципи нарахування пенсії, без привілеїв для будь-якої професії, мають ухвалити уже до кінця грудня цього року. Заплановано відокремити надбавки до пенсії від власне трудової пенсії і перевести їх фінансування від Пенсійного фонду до державного бюджету, починаючи з 2017 року. У Пенсійному фонді переконані, як тільки економіка почне виходити з «тіні» та в українців зростуть заробітні виплати, недостачі y державній казні суттєво зменшаться.