Напевне, багатьом відома картина Ван Гога «Їдці картоплі», тому коментарі до шедевру не потрібні. Картоплю колись прославляв у своїй музиці великий Йоганн Себастьян Бах. Їй відкривали пам’ятники, присвячували мистецькі твори, називали другим хлібом, навіть найпершу виростили в космосі. А приказок, прислів’їв про картоплю — і не перерахувати. А чому все це? Відповідь дає сама картопля у загадці «Ріжуть мене ножакою, б’ють мене ломакою, а за те мене так гублять, бо я добра — мене люблять». Ніхто і не сумнівається в тому, що картоплю люблять. Моє скромне «соціологічне» опитування друзів, знайомих і колег, що їм у сезоні початку літа подобається більше — полуниця чи молода картопля, дало приблизно такий результат: 50х50 із дуже незначною «похибкою». Запросто розумію і тих, і тих: полуничка із вершками чи хрумка молода картопелька з малосольним огірочком — що ще треба для гармонії душі і тіла?
Класика «молодокартопляного» жанру
Молода картопля має дуже тонку шкіру, яку не потрібно зрізати ножем. Достатньо старанно помити щіткою бульби і зішкребти шкірочку, якщо вона не змилася. У молодій картоплі значно менше крохмалю, ніж у старій, і значно більше вітамінів, особливо вітаміну С. Найкраще її запікати і варити. А рецептів iз молодою картоплею — безліч, і один одного привабливіший! Здається, найпростіший, але заслужено найпоширеніший і дуже смачний варіант — молода картопля з кропом — улюблениця на наших столах на початку літа. Причому і готується так само залюбки.
На кілограм молодої картоплі потрібно 2 зубчики часнику, пучок кропу, 100 г вершкового масла, чорний мелений перець за смаком, чайна ложка солі, 1-1,5 л води. Молоду картоплю старанно помийте, велику розріжте на кілька частин. Треба, щоб картопля була однакового розміру, тоді вона звариться рівномірно. Покладіть у каструлю і залийте водою із розрахунку, щоб вона покривала картоплю на 1-2 пальці. Дайте воді закипіти, посоліть і варіть під кришкою на середньому вогні приблизно 15-20 хвилин. Тим часом готуйте заправку. Для цього подрібніть кріп, вичавіть часник. Змішайте кріп із часником, трохи посоліть і поперчіть.
Із готової картоплі злийте воду, а саму картоплю трохи підсушіть на повільному вогні 10-20 секунд, періодично струшуючи, щоб википіла вся вода. Додайте в готову молоду картоплю кріп із часником, вершкове масло, накрийте кришкою і потрясіть кілька разів, щоб усе добре перемішалося. Подавайте картоплю з кропом і часником як гарнір до м’ясних і рибних страв або ж із салатом зі свіжих овочів, наприклад, із салатом з огірків і капусти.
Молода картопля в сметані з часником — так само смачно і по-літньому особливо. На кілограм молодої картоплі потрібно 2 зубки часнику, пучок кропу, 100 г вершкового масла, 200 г сметани, сіль за смаком.
Картоплю очистити від шкірки, добре помити і поставити варитися в підсоленій воді. Помити і дрібно покришити кріп. Подрібнити часник.
Така картопля вдається особливо смачною та ароматною, якщо її не просто полити сметаною, а приготувати сметанну заправку. Для цього в посудину вилити сметану, додати до неї кріп і часник, трохи посолити і перемішати. Коли картопля звариться, злити воду, трохи підсушити картоплю на слабкому вогні без кришки. Потім додати масло і потрусити, щоб воно перемішалося з картоплею. Викласти картоплю в миску, полити сметанною заправкою. Накрити кришкою, закутати, щоб не охолола, і дати настоятися 7-10 хвилин. Така картопля чудово підходить як гарнір, а також швиденько з’їдається зі свіжими овочами або овочевим салатом.
Літній дух
А літній варіант картоплі по-селянськи також заслуговує на увагу. В киплячій підсоленій воді відваріть картоплю до м’якості, відкиньте на друшляк чи старанно злийте воду у свій спосіб, викладіть на деко. Додайте цибулю, нарізану великими шматками, часник зубчиками, полийте оливковою олією і смачно посипте чебрецем. Запікайте в духовці 30-60 хвилин, періодично перевертаючи, до утворення золотистої скоринки.
«Картопля в духовці ароматна» називається так, бо її духмяний і смачний аромат миттєво приємно наповнює весь дім. Спробуйте! Кілограм картоплі помийте, поріжте крупними продовгуватими шматочками і посушіть з допомогою кухонного рушничка. Викладіть на деко, змащене олією, трішки присоліть і запікайте до готовності. Окремо змішайте сіль, подрібнений часник і зелень та олію, яку вподобали — у даному разі смакуватиме будь-яка, трохи чорного меленого перцю. Додайте заправку до картоплі, потрясіть, щоб усі інгредієнти подружилися, і ловіть пікантний літній аромат!
Прочитала рецепт печеної молодої картоплі з сиром. Як часто буває в таких випадках — прочитаєш і відразу надихаєшся приготувати. У рецепті не було конкретизовано, який саме сир — твердий чи м’який, тому готувала два варіанти. Тепер не знаю, з якого почати: обидва видалися такими смачними, що неможливо вибрати кращий. У прямому і переносному сенсі за вухами лящало, бо картопля видається хрумка, ніжно-пікантна, словом, те, що треба під молоді малосольні огірочки. А більше нічого і не шукайте — не порушуйте природної гармонії, приготовленої для вас на городі.
Почнімо з м’якого сиру — легший варіант. Картоплю помити (шкірку чистити не потрібно), посушити і кожну надрізати вздовж, готуючи канавки для начинки. Деко змастити олією, викласти картоплю розрізами вгору, посипати перцем, сіллю, посіченою зеленню і сиром так, щоб у розрізи також потрапила начинка (на кілограм картоплі піде приблизно 200 г сиру, 50 г вершкового масла, сіль та перець і пучок зелені). На кожну картоплину зверху покласти по шматочку вершкового масла, готувати в розігрітій духовці до готовності і золотисто-коричневої скоринки.
А якщо хочете спробувати більш «засмаглу» і ситнішу картоплю, потріть 100 г твердого сиру замість м’якого. А далі — за попереднім рецептом. Спробуйте тепер ви визначити, що смачніше!
Готуй «кожух» влітку
Картопелька у «кожушку» — хоч для гостей, хоч навіть для дуже поважних гостей. Або і для себе — чому б не порадувати себе новим приємним смаком? Візьміть 10 картоплин середньої величини (приблизно однакових), 20 смужок бекону (готового, але іншим разом спробуйте просто відбиті шматочки курятини чи свинини, також не пошкодуєте). Для соусу: 250 г вершкового масла, 100 г сметани, столова ложка борошна, 250 г бульйону чи води, сіль і перець за смаком і половину лимона.
Картоплю миємо і варимо до готовності в підсоленій воді. Зливаємо воду, загортаємо в бекон (у дві смужки), кладемо у форму і ставимо у розігріту до 200° С духовку на 10 хвилин. Поки картопелька в беконі запікається, готуємо соус.
У каструльці з товстим дном розігріваємо вершкове масло, додаємо борошно, потім обережно, щоб не вийшло грудочок, вливаємо бульйон і даємо закипіти. Знімаємо з плити, додаємо сметану, сіль, перець, лимонний сік, перемішуємо. Заливаємо цим соусом картоплю і ставимо в духовку ще на 10-15 хвилин. Готову страву посипаємо свіжою зеленню.
...В іншу пору року також буде картопля — не менш смачна та апетитна. Але зараз вона — молода, а отже, найкраща. Готуйте, нехай літо запам’ятається й ароматом молодої картопельки!
ВИПІЧКА
Кексуємо!
Ох ці кекси! Їх не любить хіба що зовсім байдужий до їжі, а таких практично не буває. Ось картопляні — з куркою та сиром — це свято в маленькому кексику. Спечіть собі «свято» — вони корисніші за зрази, бо не смажаться і зберігають у собі більше корисного. Знадобиться 8 картоплин, яйце, 3 столові ложки борошна і сіль. Для начинки — 0,5 кг курячого філе, цибулина, 2 зубці часнику, 150 г твердого сиру, сіль, перець до смаку.
Картоплю почистіть, зваріть до готовності, злийте воду і розімніть у пюре. Як прохолоне — додайте борошно, яйце, посоліть і замісіть тісто. Далі — справа за начинкою.
Курятину порізати на дрібні шматочки або перекрутити у м’ясорубці через насадку з великими отворами. Цибулю та часник також пропустити через м’ясорубку або змолоти в блендері. Додати до курячого фаршу, посолити, поперчити за смаком, добре вимішати. Форми для кексів змастити маслом або маргарином і присипати панірувальними сухарями.
Сир натерти на крупній тертці. У формочки розкласти приблизно по одній столовій ложці картопляного тіста, в центрі зробити ямки для начинки.
Зверху викласти приблизно по чайній ложці м’ясної начинки і насамкінець — по дрібці тертого твердого сиру. Запікати близько 30 хвилин до зарум’янення. Готові кекси дістати з духовки, трохи остудити і обережно дістати з форми. Злегка присипати подрібненим кропом.