Друга батьківщина Артура Кларка
Коли в нас зима — на Шрi-Ланцi спека. Але дихається напрочуд легко. Острів провітрюється в усіх напрямках мусонами й пасатами. Може, тому Шрi-Ланка стала другою батьківщиною знаменитого англійського письменника-фантаста, вченого, винахідника Артура Кларка. Пам’ятаєте його захоплюючий фільм «Космічна одіссея. Рік 2001»? Артур Кларк народився в британському Майнхеді, але десятки років прожив у Коломбо, де і був похований. Екзотична країна неподалік екватора зачарувала письменника і надихала його на літературні шедеври.
Та й кого не зачарує неповторна Шрі–Ланка? Називали англійці цей острів Цейлоном, і він часто згадується в історичних і пригодницьких романах.
Коломбо — красиве сучасне місто, що потопає в яскравому буянні тропічних дерев і дивовижних квітів. Тут багато штучних озер, розкішних парків і чудових майданчиків для гри у теніс. Одне з найпопулярніших місць відпочинку жителів столиці — парк Вікторії, біля входу в який вас зустрічає величезна статуя Будди. Поруч iз суперсучасними будинками багато старовинних, зведених свого часу португальцями, голландцями та англійцями, які протягом століть вели запеклу боротьбу за володіння цим багатим і прекрасним островом.
Звідси сміливі купці, незважаючи на жорстокі шторми і напади піратів, везли у трюмах вітрильників незвичайні для Європи прянощі — корицю, що користувалась величезним попитом у європейських монархів. Зрештою перемогла володарка морів, і ланкійська земля надовго стала її колонією.
Поєднання різних стилів та епох надають Коломбо надзвичайно привабливого вигляду. У центрі міста височить старовинна колона з гербом португальського короля. А чепурненький будинок міського муніципалітету, збудований голландцями ще в ХVII столітті, чимось нагадує Білий дім у мініатюрі.
Чимало вулиць зберегли свою назву ще з часів панування Англії: Йорк-стріт, наприклад.
У столиці острівної країни є два університети — державний і буддійський. До речі, у Шрі-Ланці навчання — від початкового до вищого — безплатне...
Перлина Шрі-Ланки
Якщо Шрі-Ланку, без найменшого перебільшення, можна назвати перлиною Індійського океану, то її древня столиця Канді — перлина острова. Тут розташований найбільший в Азії ботанічний сад. Багато дерев у цьому дивовижному саду посадили визначні люди планети.
У центрі міста, на березі озера, височіє найвідоміший у країні храм Зуба Будди. У релігійні свята сюди з’їжджаються сотні тисяч прочан — буддистів зі Шрі-Ланки, Індії та інших країн азійського континенту. У ці дні біля храму відбувається урочиста хода слонів. Сотні велетнів неквапно проходять крізь величезні натовпи прочан, і людині незвиклій навіть стає трохи моторошно від цього грандіозного видовища... Один зi слонів везе на собі дорогоцінну скриньку зі «справжнім» зубом Будди. Ланкійці — люди дуже сердечні, але спробуйте піддати сумніву справжність священного зуба!..
Ювеліри Канді та пахощі саду спецій
У Канді працюють ювеліри найвищого класу. Нічого дивного: Шрі-Ланка багата на родовища коштовних каменів. Місцеві ювеліри володіють таємницею, як змінювати їхній колір. Камені обробляють кислотами, або витримують у свіжовипеченій хлібині, або... Зрештою це таємниця, відома лише ланкійцям! На світовому ринку добре знають ціну коштовним каменям Шрі-Ланки.
Надзвичайно популярне місце серед ланкійців та гостей острова — сад спецій біля Канді. Тут працюють науковці, досвідчені садівники, вирощуючи старі та створюючи нові сорти найрізноманітніших відомих і не відомих нам спецій — перцю, кориці, ванілі й багатьох інших терпких, гострих, духмяних приправ. У цьому дивному і чарівному саду, де саме повітря мовби спресоване з найпрекрасніших ароматів планети, вирощують також цілющі рослини, з яких потім виготовляють ліки від різних хвороб. Працюють у цьому казковому саду і над різними сортами уславленого цейлонського чаю. Мені пощастило смакувати цейлонський чай на невеличкій фабриці, обладнаній устаткуванням ще XIX століття...Тут також розфасовують чай першого, другого і третього сортів. Ну що вам сказати!? Третій сорт цейлонського чаю значно смачніший від найдорожчого чаю, який ми купуємо в наших крамницях...
Краса з красою поріднилися
Природа острова, її розкішні барви, мабуть, знайшли своє відображення у зовнішності ланкійців. Вони дуже симпатичні. Тендітні, навіть мініатюрні жінки з великими променистими очима на засмаглому обличчі. Одяг ланкійок оригінальний і яскравий — коротенька блузка і довга спідниця з національним орнаментом. Чоловіки значно вищі й одягаються здебільшого як європейці.
Ланкійці люблять пісню. Якось у готелі на березі Індійського океану мені випало почути різдвяні пісні у виконанні молодіжного хору. Юнаки і дівчата співали так гарно, так злагоджено, і диригував ними ланкієць солідного віку настільки майстерно і невимушено, що присутні були впевнені — перед ними професійний хор. І яке ж було здивування мешканців готелю, коли вони дізналися, що прекрасний концерт на березі океану їм подарувала обслуга готелю. А диригентом був шеф-кухар... До речі, cтрави, які готував «диригент», — неперевершена «пісня»!
Човен із минулого
Тут, як і в сусідній Індії, сутінки з’являються зненацька і миттєво все навколо поглинає ніч. У цей час до берега повертаються рибалки на човнах із балансиром. Падає вітрило, і відважні острів’яни вивантажують свою здобич — різноманітну екзотичну рибу, якою багатий Індійський океан. Я б iще додав «грізний океан» — тут часті шторми, коли висота хвиль сягає більше десяти метрів. Я любив спостерігати за роботою сміливців-рибалок, торкатися таких ненадійних, на перший погляд, їхніх човнів. Ці човни зв’язані міцними мотузками, сплетеними з місцевих екзотичних рослин. І виходять на цих, таких тендітних, човнах рибалки у грізний океан уже баґато тисячоліть iз ризиком для життя. Бо треба годувати сім’ю...
Коли затихли постріли
Зараз на Шрі-Ланці — мир, але не так уже й давно на острові точилася жорстока громадянська війна. Під час одного з відвідань цієї незвичайної країни я ще застав одягнених в однострої красунь-ланкійок, які марширували з автоматами за плечима. Вони ж на пропускних пунктах перевіряли міношукачами кожну машину... До кривавої війни доклала важку руку й Російська Федерація, очолювана вже тоді маленьким диктатором. Росія щедро постачала зброю воюючим сторонам.
* * *
Закінчилася моя зустріч iз неповторною Шрі-Ланкою, її красивими людьми. Знайомий аеропорт. Знайома вже скринька з написом англійською: жертвуйте на дітей, хворих на рак. Справді, безтурботність життя і смертельна туга ходять поруч... Збирався привезти додому на згадку ланкійську монету, та краще вкину її ось у цю скриньку...
ТРАДИЦІЇ
І радість, і горе населення різних країн переживає по-своєму. У ланкійських містах можна побачити таку картину: від будинку через вулицю протягнуто гірлянду з прапорців приглушених тонів. Це ознака того, що в будинку велике горе — хтось помер.