Щороку традиційно у першу неділю жовтня ми маємо гарну нагоду привітати і вчителів шкіл, і викладачів вузів — людей, які здавна є стрижнем мудрого, доброго, морального в суспільстві, — з їхнім професійним святом, із Днем працівника освіти.
Цей рік не виняток. Багато освітян уже отримали привітання на урочистостях. Так, наприклад, в Києві на концертній програмі в Національній опері України Олександр Омельченко привітав педагогів зі святом, 11 освітянам вручив ордери на квартири, багатьох київських учителів нагородив почесними дипломами. Інша частина лише чекає на привітання. Але потрібно пам'ятати, що для кожного вчителя, викладача важлива увага не лише у цей день, і не тільки від своїх учнів, родичів, друзів. Насамперед йому потрібно відчувати опіку держави.
Своєрідним подарунком педагогам уже стало збільшення зарплати з 1 вересня цього року. Тепер середня заробітна платня вчителям школи та викладачам ПТУ становить 508 гривень. Також за цей рік було поновлено оплату комунальних послуг за рахунок держави для вчителів, які працюють у сільській місцевості. За словами заступника міністра освіти і науки Віталія Журавського, такі пільги отримують уже більше 340 тисяч осіб.
У новому проекті бюджету на 2005 рік передбачені асигнування на виплату надбавок за вислугу років, щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, на оздоровлення і надання щорічної відпустки педпрацівникам. Ще новина: підписання Президентом Кучмою 30 вересня закону про реструктуризацію заборгованості з виплат освітянам. За ним, заборгованості з виплат, передбачені статтею 57 Закону України «Про освіту», визнаються державним боргом. І, починаючи з 2005 року, заборгованість має бути виплачена повністю за рахунок коштів держбюджету. Але протягом 5 років.
А сьогодні залишається проблемою брак учителів у загальноосвітніх школах. Вакантні близько 2 тисяч посад. А оскільки ще будується по Україні близько 40 загальноосвітніх шкіл у Львівській, Івано-Франківській, Київській, Чернівецькій та інших областях, то зрозуміло, що держава повинна заохочувати педагогів іти на роботу, створювати їм умови, які не принижують людської гідності. Хочеться, щоб так воно і було «на шляху до утвердження високого статусу вчителя і педагога», як сказав у своїй вітальній листівці міністр освіти і науки Василь Кремень.