Чи можна знову потрапити в зону впливів Росії, ставши членом НАТО та ЄС? Республіки Прибалтики сподівалися, що парасолька НАТО та Брюссель стануть гарантами від повторення такого сценарію, тому докладали всіх можливих зусиль потрапити в ці організації. Але підступна доля та нерозбірливі виборці інколи підносять сюрпризи. На парламентських виборах, які відбулися у Литві минулої неділі, переконливу перемогу здобула популістська Партія праці російського мільйонера Віктора Успаських, яка була створена спеціально «під вибори» рік тому. «Трудовики» набрали 28,6 відсотка голосів, повідомила вчора Центральна виборча комісія Литви. П'ятивідсотковий виборчий бар'єр проходження до Сейму Литви подолали також коаліція соціал-демократів та соціал-лібералів (20,6 відсотка), консерватори (14,5 відсотка), коаліція відправленого у відставку шляхом імпічменту президента Роландаса Паксаса (11,42 відсотка) та «Союз лібералів і Центру» (6,6 відсотка). Загалом за 141 депутатський мандат змагалися 1252 кандидати, які репрезентували 17 політичних партій та виборчих блоків.
Вибори в Литві ще не закінчилися. 24 жовтня відбудеться другий тур у тих одномандатних округах, у яких жоден з кандидатів не набрав потрібної більшості в 50 відсотків голосів виборців. Лише у п'яти з 71 одномандатного округу виявлено переможців. І лише після другого туру буде відома повна картина розподілу мандатів між представленими у парламенті політичними силами, яка може бути значно скоригована у порівнянні з першим туром.
Тривогу політикуму та свідомих литовців викликає те, що члени Партії праці фактично не мають політичного досвіду — це переважно багаті бізнесмени, яких Успаських зібрав під своє політичне крило. Велику тривогу викликають тісні зв'язки Успаського з російським Газпромом та побоювання, що він може розпродати литовські підприємства російським компаніям i зробити Литву економічно залежною від Росії. Хоча Успаських у своєму першому виступі після закінчення виборів запевнив, що його партія разом з партнерами по коаліції, якими, ймовірно, стануть соціал-демократи теперішнього прем'єр-міністра Альгірдаса Бразаускаса, не має наміру змінювати політичний курс країни, а буде зміцнювати позиції Литви в НАТО та ЄС.