Учора перед комітетом iз військових питань Сенату США мала звітувати спеціальна комісія під назвою «Група обстеження Іраку», завданням якої було виявлення зброї масового знищення в цій країні. Група військових інспекторів та експертів із заборонених видів зброї на чолі з Чарльзом Дуелфером працювала в Іраку з минулого року (до січня цього року її очолював Девід Кей) і підготувала звіт на 1500 сторінках. Хоча представлення Сенату цього звіту відбувалося вже в ніч із середи на четвер за київським часом, але головні положення та висновки документа стали відомими ще вчора і були поширені провідними інформагенціями.
Головний висновок: американські інспектори не знайшли в Іраку жодних видів забороненої хімічної, біологічної чи ядерної зброї, але при цьому стверджують, що Саддам Хусейн таки виношував наміри, які на момент початку інтервенції навіть не були оформлені в якісь чіткі програми, розпочати виробництво зброї масового знищення. У звіті містяться приклади намагань Багдада здобути компоненти для виробництва такої зброї. Тобто замість реальної зброї, яка стала підставою для інтервенції США до Іраку в березні 2003 року, маємо лише погані наміри Багдада. Нагадаємо, що президент США Джордж Буш ще 7 жовтня 2002 року заявляв: «Ірак володіє і продовжує виробляти хімічну і біологічну зброю та веде пошук ядерної зброї. Наша розвідка встановила, що Ірак має пілотовані й безпілотні літаки для розпилення хімічної і біологічної зброї на великих теренах. Ірак володіє балістичними ракетами, радіус дії яких становить сотні миль». Інспектори не знайшли не лише забороненої зброї, але також цих міфічних літаків та ракет. У звіті міститься висновок, що Ірак знищив усі наявні у нього види забороненої зброї ще 1991 року у обмін на обіцянку тодішнього президента США Джорджа Буша-старшого припинити війну в Перській затоці й не скеровувати війська міжнародної антиіракської коаліції на Багдад для повалення режиму Саддама Хусейна. Газета «Ю-Ес-Ей Тудей» повідомляє про цю частину звіту в статті під заголовком «Саддам знищив зброю 1991 року».
Іншим головним американським аргументом для початку війни проти Іраку були зв'язки Саддама Хусейна з терористичною організацією «Аль-Каїда». І він також відпав. Бі-Бі-Сі позавчора навела слова міністра оборони США Дональда Рамсфелда, сказані у понеділок у Нью-Йорку: «Я ніколи не бачив сильних і чітких доказів зв'язків режиму Саддама Хусейна з «Аль-Каїдою». А на виправдання війни в Іраку міністр лише спромігся сказати, що світ із Саддамом у в'язниці є кращим від світу із Саддамом при владі.