Подібних свят кримчани не проводили, але, як пояснили «УМ» у прес-службі Ради Міністрів автономії, відтепер подібні «салоїдні» гуляння проводитимуть щорічно. Так, фестиваль-ярмарок «Українське сало» стартує вже сьогодні, 2 жовтня, і триватиме два дні у Сімферополі, у приміщенні «Зеленого театру» та на території міського саду. А урочисте відкриття заплановане на 11 годину на Радянській площі, перед Будинком кіно «Сімферополь». Про масштабність гулянь і серйозність намірів кримчан свідчить «патронат» фестивалю: оргкомітет ярмарку очолив голова Ради Міністрів Криму Сергій Куніцин.
Як зазначають у Сімферополі: мета заходу — «створення економічних зв'язків між товаровиробниками Криму та інших регіонів України, досягнення фінансового та комерційного результату, а також відродження культурних національних традицій українського народу». Так, участь у фестивалі візьмуть виробники з 17 регіонів України, а головний девіз ярмарку — «Сало є, було і буде».
Окрім усіляких видів ковбаси і сала, продаватимуть спиртні та безалкогольні напої, консервовану продукцію, спеції, овочі та фрукти. Для участі в культурно-розважальній програмі запрошено артистів естради, творчі колективи Криму.
Кульмінацією свята стане 9-метровий бутерброд із салом — цей гігант займе центральне місце у стилізованому етнографічному селі на території міського саду. Звісно, його під завершення свята з'їдять усім гуртом. Розважатимуть народ атракціонами, ляльковим театром «Троє поросят», працюватиме святкова кухня із шашликами, смаженими поросятами. У рамках фестивалю відбудеться презентація українських торгових марок — виробників сала та виробів із нього, а також конкурси на звання найкращого виробника у номінаціях: «Солоне сало», «Копчене сало», «Варене сало», «Сало в шоколаді» й «Фігурне сало» (найнеймовірніші предмети з сала). Очолюватиме журі визнаний «маестро» Борис Бурда.
Кримчани так захопилися «сальною» ідеєю, що планують у майбутньому зробити цей фестиваль міжнародним. Уже наступного року фестиваль-ярмарок запланований під назвою «Інтерсало-2005». Запрошено гостей-виробників із Росії, Білорусі, Литви, Латвії, Естонії, Болгарії, Німеччини, Австрії, Чехії, Угорщини та Польщі. Щоправда, не всі поділяють святкового захвату організаторів. Крим — досить специфічний регіон України, де українців мешкає небагато, а ставлення місцевих російськомовних мешканців до «салоїдів» неоднозначне. До того ж організатори місцем проведення свята обрали Сімферополь — регіон із найбільшою чисельністю мусульманського населення в Україні. А, як відомо, прихильники ісламу до сала ставляться більш ніж скептично. Представники кримськотатарської громадськості в інтерв'ю «Обкому» вже заявили, що свято сала в Сімферополі вони вважають недоречним. Скептично деякі українці сприйняли й пояснення кримських організаторів дійства на кшталт: «...сало — більш ніж український національний продукт, це — своєрідний символ України».
Хоча, за великим рахунком, «сальними святами» українців не здивуєш — вони відбуваються у багатьох регіонах країни. А, скажімо, на Сумщині є навіть пам'ятник cвині — загалом таких постаментів у світі є чотири. Свого часу у Верховній Раді, подейкують, навіть напівжартома-напівсерйозно обговорювали проект «Закону про сало», а російський письменник Андрій Бітов активно пропонував поставити у Києві пам'ятник цьому продуктові.