У боротьбі за життя: учений Олександр Ушенко винайшов апарат для ранньої діагностки раку

30.08.2016
У боротьбі за життя: учений Олександр Ушенко винайшов апарат для ранньої діагностки раку

Олександр Ушенко, доктор фізико-математичних наук, професор, завідуючий кафедрою оптики та видавничо-поліграфічної справи інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук Чернівецького Національного університету, потрапив у сотню кращих науковців України за показниками наукометричної бази даних Scopus.
 
Учений винайшов апарат, що дозволить діагностувати рак на ранніх стадіях. За його допомогою у невеличкому шматочку тканини, взятої під час біопсії, або й краплині крові можна розгледіти ранні зміни у клітинах людського тіла. А отже, попередити та вчасно виявляти розвиток будь-якої онкологічної патології. Проте, щоб він запрацював, потрібні чималі кошти.
 
Як відомо, внаслідок певних захворювань змінюється хімічна структура крові в організмі та певних його клітин. Саме на цьому моменті дослідник і сконцентрував свою увагу та вирішив використати можливості сучасних джерел випромінювання, так званих лазерів, для діагностики структури біологічних тканин і рідин.
 
«Але всі існуючі нині методи можуть діагностувати патологію на її розвиненому етапі — коли хвороба вже атакує. Зрозуміло, що цьому передує доклінічний етап, який, на жаль, за допомогою існуючих традиційних методів діагностики виявити неможливо», — пояснює Олександр Ушенко. Апарат діє за принципом мікроскопа, але замість звичайних лінз у ньому використовується лазер, котрий сканує біоматеріал пацієнта та виявляє пильність до початку розвитку онкології.
 
«Нам вдалося встановити, що на ранніх етапах виникнення онкологічних захворювань міняється симетрія структури біологічної тканини. Іншими словами, якщо уявити біологічну тканину як певне правильно укладене мереживо, то на ранньому етапі захворювання порядок цієї злагодженої структури порушується. А сучасними оптичними методами порушення цієї симетрії можна вже відчути. Саме над цим я разом iз медиками Буковинського державного медичного університету працював 12 років поспіль. Такий метод одержав назву «лазерна поляриметрія». За його допомогою можна діагностувати у людини ранній, доклінічний, етап виникнення онкологічних захворювань. А значить — ефективно та якісно лікувати хворих», — пояснює «УМ» винахiдник.
 
За словами Олександра Ушенка, наразі медичне устаткування України на досить низькому равні, адже більшість препаратів ми купуємо за кордоном. «Наша влада повинна певним чином підтримувати українське виробництво, особливо, що стосується охорони здоров’я», — говорить «УМ» учений.
 
«Будь-який науковий винахід перед тим, як бути впровадженим у практику, повинен пройти достатньо складний і коштовний етап сертифікації. Після сертифікації пристрій має пройти клінічні випробовування. Цей процес іще складніший не лише з точки зору фінансового забезпечення, а й у плані організації роботи. Апробація повинна робитися на базі клінічних установ держави», — додає він.
 
На думку пана Олександра, науковець не повинен впроваджувати у життя свій винахід. Його завдання — передати своє відкриття у розумні руки, скажімо, венчурної фірми, яка буде цим професійно опікуватися. Наразі науковець i весь колектив університету займаються пошуком таких компаній, котрі зможуть провадити винахід у життя та зробити свiй внесок у боротьбу зі смертю.