Від трембітаря до сировара
Якщо хочеться української екзотики, звичайно, варто вирушати до наших Карпат. Але тут стільки неймовірних місць, що і за тиждень половину не об’їздити. Тому варто спланувати маршрут подорожі та обрати найцікавіше.
У Верховину, наприклад, варто приїхати хоча б заради хати-музею трембітаря. Пригода у вас розпочнеться ще задовго до того, як ви переступите поріг господи. Адже будинок розташований на висоті майже 800 метрів над рівнем моря. Самі розумієте, добратися туди можна лише пішки, і це, як на мене, робить подорож ще цікавішою. Після того як ви, захекавшись, дійдете до вершини гори і переступите поріг хати трембітаря, розпочнеться кульмінація. Господарі дому не просто гостинні, вони добрі і надзвичайно талановиті люди! Навчать вас грати на всіх музичних інструментах — тут їх колекція. А далі розпочнуться танці, а після — частування. Стіл накриють, як для найбажаніших гостей. Грошей за свої старання господарі не беруть, кожен дає стільки, скільки вважає за потрібне.
Ще одне з неймовірних селищ у Карпатах — Колочава. Тут є аж двадцять пам’ятників і більше десяти музеїв. Крім цього, місцевий селянин створив власну ферму, де зібрав дві тисячі (!) різних птахів. Їх можна розглядати, годувати і навіть купувати, якщо у кишенях буде багато грошей (птахи екзотичні, тому коштують недешево).
Хочете швейцарського сиру в Україні? Тоді вам у село Нижнє Селище. Тут розташована унікальна сироварня. Спробувати смачний та якісний сир чи купити його ви зможете на виробництві. Знайти його нескладно — просто запитайте у селян. А з Нижнього Селища рухаємось до поселення з назвою Велика Копаня. Там на маленьке село — вже майже 60 пар близнюків. І вони продовжують народжуватися! Місцеві стверджують, що причина цього — місцеве джерело з мінеральною водою. Для нього вже навіть бювет облаштували, тож зможете набрати цілющої води.
У селі Ботар, яке складно знайти навіть на картах, працює єдиний в Україні дегустаційний зал леквару — карпатського повидла. Його головна особливість — фрукти та ягоди не доводять до кипіння, тому вони зберігають максимум вітамінів. У Ботарі можна спробувати також натуральні ковбаси і бути впевненим, що їсте м’ясо, а не папір. Роблять продут із м’яса унікальних тварин — угорських сірих корів. Молока ці тварини не дають, а їхнє м’ясо має унікальні властивості, завдяки яким покращується кровообіг в організмі людини. Сусіди корів на фермі — свині мангалиці, вони — волохаті та кучеряві, мають смішний вигляд. Тварини витриваліші, ніж звичайні свині, а м’ясо кучерявих — корисніше. Господар ферми стверджує, що у м’ясі мангалиць немає холестерину і його можуть їсти навіть хворі на діабет. Доступ на цю ферму відкритий, але напередодні краще домовлятися про відвідування із власниками особисто.
Заряд бадьорості
Я народилась у Хмельницькому і вже звикла, що його називають містом-базаром. Жартують, що тут половина населення живе у наметах та контейнерах. Нехай частина правди у цих твердженнях є, але, крім речового ринку, в місті багато цікавинок. Перша і моя улюблена — це місцеві «вуличні дівчата». Так себе називають учасники клубу «Бадьорість». Це милі жіночки, здебільшого пенсійного віку, які займаються зарядкою на набережній Хмельницького. Керує цим клубом Галина Борисівна, яка не зізнається, скільки їй років, але, за моїми підрахунками, — далеко за сімдесят. Пані Галина розробила комплекс вправ, які позбавляють болю в попереку. Але найголовніше те, що ця чарівна бабуся з легкістю продемонструє вам свій фірмовий шпагат і покаже кілька вправ, які ви навіть у двадцять не зможете повторити без спеціальної підготовки. Я вважаю, що побувати на заняттях цього клубу просто необхідно, якщо ви будете у Хмельницькому. Це заряд бадьорості на весь рік — як мінімум. А ще хороший стимул займатися спортом та вести здоровий спосіб життя, аби у 70 років вільно рухатися, бігати, вести активне життя, а не лежати вдома на дивані і скаржитися на погане життя.
Крім цього, у Хмельницькому нещодавно відкрили єдиний в Україні музей фотомистецтва. У ньому зібрали більше 2,5 тисячi експонатів. Цікаво, що майже всі — в робочому стані. Гордість музею — український апарат 1934 року, він був першим серійно виробленим фотоапаратом в нашій країні. У музеї ви можете сфотографуватися усією родиною або ж навіть влаштувати повноцінну фотосесію для себе. Для цього є усі умови.
У будинку з бджолами
Відкриттям минулого року для мене особисто стало місто Трускавець. У санаторії «Молдова» створили спеціальну кімнату «Мертве море». Що це означає? Місцевий винахідник змайстрував спеціальний апарат, який викидає у повітря позитивні іони, а вони створюють лікувальний ефект на організм людини. Крім цього, у кімнаті відтворили клімат справжнього Мертвого моря: + 38-40 градусів, вологість 20-25%. Тут вас щедро намастять грязями, які дійсно привозять із Мертвого моря, і в такому стані ви будете релаксувати 45 хвилин під приємну музику. Я пробувала лише одну таку процедуру — після неї шкіра стала дуже гладкою. Для закріплення ефекту рекомендують зробити мінімум п’ять процедур. У Трускавці також рекомендую спробувати «Мачанку» — традиційну місцеву страву, яку готують у кафе чи ресторанах з українською кухнею.
А поблизу Трускавця, у селі Опака, створили розважальний центр для туристів. Його також варто відвідати, якщо вам не страшні місцеві дороги, бо вони справді лякають. В Опака ви можете побачити форелеве господарство, самі спіймати рибу і одразу її засмажити. Також для більш сміливих тут побудували цiлорічну трасу сноутюбінгу. Прокататися може кожен без обмежень у віці. Кому мало релаксу — до вашої уваги будинки з бджолами. Але взимку вони сплять, тож дзижчання вам не вдасться почути. Але запах у дерев’яних будинках такий, що ви не захочете виходити.
Музейні трамваї і зоопарк
Рівне — чи не єдине місто в Україні, у якому досі їздять раритетні тролейбуси, яким уже за сорок. Вони мали б стояти у музеї, але досі перевозять пасажирів. Крім них, сюди варто приїхати принаймні з однієї причини — відвідин Рівненського зоопарку. Він, скажу вам чесно, кращий за ті, які я бачила раніше. Тут немає хіба що слона та жирафа, всі інші тварини чекають на відвідувачів. Звірі доглянуті, ситі і за ними дуже приємно спостерігати. Наприклад, дивитися на тигрів можна зі спеціального майданчика з прозорим склом. Найбільше мене вразив «Нічний світ». Це спеціальний павільйон, де можна побачити, як живуть нічні травини. Тим часом над головами відвідувачів спокійно літають кажани!
Після зоопарку, яким можна гуляти цілий день, раджу вирушати на нічну екскурсію музеєм письменника Уласа Самчука та музеєм бурштину. Ці дві локації розташовані в одному приміщенні, а екскурсії нагадують театралізоване дійство.