Учора Нобелівською премією миру було нагороджено кенійську активістку екологічного руху Вангарі Маатаї, як обтічно зазначено в обгрунтуванні Нобелівському комітету, «за її внесок у поступальний розвиток, демократію та мир». Це стала повною несподіванкою для всього світу, бо до оприлюднення рішення комітету мало хто чув прізвище Маатаї.
Варто зазначити, що серед 194 цьогорічних номінантів на Нобелівську премію миру були гідні претенденти. Але Норвезький Нобелівський комітет має, певне, якісь власні міркування і ходить своїми незрозумілими стежками. Вперше в історії нобелівських премій миру цього року вона вручається не за досягнення у боротьбі за мир, а за внесок в захист довкілля.
Агенція «Ассошіейтед Пресс» повідомляє, що 64-річна Вангарі Маатаї відома в Африці передусім як лідер організації «Рух зеленого поясу», яка впродовж останніх 30 років бореться не лише за кращу екологію, а й з корупцією у країнах Африки та за права жінок і демократію. Вона стала першою жінкою в країнах Центральної та Східної Африки, яка захистила докторську дисертацію з біології (це сталося у 1964 роцi). Маатаї також є заступником міністра навколишнього середовища Кенії. Нещодавно вона виступила з ініціативою посадити 30 мільйонів дерев з метою припинити обезліснення Африки. Оце і все.
Голова комітету Оле Данболт Мйоес пояснив журналiстам: «Уперше екологія стала підставою для вручення Нобелівської премії миру і надала поняттю мир більш широкого виміру». Минулого року комітет «не помітив» Папу Римського Івана Павла ІІ, а нагороду віддав маловідомій іранській правозахисниці Ширін Ебаді. Цього року фаворитами букмекерських контор та ЗМІ на здобуття Нобелівської премії миру вважалися голова МАГАТЕ Мохаммед Ель-Барадеї та колишній президент Чехії Вацлав Гавел. Цiкаво, що цьогорiч одним з номінантів були... 30 млн. осіб у різних країнах світу, які брали участь у демонстраціях проти війни в Іраку.