Репресії проти регіональної преси стали загрозливою тенденцією цієї виборчої кампанії. Національна спілка журналістів України не залишилася байдужою й виступила з кількома заявами з цього приводу. Зокрема, голова НСЖУ Ігор Лубченко відреагував на факт закриття Ленінським районним судом Вінниці «Вінницької газети». (Нагадаємо, вихід цього комунального ЗМІ до закінчення виборів припинено з подачі невдоволених комуністів Вінниччини, яким не сподобалося висвітлення «ВГ» прес-конференції кандидата в президенти від КПУ Петра Симоненка).
Суд визнав, що газета порушила п. 4 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України», який забороняє державним і комунальним ЗМІ та їх посадовим, службовим особам і творчим працівникам агітувати за або проти кандидатів на пост Президента. Ігор Лубченко коментує правову колізію так: «Пункт 4 статті 64 цього закону справді визначає, що за рішенням суду випуск газети може бути тимчасово припинено, але це положення є процесуальною нормою, а матеріальною нормою про припинення випуску друкованого ЗМІ є стаття 18 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». Проте суд не застосував цієї норми матеріального права, тому вважаємо, що рішення про закриття «Вінницької газети» прийнято з порушенням закону».
«Але найбільше мене обурює сам позов, — зазначає голова Спілки журналістів. — Які б порушення не знайшли товариш Петров (автор подання, довірена особа кандидата Симоненка й перший секретар обкому КПУ) та територіальна виборча комісія у публікації «Вінницької газети», вони не могли не розуміти, що припиняти випуск видання — це остання справа у будь-якій цивілізованій державі. Українське законодавство про пресу дає великий вибір засобів встановлення істини — спростування, публікація альтернативної позиції тощо. Припинивши діяльність газети, позивач і суд позбавили тисячі жителів Вінниці — предплатників видання — можливості за заплачені ними наперед гроші одержувати інформацію про діяльність засновника — міської ради, про життя міста й країни, а журналістів — протягом жовтня працювати й одержувати заробітну платню».
«Щономера газета «Комуніст» друкує слогани на підтримку кандидата від партії. Є серед них і такий: «Радісна прийде пора, якщо виберем Петра!». Не знаю, яка радість буде у колег з «Комуніста» у разі обрання Президентом Петра Симоненка, але журналісти «Вінницької газети» вже відчули на собі, якою буде в такому разі свобода слова в Україні, як громадяни зможуть отримувати всебічну інформацію, а журналісти — висловлювати свою думку», — резюмує Ігор Лубченко.
* * *
Ще одним приводом, аби Національна спілка журналістів заявила: «Руки геть від преси!», стала ситуація з пресингом проти преси у Львові. У заяві НСЖУ з цього приводу зазначено, що 1, 2 і 4 жовтня податкова міліція Львова раптово, без належного попередження, абсолютно безпідставно захопила газетні кіоски ТОВ «Преса» і заблокувала їх роботу. Під виглядом перевірки по два-три міліціонери на кожний із 65 кіосків окупували торгові точки і в пошуках алкогольних виробів, імпортних чи, може, контрабандних товарів проводили інвентаризацію газет, журналів тощо. Роботу кіосків було паралізовано. Внаслідок цього лише за два дні минулого тижня було не продано газет на суму понад 10 тисяч гривень. «Така акція податкової міліції є цинічним порушенням указу Президента України про заборону перевірки преси у період виборчої президентської кампанії, — йдеться в заяві секретаріату НСЖУ, підписаній Ігорем Лубченком. — Ми розцінюємо її як репетицію спроб перекрити доступ друкованого слова до читачів – не окремих газет, а всієї преси – на найважливішому етапі виборів, спробу втягнути силові структури в брудні політичні ігри. Журналістська спільнота України вимагає покласти край незаконним діям податкової міліції».