Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
А в цьому випадку Жюлi забив... (Фото РЕЙТЕР.)
Два справжніх іспити складав «Шахтар» у Європі цієї осені, й обидва рази не надто вдало. Якщо поразку «Мілана» вдома називали необов'язковою й навіть випадковою, то в Барселоні донеччани одержали «незадовільно» цілком справедливо. Напередодні матчу Мірча Луческу обіцяв, що його команда гратиме у свій, атакуючий, футбол. У це вірилося, бо гірники, здавалося, мають весь необхідний потенціал для наступальних дій. На жаль, творчий геній тренера не було реалізовано — забракло індивідуальної майстерності. Та й сам румунський фахівець явно помилився з випусканням в основі бразильця Брандао. А ще слід визнати, що, попри зусилля тренерського штабу, гравці в помаранчевих футболках позавчора ввечері таки потрапили в силове поле неповторної аури стадіону «Камп Ноу», про яку, можливо, їм надто багато розповідали. Це було помітно вже з телекадрів перед виходом команд на смарагдовий газон. У дружніх земляцьких обіймах українські бразильці не були настільки розкутими, як їхні співвітчизники з каталонського клубу.
Те, що гості вийшли «не з тієї ноги», підтвердили і перші хвилини матчу. Відомо ж, що надмірні побоювання помилитися якраз і призводять до хиб. До того ж наставник господарів Франк Райкаард, який досить серйозно поставився до суперника, закликав підопічних до пресингу вже на половині поля донеччан. І ми побачили, що поняття «індивідуальна майстерність» не обмежується лише технікою володіння м'ячем. Віртуози Деку, Жюлі, Ето'О та Роналдіньйо елегантно грали ще й у відборі. Врахуймо також, що норвезький арбітр Тер'є Хауге високопрофесійно трактував чимало єдиноборств на користь господарів — це та тоненька межа, яку може помітити лише фахівець. Не дивно, що «Шахтар» не зміг налагодити конструктивнi дії в атаці. По-перше, головні диригенти — Вукич та Матузалем — ще не відчували себе в такому цейтноті, коли на прийняття рішення не було навіть цілої секунди. А спроби обіграти візаві «один в один» хорват і бразилець облишили відразу, як тільки побачили, що суддя реагує не на всі дрібні фоли проти східноєвропейського клубу.
Утім це далеко не найголовніша причина поразки. Врешті-решт «Шахтар» лише на початку того шляху визнання, який «Барса» вже давно пройшла. Звідси й відповідне ставлення служителів Феміди. Якщо головний рефері навіть не відважився спочатку призначати сумнівний пенальті, то йому допоміг у цьому лайнсмен. І нікого не цікавить, що воротар має привілеї при грі руками у штрафному майданчику, адже впав «сам» Рональдіньйо! І не потрібно казати, що другий гол у ворота чеського голкіпера Яна Лаштувки остаточно зламав нашу команду. Вона програла ще раніше, коли не скористалася тими рідкісними шансами, які каталонський гранд дає опонентам у кожному матчі. Тим більше що в і так далеко не бездоганній обороні голландський наставник господарів поля міг розраховувати лише на тих, хто залишився, адже через травми вибули Мотта, Габрі, Силвіньо та Маркес. Але в тім то й річ, що клас «Барселони» вважається вищим ще й через рівноцінність так званих перших і других номерів на кожній позиції. Для порівняння: чи мав ким Луческу замінити Срну і Агахову?
І все ж шанси за рахунку 0:1 у гостей були, проте Анатолію Тимощуку не вистачило сантиметрів, щоб влучити у «рамку» зі штрафного. Чіпріан Маріка після ювелірної передачі Звонимира Вукича не реалізував вихід сам на сам, невдало пробивши між ніг Вальдеса, — ось де позначився брак досвіду. І нарешті, найкращий у команді в цьому сезоні — Френселіньйо Матузалем — не був схожим на себе. В одному епізоді він з ідеальної позиції для удару чомусь зробив хитрий, але несподіваний для співвітчизника Брандао пас, а в другому — програв боротьбу за «простріл» з флангу Маріки.
Узагалі, з приходом Луческу «Шахтар» став сильнішим, відкрив для себе багато нового, однак ще не встиг оволодіти ширшим арсеналом атакуючих дій. Фактично позбавивши простору Вукича та Матузалема, «Барселона» практично зняла усі можливі загрози для власної проблемної оборони. А ще Райкаард, очевидно, помітив у тих матчах донеччан, які переглянув, що ідеальної узгодженості в діях центральних захисників «помаранчево-чорних» ще немає. Тому «гранатово-синім» віртуозам було не так важко за рахунок дрібного пасу, дриблінгу та «стіночок» заплутати Левандовського, Беркеуана та Раца. Особливо часто позиційно помилявся останній — левова частка виходів на Лаштувку були з його зони. До того ж у лівого захисника не виходив перший пас, через що загроза у його володіннях виникала безперервно. Та що казати — навіть супернадійний Тимощук «обрізався» досить часто. Як у випадку, коли перший гол забивав Деку — це єдиний удар, до якого через підступний «відскок» м'яча від землі не дотягнувся Лаштувка. Ян став справжнім героєм матчу, вигравши усі «побачення» з форвардами, а голи йому «привезли» захисники. Чехові довелося демонструвати натхненну гру завдяки ще одній помилці, яку не повинна робити класна і досвідчена команда, — після сумнівного пенальті у свої ворота «Шахтар» вдався до деякого авантюризму, відкривши простір барселонцям.
Ні фізичних, ні кадрових сил для подвигу або хоча б гола престижу донецькій команді не вистачило. Про це свідчить і те, що гості зробили лише дві заміни. У чемпіонаті України ніхто не змушує гірників так багато бігати без м'яча, яким «Барселона» володіла 62 відсотки ігрового часу і завдала 20 ударів (12 з них — в отвір воріт).
Але друга «лігівська» сесія в історії донецької команди продовжується, і найближчі два матчі з шотландським «Селтіком», який теж має дві поразки проти двох лідерів групи F, визначатимуть об'єкт «направлення на «перепідготовку» в Кубок УЄФА. До речі, президент донецького клубу Рінат Ахметов на початку сезону обмовився, що боротьба за цей трофей є реальною вже у найближчому майбутньому. Можливо, це й так, якщо «Шахтар» після Барселони відкриє очі на свої недоліки, а не згадуватиме історію з пенальті.
— Вважаю, що «Барселона» сьогодні заслужила перемогу, але було б несправедливо не сказати про те, що пенальті поміняло гру. Адже до цього й у нас були моменти, а вже за рахунку 2:0 господарі відчули себе впевнено. Не думаю, що така команда, як «Барселона», потребує допомоги рефері.
Ми показали відсутність достатнього досвіду, опустили руки, не контролювали м'яч у середині поля, зупинилися у своїй грі. Хотів би відзначити Лаштувку, який зіграв сьогодні просто чудово.
Перший гол у наші ворота виник після втрати м'яча Тимощуком у центрі поля. За рахунку 1:0 ми сподівалися хоча б на нічию, а після 2:0 стали боятися й робити помилки, тоді як «Барсу» було важко зупинити. Ми повинні продовжувати грати далі, виправляючи свої помилки.
— Матч був непростим, і нам нелегко було перемогти «Шахтаря». Я задоволений результатом і грою своїх хлопців, насамперед, захисників. Адже наші спостерігачі, які відвідали матч «Шахтар» – «Мілан», відзначили, що донецька команда – дуже сильна, добре організована. Однак ми тактично правильно організували свою гру, мали багато можливостей відзначитися. Думаю, у групі ще не все вирішено, потрібно продовжувати грати.
— «Шахтар» дуже непогано виглядав, мав непогані шанси, щоб узяти очки на «Ноу Камп», але гру зламало незрозуміло за що призначене пенальті. Були й інші нюанси, пов'язані з роботою арбітра, непомітні неозброєним оком, і можна впевнено сказати, що певні симпатії судді були сьогодні на боці господарів. Та в цілому перемога «Барселони» виглядає заслуженою.
— Я вважаю, що гра була рівною. Якщо ми в чомусь програвали «Барселоні», то небагато. Незважаючи на те, що зараз каталонці набрали чудову форму, ми виглядали гідно, але нам зламало гру злощасне пенальті. Чесно кажучи, не розумію, яке порушення побачив у тому моменті боковий суддя. Але це Ліга чемпіонів, у нас були моменти, ми їх не реалізували, а турнір такого рівня подібних помилок не прощає.
— Ми планували зіграти агресивно. Тренер наполягав на тому, щоб ми спробували захопити ініціативу й нав'язати «Барселоні» свою гру. Начебто й провели гарну підготовку до матчу, було величезне бажання перемогти, але, на жаль, не вийшло.
«Барселона» (Іспанія) — «Шахтар» (Донецьк, Україна) — 3:0
Стадіон «Камп Ноу». 75 000 глядачів
Арбітр — Т. Хауге (Норвегія)
«Барселона»: Вальдес, Пуйоль, Олегер (Наварро, 90+1), Беллетті, ван Бронкхорст, Едмілсон, Хаві, Деку (Інієста, 83), Жюлі (Ларссон, 76), Роналдіньйо, Ето'О
«Шахтар»: Лаштувка, Беркеуан, Стойкан, Рац, Дуляй, Тимощук, Левандовський, Матузалем, Вукич (Бахарєв, 76), Брандао (Воробей, 46), Маріка
Голи: Деку, 15; Роналдіньйо, 64 (пен.); Ето'О, 89
Попередження: Ван Бронкхорст, 56 — Левандовський, 11
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>