Валютний ринок чітко відреагував на соціальні витрати уряду. Після того як грошова маса, що є в обігу, приросла додатковим мільярдом коштів, виплачених пенсіонерам у вигляді «адресної допомоги», обмінний курс при купівлі сягнув 5,4 гривні за долар. Це при тому, що Нацбанк постійно впливає на інфляційну динаміку. Зокрема, два тижні тому, аби погасити ажіотажний попит на валюту, він планував дозволити фінансовим установам купувати ВКВ на міжбанку, а потім продавати на готівковому ринку. Поки що дії Нацбанку на ринку готівкової валюти майже не коментують. У силі нiби залишаються слова голови ради НБУ Анатолія Гальчинського про ефективні інструменти, якими там володіють на випадок ускладнень на ціновому ринку. Утім стало помітним, що позиція НБУ стосовно оцінки цінової ситуації відрізняється від тієї, яку дає уряд. Кабмін вважає, що рівень інфляції не перевищить 7 відсотків, тоді як в.о. голови правління Нацбанку Арсеній Яценюк заявив днями: «Семивідсотковий бар'єр (інфляції за підсумками 2004 року) ми, швидше за все, переступимо».
Крім того, у ЗМІ з'явилась інформація про те, що останніми днями НБУ почав активніше працювати над такою складовою свого резерву, як золото. (До речі, за даними агентства «Блумберг», ціна на золото почала помітно зростати. Якщо позавчора за тройську унцію вранці платили 411, 55 долара, то ввечері того ж дня давали 412, 95 долара). Коливання на ринку цього дорогоцінного металу завжди були, і питання в іншому: чому саме тепер Нацбанк надає таку увагу купівлі золота і наскільки це пов'язано із колізіями на українському готівковому ринку ВКВ, в який періодично «впорскують» десятки мільйонів доларів із золотовалютного резерву. На наше прохання ситуацію прокоментував начальник відділу банківських металів Брокбізнесбанку Юрій Топтигін.
Наш експерт висловив думку, що, на відміну від грошових знаків, дія яких є обмеженою у просторі і часі, золото завжди було і залишається еквівалентом платіжних зобов'язань, еквівалентом людської праці. Тож у цій площині й слід шукати відповідь, навіщо Нацбанк скуповує золото. «Ми чимдалі більше входимо у фінансову спіраль, — зазначив пан Топтигін, — яка, подібно до тієї, що була у вісімдесятому році, призведе до різкого знецінення всієї корзини валют — насамперед, долара і євро, а це, у свою чергу, відіб'ється на гривні. Керівництво Нацбанку виявило далекоглядність, коли дійшло висновку, що значну частину золотовалютного резерву належить тримати у золоті. Стосовно ж долара, то слід зауважити: за останні сто років він зберіг лише одну сімнадцяту своєї вартості».