Напередодні виборів уряд Януковича лише повертає те, що приховав від людей раніше. І то не все. Любов влади до народу завжди зростає напередодні виборів. Ще б пак, адже вибори — це єдиний на кілька років момент, коли не влада топче народ, а навпаки, доля влади залежить від народу. Не став винятком iз цього правила і режим Кучми—Медведчука—Януковича. Поштарки збилися з ніг, розносячи приголомшеним несподіваною щедрістю уряду пенсіонерам дотації до пенсій.
І дарма, що знову перемогла зрівнялівка, і пенсії майже в усіх однакові — люди так чи інакше раді додатковій копійчині. Нарешті вони хоч трохи оговтаються від збитків, яких зазнали через стрибки цін, спричинені минулорічною хлібною кризою та цьогорічною бензиновою кризою. Обидві кризи, як відомо, були спровоковані бездарною політикою уряду, який їх просто прошляпив. Така недбалість призвела до зростання цін на харчі та комунальні послуги.
Щиро радіючи за ветеранів праці, багато з яких отримали та отримують цими днями справді відчутні грошові прибавки, однак мусимо пояснити причини та зміст небаченої щедрості Кучми, Медведчука та Януковича. Адже ще в січні ці троє навідріз відмовлялися від істотного підвищення пенсій. Гроші ж на це були ще в січні, та тоді до виборів було ще далеко, й уряд Януковича, навпаки, вирішив заощадити на пенсіонерах і зіграв з ними у наперсток при проведенні пенсійної реформи. Саме Янукович підписав сумнозвісну постанову Кабінету Міністрів N1783 від 20 листопада 2003 року, якою занизив середню зарплату за 2002 рік аж на 70 гривень! Сталося це не просто так, бо саме на базі цього показника й розраховували нові пенсії. Згідно з даними Держкомстату, середня зарплата в 2002 році становила 376 гривень. Янукович взяв та й виправив її на 306. Через цю махінацію база для нарахування пенсій скоротилася на 20 відсотків. Як наслідок, широко розрекламована пенсійна реформа вилилася для багатьох у «подачки» в 4—6 гривень, а кожен пенсіонер, починаючи з січня, щомісяця втрачав 30—40 гривень. Тепер Віктор Янукович повертає приховане, бо ж за місяць — вибори.
Так само уряд повівся і з бюджетниками. З ініціативи Кабінету Міністрів Януковича, наприкінці минулого року було зменшено мінімальну зарплату з 237 до 205 грн. (мінус 32 гривні). Через таке антисоціальне рішення зазнали збитків мільйони родин, адже зарплати переважної більшості працівників бюджетної сфери нараховують саме від мінімальної. Ці 32 гривні, помножені на вісім місяців та на мільйони бюджетників, склалися в кругленьку суму. Тепер Віктор Янукович повертає приховане, бо через місяць — вибори.
Свої дії щодо скорочення соціальних виплат на початку року урядовці пояснювали відсутністю у бюджеті необхідних коштів. Однак ще на початку року опозиція вирахувала, що гроші таки є — уряд Януковича приховав від бюджету 10 мільярдів гривень. Бюджет розраховувався з прогнозу зростання економіки на 4 відсотки, а вона збільшилася на 13. У березні-квітні Україною прокотилася хвиля протесту, учасники якого вимагали від уряду Януковича повернути приховані мільярди й спрямувати їх на підвищення зарплат, пенсій, стипендій. Цей тиск примусив Кабмін улітку повернути до бюджету частину прихованих коштів.
Ще одним джерелом, з якого уряд зараз фінансує виплати, стала Криворіжсталь, яку олігархи — а саме зять Кучми Пінчук та компаньйон Януковича Ахметов — «прихватизували» за півціни. Решта, очевидно, пішла у передвиборчий фонд Януковича.
Почалася передвиборча кампанія. Як і очікувалося, у вересні Кабмін повернув мінімальну зарплату аж на рівень минулого року. Своя рука — владика: сам відібрав — сам віддав. Дійшла черга й до пенсіонерів — вони також дочекалися своїх передвиборчих подарунків. Отут Януковичу й знадобилися ті мільярди, які він протягом року недоплачував пенсіонерам та бюджетникам, які він приховував від державної скарбниці!
Отака правда. Але це ще не все. Те, що уряд та видресирувані Кучмою, Януковичем та Медведчуком телеканали називають підвищенням пенсій, таким насправді не є. Ніякого рішення про підвищення пенсій уряд не ухвалював, ніяких змін до закону не було. Поки що йдеться про дотації на три передвиборчих місяці — вересень, жовтень та листопад. А що ж далі, коли вибори закінчаться?
У бюджеті на 2005 рік, який уряд Януковича щойно подав, коштів на підвищення пенсій не передбачено. У ньому ні з лупою, ні без лупи, ні між рядками не знайти грошей (а це, між іншим, мільярд гривень щомісяця), які б виділялися на ці цілі. Для обіцяного підвищення пенсій бюджет Пенсійного фонду мав би становити 52 мільярди гривень, натомість уряд подав цифру на 9 мільярдів меншу вiд необхідної — 43 млрд. А це й означає, що йдеться лише про адресні дотації на три місяці.
У такий спосіб режим Кучми—Медведчука—Януковича розраховує купити голоси виборців — так само, як Кучма їх купував в 1999 році. Подібний трюк, пригадується, напередодні парламентських виборів 1998 року здійснив Павло Лазаренко, який на час виборчої кампанії ввів для пенсіонерів Дніпропетровщини дотації до пенсій. Виборці повірили, і лазаренківська партія «Громада», завдяки голосам дніпропетровців, пройшла до Верховної Ради. Зате добре відомо, що стало з «Громадою» потім, і де зараз Павло Іванович...
Начальник передвиборчого штабу Януковича Сергій Тигіпко відверто й цинічно зізнається в тому, що пенсії підвищуються через те, що Янукович, незважаючи на шалений інформаційний та адміністративний тиск на виборців, ніяк не може наздогнати Ющенка. Але вдруге обдурити народ не вдасться. Люди зроблять так, як їм радять: «Беріть і не дякуйте. Бо ваше ж вам і повертають...» Добре розуміють це і самі виборці. Згідно з опитуваннями громадської думки, дві третини людей пов'язують виплати саме з передвиборчими проблемами Януковича. Зрозуміло, що жодних політичних зобов'язань ці виплати на пенсіонерів не накладають. Тому витрачаймо їх на свій розсуд, а голосуймо, як вважаємо за потрібне.
Для того, щоб зробити передвиборчий подарунок, уряд цілий рік навмисне і свідомо мордував людей, не доплачуючи їм того, що їм належить за законом і що дозволяла зробити економічна ситуація. Кучма з Януковичем тільки повернули вкрадене. Крім того, збільшеними пенсіями уряд фактично компенсує втрати пенсіонерів внаслідок минулорічної «хлібної», цьогорічної бензинової криз та наступного підвищення цін на продукти, пальне, комунальні послуги, транспорт тощо. Та й зараз ціни на харчі стрибнули вгору раніше, ніж було рознесено дотації до пенсій.
Семен УЛЬЯНИЧ.