Катерина Ющенко-Чумаченко, до сьогодні — громадянка США, вирішила подати документи для отримання українського громадянства. Вона хотіла віднести ці документи ще на початку вересня, але завадила хвороба Віктора Андрійовича. Про це розповіла дружина лідера президентських перегонів у інтерв'ю газеті «Дзеркало тижня». Рішення стати громадянкою України спонукане, зокрема, ще й тим, що суперники Ющенка розгорнули цілу кампанію, в якій використовують як контраргумент американське підданство його дружини.
«Вони (суперники В. Ю. — Ред.) не можуть знайти компромат на мого чоловіка, а тому взялися за його сім'ю, — розповідає Катерина Ющенко. — Політичні опоненти Віктора намагаються надати його дружині образ шпигунки й таким чином його дискредитувати. Я вже не кажу про те, що втручатися в чуже життя аморально і незаконно. За останні роки ми багато пережили... Однак мені стає страшно жити в державі, для якої жінка і троє її маленьких дітей є «загрозою національній безпеці країни». Катерина Ющенко-Чумаченко нагадує про своє глибоке українське коріння: «Мої батьки народилися й виросли тут, в Україні: мама — в селі Літки під Києвом, батько — у селі Зайцівка на Харківщині. З примхи долі вони опинилися далеко від Батьківщини. Мамі було лише 14 років, коли німці погнали її як остарбайтера на примусові роботи до Німеччини. Там вона зустрілася з батьком, котрий солдатом Червоної армії в роки Великої Вітчизняної війни потрапив у фашистський полон і був вивезений у концтабір. 1945-го вони одружилися й дуже хотіли повернутися в Україну, де залишилися їхні близькі. Хоча вони дуже добре розуміли, чим загрожувало повернення, адже, як тоді казав товариш Сталін, «у нас немає полонених, у нас є тільки зрадники». Але в батька виявили важку форму туберкульозу. Йому потрібна була операція, йому видалили половину легень і ще десять ребер, вісім років він провів у закритому санаторії й не бачив свою сім'ю. Весь цей час моя старша сестра жила в монастирях і чужих сім'ях, а мама багато працювала, щоб оплатити лікування батька. Пізніше батьки на запрошення церковної громади переїхали до США, батько все життя працював електриком у маленькому містечку й завжди мріяв повернутися в Україну. Він похований на Лісовому кладовищі в Києві».
Катерина Чумаченко каже, що щаслива від того, що живе в Україні. Стосовно ж рішення прийняти громадянство, то воно прийшло давно. «Юристи ще 1999 року сказали, що для цього треба прожити п'ять років в Україні. Адже раніше, до 1999 року, я перебувала тут лише з робочими візитами, — пояснює пані Катерина в інтерв'ю «ДТ». — Відтоді, як у мене з'явилася сім'я й пішов відлік мого постійного проживання, я вже маю п'ять років і можливість подавати відповідні документи. Мені дуже б хотілося, щоб на цій темі більше ніколи не спекулювали політичні опоненти мого чоловіка», — резюмує дружина Віктора Ющенка.